Kuidas oleks ühe seiklusliku koerusega?

Kuidas oleks ühe seiklusliku koerusega?

ANTTI JA TEMA LEMMIKUD: Antti Kopliste oma Alaska malamuutide Lobo ja Sumega.

Ilm on pühapäeval, 16. augustil enam kui kahtlane mistahes väliürituseks, tuul puhanguti kuni 14 m/sek, kohati väga tugev vihm ja madal pilvisus – tõeline Eesti suvi! Õnneks on sooja juba hommikul kl 7 paiku 15 kraadi ja päevapeale tõuseb temperatuur veelgi.

See on ainus asi, millega endasse motivatsiooni süstida. Asjad autosse, koer ka peale ja sõit läheb Harjumaale, Padisele, kus täna toimub Suvekoerus 2009, inimese ja koera seiklusvõistluse Koerus sarja 2009. aasta teine osavõistlus.

Kella 10 paiku tervitab Padise meid paduvihmaga, vihmahoo vaibudes lippan korraldajate telgi juurde, saan kätte oma stardimaterjalid ja tunnike jääb nüüd aega sooja teha. Mis seal ikka, kui juba tuldud sai, eks siis tuleb märjaks ka saada. Vihma kallab endiselt visa järjekindlusega, ilm on ühtlaselt hall.

Ajan siiski jooksuriided selga, Lobole traksid jm vajalik ümber ja teeme metsas ca 2-km soojendusringi. Esimene positiivne asi on see, et mets on igal pool hästi läbitav, palju on kõikvõimalikke radu, samuti on pinnareljeef suhteliselt hästi jälgitav. Motivatsiooni lisab ka see, et metsavahel ei tundu vihm enam nii tugev olevat.

Hakkab pihta…

Stardini jääb veel 30 minutit, täiendame mõlemad Loboga veevarusid, kontrollime varustuse üle ja veidi pärast 11 liigume stardikoridori. 11.14 oleme stardialas, 11.16 saame kätte kaardi, mispeale Lobo rajameistri auto ratta vastu jalga tõstab. Hakkab pihta, mõtlen, esimesed karistusminutid on vist nüüd käes, pilk kaardile aga ütleb, et loom teab, mida tegema peab, kui peremees hädas on.

Õnneks pole pikalt aega arutada, 11.18 on meie start, Lobo energilist vedamist ära kasutades lohisen talle järele ja püüan välja kalkuleerida kõige optimaalsemat teekonda 1. kontrollpunktini. Seniks kuni midagi koitma hakkab, oleme juba ca 300 m vales suunas kihutanud. Õnneks mitte just päris mööda, aga nii paar-kolm minutit kaotame küll.
Õige teeots käes, on esimene kontrollpunkt varsti võetud ja liigume edasi teise.

Ülesanne, mis lisaks punktide leidmisele siin täita tuleb, pole sedakorda mitte koerale, vaid koerajuhile. No taga targemaks, see veel puudub, et keset orienteerumist, selg märg ja elevil koer traksidega vöö küljes, peab viktoriiniküsimustele vastama!

Küsimus puudutab koeratõuge, keda eelmise Eesti vabariigi ajal Eestis aretati. Loomulikult pole ma sellisest projektist midagi kuulnud ja kuna Lobo suhtumine viktoriini on pehmelt öeldes jahe, saame teekonda jätkata alles pärast trahviringide läbimist. Trahviringid on aga konksuga – kui liigume mööda rada, on iga kurvi taga 1 täht ja kokku annab selline tähtedega pikitud trass vastuse küsimusele. Esimesel ringil liigume teise täheni ja selge on see, et õige vastus kõlab “KRANTS”, sama edukalt läheb ka teine ring, kus vastus on “MURI”.

Mis tähendab “võta”?

