Tallinna Sadama ja Saaremaa Fondi eestvõttel mälestatakse Peeter Palu

AS-i Tallinna Sadam ja Saaremaa Fondi eestvõttel mälestatakse Saaremaa Sadamas sadama rajajat Peeter Palu tema surma-aastapäeva eel, 26 juulil. Korraldajate teatel asutatakse Peeter Palu nimeline stipendium, samuti paigaldatakse sadamahoone välisseinale skulptor Mati Karmini loodud Peeter Palu bareljeef.

Stipendiumi väljaandmiseks on moodustatud Saaremaa Fondi juurde Peeter Palu nimeline allfond, mille halduskogu esimeheks on Eri Klas ja nõukogu liikmeteks endine Saare maavanem Jüri Saar, Tallinna Sadama juhatuse esimees Ain Kaljurand ja ettevõtja Vjatšeslav Leedo. Peeter Palu asutas Saaremaa Fondi 2002. aastal just koos Jüri Saare ja Vjatšeslav Leedoga.

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Ain Kaljuranna sõnul on Peeter Palu panus sellesse, et Eesti on suutnud osaliseltki realiseerida oma potentsiaali mereriigina, hindamatu. “Palu eriliseks võimeks oli näha suurt pilti, mõelda ette 15–20 aastat ja seda vaatamata sellele, et kõik tolleaegsed juhid töötasid oludes, kus ebakindlus valitses igal sammul.

Selle kinnituseks võib öelda, et ka tänane Tallinna Sadam töötab mitmete, juba ligi 20 aastat tagasi Palu poolt loodud strateegiatega,” ütles Kaljurand.
Peeter Palu allfond on seadnud eesmärgiks toetada Eesti üliõpilasi, kes soovivad haridusteed jätkata tunnustatud välisülikoolides. Fond on seadnud tingimuseks, et toetuse saaja peab jätkama hiljem tööd kas Eestis või mingil muul moel Eesti heaks.

Konkreetse stipendiumi suuruse ja tingimused otsustab fondi nõukogu iga taotluse korral eraldi. Fondi halduskogu esimehe Eri Klasi sõnul oli Palu ühelt poolt maailmakodanik, kes nägi seoseid ja tundis konteksti. “Teiselt poolt oli ta aatemees, truu Eestimaale ja oma toimetamistele siin,” ütles Klas.

Vjatšeslav Leedo sõnul on Peeter Palu mõjutanud Eesti ärijuhte ja ettevõtjaid sedavõrd palju, et poole miljoni krooni kokkusaamine fondi põhikapitali ei tohiks aasta lõpuks olla ületamatu eesmärk. “Terve põlvkond ehitajaid, merenduse ja transpordiga seotud juhte kasvas Peetri käe all, kellest paljud on täna tuntud tegijad,” sõnas Leedo.

Peeter Palu mäletuse jäädvustamine ja Saaremaa Sadama ajalugu käsitleva näituse avamine algab 26. juulil kell 12 Saaremaa Sadamas.
Peeter Palu fondi kontonumber Swedbankis: on SA Saaremaa Fond 221017266289, märgusõnaks märkida Peeter Palu mälestuseks.

Print Friendly, PDF & Email