Saarlastelt leiva napsanud Facio objektid ootavad töömehi (11)

Odavate pakkumustega Saare maakonna kolme ehitusobjekti riigihanked võitnud Tallinna ettevõte Facio Ehituse AS on ehitustööde alustamisega viivitanud.

Tellija vaatevinklist loodetust aeglasemas tempos on töödega alustatud nii Kallemäe kooli ja Kuressaare 5. lasteaia ümberehitustöödel kui ka Muhu sotsiaalkeskuse ehitusel.

Ehkki leping ehitusfirmaga sõlmiti juba juuni keskel ning eelnevalt oli kolm kuud kulunud hankevaidlustele, tõdes Kallemäe kooli direktor Arvi Liik, et siiani on ehitustööd kulgenud väga uniselt – ehitusplatsil on kooritud vaid pinnas. “Segane värk, mul on kahju, et me sattusime sellise portsu otsa,” kurtis Liik. “Oleks mõni tugev firma peale tulnud, oleks vähemalt võimla müürid juba püsti.”

Muhu vallavanem Tiit Peedu tõdes, et ka sotsiaalkeskuse ehituse algus on päris kõvasti veninud. Neli nädalat pärast lepingu sõlmimist ei olnud ehitusplatsil tegutsemine veel alanud. “Pidime Faciole ikka mitu korda selga sõitma, aga kuivõrd ehitusperiood on nii pikk, siis ei ole hullu,” rääkis Peedu, uskudes, et sotsiaalkeskus valmib tähtajaks.

Kuressaare abilinnapea Urmas Sepp ütles, et linnavalitsusel on teiste objektide viivituste kohta info olemas ja see teeb natuke ettevaatlikuks. “Jälgime neid teraselt, tahame neilt saada täpset graafikut ja täpset kinnipidamist asjadest,” kinnitas Sepp.

Linnavalitsus on ka huvi tundnud, kas ehitaja leiab ikka vajalikul hulgal töömehi, kuid saanud vastuseks, et ettevõttel on vajalik jõudlus olemas. “Eks augusti lõpp ja september näitavad, aga praegu ei ole nad graafikust maha jäänud,” lausus ta. Küll aga lükkub pisut edasi esmaspäevale kavandatud ehitustegevuse algus, kuna ettevõtte pole kõiki dokumente veel korda saanud.

Facio Ehituse AS-i projektijuht Kaarel Prikk ütles Oma Saarele, et kõigi kolme objekti alustamisega on väikesi probleeme olnud, kuid tööde käigus võidetakse kaotatud aeg tagasi ja ehitus saab valmis õigel ajal. Vaatamata sellele, et enamiku ehitusfirmade mõistes on Facio ehitushinnad arusaamatult madalad, kinnitas Prikk, et allhankijate leidmisega nad jänni ei jää. “Täna on majanduses seis selline, et kalliste hindadega enam tööd ei tehta,” osutas projektijuht.

Samas möönis Prikk, et allhankijad tuuakse ilmselt kohale mandrilt. “Niipalju kui me saarlastelt pakkumisi võtnud oleme, paistab, et nad ei ole aru saanud sellest, mis majanduses täna toimub,” tõdes ta. “Kui võtta Saaremaa firmalt pakkumine ja Tallinna firmalt pakkumine, on hinnavahe isegi kolmekordne.”

Prikk kinnitas, et nende firmas on ehitajate palgad miinimumpalgast kuni 10 000 kroonini kuus. “Ütleme, et ainult väga hea mees saab kätte 10 000 krooni.”
Saaremaa ehitusfirma EBC Ehitus juhi Ago Arge sõnul pole saladus, et Facio all töötavate firmade töölistest on paljud registreeritud FIE-ks, mis loob võimalused teatavaks maksude optimeerimiseks.

Teisalt on Arge sõnul tõsi, et Saaremaa ehitusfirmadel on töölistega sõlmitud liiga head lepingud, mida ei ole võimalik käigupealt ümber teha. “Ehitushinnad on langenud 50 protsenti, aga sa ei saa päevapealt oma töölistele sellist palgalangust tekitada,” lausus Arge.

Facio Ehituse poolt hangetel pakutud hindadega suudaks EBC Ehitus hakkama saada vaid juhul, kui palkasid oluliselt vähendada. “Kui ehitusmees 5000 krooniga rahul oleks, siis võiks kuidagi toime tulla, aga Saaremaa töömees ei ole täna tõesti nõus nii väikse raha eest tööle hakkama,” tõdes Arge, kelle sõnul kasutavad Saaremaa ehitusfirmad keeruliste aegade üleelamiseks eelnevatel perioodidel kogutud kapitali.

Kaarel Prikk on aga seisukohal, et tegelikult on tööseadus muutunud ja Saaremaa ehitusfirmad saaksid oma lepinguid töötajatega päevapealt muuta. “Aga ma saan Ago Argest ka aru. Kuna ta on kohalik ja Saaremaal on kõik tuttavad, siis ma kardan, et tal on selle asja taga psühholoogiline faktor. Kui sa siiamaani maksid normaalset palka, kuidas sa siis äkki tõmbad selle kolm korda väiksemaks,” arutles Prikk.

Print Friendly, PDF & Email