Vanametalli Saare- ja Muhumaal jagub (5)

Vanametalli Saare- ja Muhumaal jagub

VANAMETALLI KUHJAGA: OÜ Orissaare vanametalli kokkuostu töötajatel on suvi töörohke. Maasi jäätmejaamas on metallivarujail oma laoplats.

Alumiinium … kr/kg, vask … kr/kg, pronks … kr/kg, messing … kr/kg, roostevaba … kr/kg, elektrimootorid … kr/kg, tina … kr/kg, ostame ka musta metalli. TRANSPORT TASUTA.

Just niisugust kuulutust (metallide ostuhinnad olid ka kenasti ära trükitud) juhtusin lugema teisipäevasest Oma Saarest. Kuulutajaks oli Orissaare vanametalli kokkuost. Vanametalli kokkuostust pole rubriigis “Ettevõtlus maal” veel juttu olnud. Kes need orissaarlased siis on, kes saarlastelt ja muhulastelt vanametalli ostavad?

Esimene telefonikõne sama küsimusega Orissaare vallavanemale Raimu Aardamile.
“Mina neid isiklikult ei tunne. Olen sinna ise paar korda vanarauda viinud. Asjaajamine käib korrektselt. See ju tore, et meie kandis selline firma tegutseb,” jäi staažikas omavalitsusjuht metalli kokkuostupunktiga rahule.
Vallavanemalt heakskiit saadud, võib piltlikult öeldes metalliäriga pihta hakata. Lehekuulutuses avaldatud numbril vastab reibas meeshääl. “Miks mitte meie perefirmast kirjutada. Täpsemalt on ehk asjadega kursis Jaanika. Annan tema telefoni numbri,” lepime edaspidises kokku.

Huvitav-huvitav! Orissaare vanametalli kokkuostu OÜ-s on tegevad Kärlal elavad ja mandrimaalt Saaremaale elama asunud noored.
“Minu teada tegutseb Eestis naisi selles valdkonnas vaid kaks. Mul on üks naiskolleeg veel Tallinnas,” tutvustas Viljandimaal Olustveres kodumajandust õppinud Jaanika Roosman ennast ise.

Maasi jäätmejaamas alustati kaks aastat tagasi

Jaanika Roosman on osaühingus see, kes dokumentatsiooniga tegeleb ja ka objektidel käib. Kui kauba pakkuja kokkuostjaile helistab ja vanarauale järele kutsub, siis vaatavad kokkuostjad pakutava enne oma silmaga üle, hindavad kogust ja kvaliteeti ning lepivad müüjaga kokku aja, millal vanametallile järele minna.

Maasi jäätmejaamas said vanametalli kokkuostjad osa platsist ja sinna nad majapidamises ja tootmises mittetarvilikud metallist asjad kokku veavad.
“Kõike liigub. Meile tuuakse nii vaske, pronksi, alumiiniumi, messingit ja muidugi kõige rohkem musta metalli. Kogused on mõnekümnest kilost mitme tonnini,” teavitas Jaanika Roosman.
Kokkuostja sõnul ostavad nad vanametalli kokku kõikjalt Saare- ja Muhumaalt. Üldiselt saarlased ja muhulased teavad, mis vastuvõtupunktis kaubaks läheb. Vana külmkappi või televiisorit pole mõtet pakkuda, küll aga võtab need asjad vastu Maasi jäätmejaam.

“Asukoht on meil küll hea. Kui inimesed kodus koristavad, siis toovad nad kogu kraami Maasi jäätmejaama – metall meile ja ülejäänud kila-kola läheb jäätmejaama. Kliendil on nii palju lihtsam,” selgitas Jaanika Roosman.
Erand aga kinnitavat reeglit. Jaanika sõnul leidub neidki, kes ei tee metallil ja plastmassil vahet (?!). “Meile on toodud isegi plastmassist telefone, mida me mitte kuidagi ei saa ühegi metalliliigi alla paigutada,” andis vanametalli kokkuostja teada.

