Kuues Vananaiste Suvi toob Kuressaarde neli teatrit

Kuues Vananaiste Suvi toob Kuressaarde neli teatrit

HETK EELMISELT FESTIVALILT: Teater Vejer & Špaga Maardust ja nende etendus “Gamajuni linnu laul”.

Sel reedel ja laupäeval on Kuressaare Linnateatris taas Eesti vähemusrahvuste harrastusteatrite festival Vananaiste Suvi, sedakorda juba kuues. Festivali korraldab Saare vene selts ning ühe eestvedaja Juri Zabellevitši sõnul on Kuressaarde oodata päris põnevaid teatritükke.

Tänavusel festivalil osaleb neli teatrit: Vene noorsooteater Tallinnast, Vejer & Špaga Maardust, Rakvere vene gümnaasiumi teater Jabloko ja Tallinna vene kultuurikeskuse teater Junost.

Kõik on vanad tegijad, käinud festivalil selle algusest peale. “Kõik, kes on korra Saaremaal käinud, tahavad siia tagasi tulla, sest on Kuressaarde armunud,” teab Zabellevitš. Lisab, et nüüdseks on Vananaiste Suvi leidnud oma niši Eesti festivalimaastikul ning need, kes on mingil põhjusel pidanud ühel või teisel aastal Saaremaale tulekust loobuma, on ääretult kurvad olnud.

Kui küsida, miks vähemusrahvuste teatrifestivali just Saaremaal korraldatakse, kus vähemusrahvusi iseenesest ju väga vähe, ütleb Zabellevitš, et siin on harrastusteatritel väga hea kokku saada. Ta märgib ka, et kui sageli tundub, et Eestis on kaks eraldi rahvast, kes elavad nagu paralleelselt kumbki oma elu, siis läbi teatritegemise on võimalik neid palju rohkem ühendada kui mingi muu ala kaudu.

Vene noorsooteater mängib avamise õhtul Vladimir Nabokovi “Lolitat” ning laupäeval Mihhail Roštšini näidendit “Valentin & Valentina”. Kõva tegija on Tallinna vene kultuurikeskuse teater Junost, kes toob festivalipubliku ette Vitali Gubarevi “Kõverpeeglite kuningriigi” – nende lavastused on traditsiooniliselt tugevad, neil on uhked dekoratsioonid ja kostüümid, akadeemiline lavastus.

Rakvere vene gümnaasiumi Jabloko mängib aga Jaroslava Pulinovitši “Nataša unistust” ning teater Vejer & Špaga Maardust toob Kuressaarde Paulo Coelho “Veronika otsustab surra”. Festivali lõpetab traditsiooniline galakontsert, kus publikule pakuvad põnevaid etteasteid kõik kokkutulnud teatritrupid.
Festivali žürii esimees on tänavu Kalju Komissarov, liikmed Lea Kuldsepp, Tõnis Kipper, Piret Rauk ja Nijole Kärner. Viimane on Zabellevitši sõnul ka festivali korraldamise hing. “Kui teda ei oleks, siis poleks ka festivali,” nendib ta.

Vananaiste Suve toetavad kultuuriministeerium, kultuurkapital, Kuressaare linnavalitsus ja 25 Saaremaa firmat.
Vananaiste Suve etendusi oodatakse vaatama kõiki teatrihuvilisi, ka neid, kes vene keelt päris hästi ei oska. “Ühel aastal sattus meile üks isa väikeste lastega Kanadast, ta oli nii vaimustatud, et vaatas ära kõik tükid, kuigi aru ei saanud ühestki sõnast, mis räägiti,” ütleb Juri Zabellevitš.

Print Friendly, PDF & Email