Kohtunik loeb vastused õigeks ja teekond jätkub järgmisse punkti, see on taas kord tavaline, ilma lisaülesandeta punkt.
Lobo ülesandeks on pesukausist valida meelepärane mänguasi ja asetada see järgmisse kaussi, mis asub umbes 2–3 m kaugusel. Pärast pikka veenmist satub Lobo üha rohkem segadusse – mis tähendab “võta”, kui on korraga mitu asja?! Millise ma siis võtma pean?

Kohtunik lohutab meid, et kui me siit oma 10 karistusminutit saame, oleme ikkagi konkurentsis, sest selle ülesandega polevat veel keegi hakkama saanud. Suur lohutus ikka küll, aga teha pole midagi, sest tundub, et ühist keelt me siin Loboga ei leia.

Järgmise punkti nimi on “lõhnabaar”, see sisaldab ülesannet, kus koer peab ära arvama, millise topsiku all asub maius. “Maiuseks on maks,” teatab kohtunik meile silmade särades. No jah, olgu siis pealegi maks. Lobo ei võta maksa kahjuks suu sissegi. No on selline koer, uskuge või mitte!

Käime kordamööda ühe topsiku juurest teise juurde, Lobo hoiab kiivalt enda teada, millise topsiku all ta maksa lõhna tunneb, mina seevastu loen vana indiaanlase kombel märke õhust ja valin keskmise kolmest, kuna see on kinni kleebitud teistest erineva teibiga. Iga anuma juurest viib rada edasi, raja lõpus on taas 3 topsikut, vaid ühes neist on maks.

Siin enam mäkaiveri nõksud ei aita ja teen otsuse selle järgi, et ühe topsiku juurest lasi Lobo kohe jalga, teisi nuhutas veidi pikemalt. Seekord läheb täkkesse, eks veidi peab õnne ka olema, õigeks osutubki see anum, mis koerale kohe sugugi huvi ei pakkunud. Ilmselt mattis maksa lõhn teised palju põnevamad lõhnad enda alla.

Pidu saabub meie õuele järgmises punktis. Ülesanne on lihtne – täispuhutavasse titebasseini istuda ja käskluse peale lamada. Häda on ainult selles, et basseinis on vesi ka sees. Vesi meile meeldib, samas on janu ka suur ja nii kulubki esimene minut või paar vees solberdamisele ja joomisele.

Järgmisse punkti liikumine saab meie kõige suuremaks komistuskiviks sellel võistlusel. Maksimaalselt 2–3 minuti kaugusel olevat punkti otsides ragistame Loboga võsas oma 10 minutit. Kohtumine meist 10–15 minutit hiljem startinud tiimiga ei lisa just ülemäära palju optimismi lõpptulemuse osas.

Järgmisena tuleb punkt leida pimeduses, sissepääs kujutab endast järsu laskumisega 50×100 cm ava varisenud tellistest punkrisse. Lobo närvikava on korras ja klaustrofoobiat meil pole, punkt saab üsna ruttu võetud. Edasi ootab meid tagurpidi slaalom ja jalutuskäik üle vana reformpõhjaga voodi.

Suur koer tagurpidi 4 toki vahelt läbi ajada tundub esmalt üsna lootusetu ettevõtmine olevat, aga kuna määrustes pole öeldud, et ta selle soorituse juures peaks ise initsiatiivi üles näitama, siis lahendame asja lihtsalt. Kaelarihm, mis kogemata oli kaela jäänud, läheb n-ö näituseasendisse ehk kurgu alt ja kõrvade tagant läbi ning Lobo tagasilda oma varbaga togides ja suunates saame ülesande täidetud.

53 minutit ja veidi sekundeid peale saab meie lõpptulemuseks. 10 trahviminutit juurde annab meile võistlusklassi 13 osaleja hulgas 6. koha. Vaatamata jubedale ilmale ja paarile puusse panekule on emotsioon meile mõlemale ülimalt positiivne!

Antti Kopliste, Lobo

Print Friendly, PDF & Email