Haruldased pole needki juhud, kui töömehed tuleb välja saata vrakiks sõidetud päris uut autot katki lõikama. Kokkuostupunkti on toodud ka vanu mürsupäid, poolikuid miine ja muud militaarset, mis on eelnevalt kahjutuks tehtud. Ühtegi ohtlikku lõhkekeha pole õnneks vanaraua hulka sattunud.
Saarlased on osanud üsna nutikalt ära kasutada ka vanad metallist lennuväljaplaadid. On’s need nüüd äkki oma aja piirdeaiana ära elanud ja tee vanaraua kokkuostupunkti leidnud?

“Mulle ei meenu, et Maasi jäätmejaama oleks toodud,” püüdis kokkuostja meelde tuletada, kas niisuguseid “kaalukamaid” asju ka pakutud.
Vanametalli varumise seisukohast ei erine Jaanika Roosmani sõnul tänavune aasta eelmisest. Seega pole masu tunnetatav. Ajakirjanduse andmeil oli Eestis aasta tagasi vanametalli varujail kõrgaeg.

Möödunud aasta suve lõpus kukkusid hinnad kõvasti. Kui musta metalli kilo hind kukkus kordades, siis alumiiniumi, vase ja pronksi hinnad langesid protsentides. Eesti suurim kokkuostja Kuusakoski on Saare maakonnas kokkuostmise ammugi lõpetanud. OÜ Orissaare vanametalli kokkuost ei kurda – metalli pakkujaid on. Vanametalli paistab Saare- ja Muhumaal jaguvat veel aastakümneteks.

“Meie eelis on see, et käime ka väikestel kogustel järel. Kui pakutakse kasvõi sada või kakssada kilo, siis ikkagi sõidame tooma,” rääkis Jaanika.
Küllap nii mõnigi talutaat või vanaperenaine annab nukrustundega ära aastatega armsaks saanud roostekarva äkke või adra, millega tõtt öelda polegi enam midagi peale hakata. Seesama vana põllutööriist aga võimaldab niiviisi ära elada järgmise pensionipäevani. Kokkuostupunkti on toodud ka vanu alumiiniumlusikaid ja üldse alumiiniumist köögitarbeid.

Teisipäevane Oma Saar avaldas sõnumi Säärel tegutsenud metallikrattidest, kes õnneks valvsate inimeste tõttu ei saanud oma eesmärki täide viia. Kas kokkuostu toimetatakse ka elektri- või telefonikaableid?

“Kaableid me vastu ei võta, küll me paneme kirja kõigi müüjate andmed. Kui kellegi on kahtlusi meile müüdava kauba suhtes, siis ta võib sellekohase avalduse esitada uurimisorganeile,” nentis Jaanika.

Orissaare punkt annab tööd neljale saarlasele

Suvekuudel võtab osaühing inimesi tööle juurdegi. Suvi ongi metallivarujaile kõrghooaeg.
“Vahel küünib suvekuudel meil töötajate arv seitsme-kaheksani. Kui varumine kulgeb hästi, siis saame inimestele normaalset palka maksta,” kostis ettevõtja.
Orissaare vanametalli kokkuostjad ise metsades või rabades vanametalli otsimas ei käi.

“Meile helistatakse ja kutsutakse kohale. Ise me endale tööd otsima ei pea. Tegelemegi pooleldi sellise heategevusega. Inimestel on võimalus kuhugi midagi tuua ja selle eest ka raha saada ja seda võimalust kasutatakse. Praegu on ju väga palju töötuid. Eks nad siis rakenda ennast kodu korrastamisele ja sealt leiab äraandmiseks ikka üht-teist,” arutles Jaanika.
Ettevõte on ehk erandlik sellegi poolest, et pole võtnud laenu ega ole sõlminud liisinguleppeid.
“Tänu sellele me elamegi nii nagu elame,” võttis Jaanika vestluse kokku.

Print Friendly, PDF & Email