Mesinikud küsivad: kas LEADER-meede toetab petist? (23)

Mesinikud küsivad: kas LEADER-meede toetab petist?

VIHASED MESINIKUD: Taavi ja Leevi Väli ning Aimar Lauge on Janar Suusteri peale vihased, nimetades teda petiseks.

Saaremaa mesinikud on hämmeldunud MTÜ Saaremaa Koostöökogu hindamiskomisjoni otsuse üle toetada LEADER-meetme alt Leisis tegutsevat meetootjat OÜ Hany, kes müüvat Saaremaa mee kaubamärgi all tegelikult mandrilt sisse ostetud mett.

“See on absurdsuse tipp, uskumatu, et sellised asjad XXI sajandil toimuvad,” ütles Oma Saarele Saaremaa suurim meetootja Leevi Väli, kes on nördinud Saaremaa Koostöökogu otsuse üle toetada OÜ Hany meepakenduskeskuse laiendamist enam kui miljoni krooniga.

Saaremaa suuremaid meetootjaid ühendava MTÜ Saaremaa Meetootjate Ühing juhid kinnitasid eile Oma Saarele, et OÜ Hany juht Janar Suuster on petis, kes müüb kaubamärgi “Saaremaine mesi” all mandrilt sisse ostetud mett, väites, et mesi pärineb Saare maakonnast.
Suuster petab tarbijaid, vähendab Saaremaa mee usaldusväärsust ja vähendab Saaremaa mesinike tulusid, väitsid suurmesinikud.

Kannatus katkes

Saaremaa meetootjate ühingu liikmete sõnul lõppes nende kannatus Janar Suusteri suhtes pärast seda, kui selgus, et Saaremaa Koostöökogu jättis rahuldamata meetootjate ühingu toetusetaotluse mesinike õppekeskuse rajamiseks Muhus.

See oli projekt, mis puudutab vähemalt 90 protsenti Saaremaa mesinikest, samal ajal kui Suuster esindab vaid iseennast. Samal põhjusel lõpetas OÜ-ga Hany sõlmitud koostöölepingu eile koos olnud Saaremaa mesinike katusorganisatsioon MTÜ Saare Mesinike Ühing. Juulis sõlmitud koostöölepingu taga näeb ühing praegu vaid Leisi meetootja soovi esitada oma rahataotlust hindamiskomisjonile kui kogu maakonda hõlmavat projekti.

Hany OÜ juht Janar Suuster ütles eile Oma Saarele, et pole mesinike MTÜ koosolekust ja sellel vastuvõetud koostöölepingu lõpetamise otsusest midagi kuulnud. Seepärast pidas ta imelikuks, et kolleegid mesinikud tema poole pöördumise asemel ajalehega ühendust võtsid. Väite kohta, et ta pakendab saaremaise mee nime all mandrilt kokku ostetud magusat, ütles Suuster, et sellist juttu võib ju ajada, kuid tema ei peta kedagi.

Eitab pettust

“Mul on Eesti mõistes väga suur mesindustalu, lisaks ostan mett kokku kodu ümbrusest Leisi kandist ja teistelt Saaremaa mesinikelt,” osutas Suuster. “Lauge on mulle müünud, Väli on müünud, seega pole ka see nende väide õige, et ma ei osta Saaremaalt mett.”
Janar Suusteri väitel on kolleegide tõstatatud probleemi taga “elemen-taarne kadedus”.

Saaremaa suurtootjad lükkavad Suusteri väited ümber, kinnitades, et teadaolevalt on Janar Suuster ostnud mett vaid ühelt inimeselt.
Suurtootjad vennad Leevi ja Taavi Väli ning Tomas Täht aga küsivad, et kuidas on Janar Suusteril võimalik Saaremaalt osta 10–15 tonni mett, kui teadaolevalt on talle mett müünud vaid üks mees ja mitte ainuski suurtootja. “Kuidas saab Suuster müüa Saaremaalt välja rohkem mett, kui siin toodetakse,” imestavad mesinikud.

Taavi Väli sõnul kuulis ta Janar Suusteri skeemidest esmakordselt kolm aastat tagasi mehe enda käest, kui Suuster olevat Välilt soovinud osta tonni mett, et see siis nelja tonni mandrilt sisse toodud meega segada.
Ebaausatele võtetele viitab mesinike sõnul ka asjaolu, et pärast seda kui Janar Suuster 2006. aastal Saaremaa mesinike toodangut vahendanud meemüügifirma OÜ Synergis üles ostis, lõpetati ka kohalikelt mesinikelt mee ostmine.

“Suuster ütles, et ta ei osta meie käest mett, sest tal on odavam tuua mandrilt,” meenutas Aimar Lauge. “Laod olid meil mett täis, aga panna polnud teda kuskile,” lisas Taavi Väli, kelle sõnul tuli mesinikel perede toitmiseks laenu võtta, Aimar Lauge oli sunnitud aga turvamehe ametit pidama. Mesinikel ei jäänud muud üle kui uus firma luua ning kulus aasta, enne kui õnnestus uuesti turgu leida.

Ain Lember, Andres Sepp

Print Friendly, PDF & Email