Saaremaal on elektrivargused vähenenud

Saaremaal on elektrivargused vähenenud

 

Tänavu aasta on Eesti Energia tabanud Eestis 1039 elektrivarast, Saare maakonnas on ebaseaduslikke elektritarbijaid kätte saadud 19. Kui Eesti lõikes tuvastati võrreldes läinud aasta sama ajaga 427 elektrivarast enam, siis Saare maakonnas on pilt paremaks läinud – vargusjuhtumeid on olnud 12 võrra vähem.

Eesti Energia Jaotusvõrk OÜ mõõteteenuste Lääne piirkonna juht Toomas Kask ütleb, et 1039 vargusjuhtumit annavad kokku 11,1 miljonit kWh ning 2/3 elektrivarastest on eraisikud. Statistika väidab, et umbes poolteist protsenti klientidest varastavad ühel või teisel moel. “Ka Kuressaares on pilt veidi parem kui oli aasta tagasi, kuid nüüd oleme suunanud pilgu ka Kuressaarest väljapoole,” räägib Kask, lisades, et praeguses seisus on umbes pooled vargusjuhtumid Saaremaal tuvastatud linnas, pooled maal.

Lumivalged korstnapiibud

Kask nendib, et kindlasti on elektrivargus selline asi, mida planeeritakse pikalt ette, juba maju ehitades. Oma praktikas on ta näinud mitut maja, millel näiteks puudub üldse korsten. “Üks juhus oli selline, kus magamistoas liistu all oli lüliti, millest peremees enne magamaminekut elektri ümber lülitas,” räägib ta. Üldse ongi enamik elektrivargusi seotud majade kütmisega, kuid Kase sõnul valmistub ka Eesti Energia selles mõttes kütteperioodiks, et teadaolevad probleemsed kohad alajaamades võetakse luubi alla külmade ilmade saabudes.

Kask panebki inimestele südamele, et nad praegu mõtleks oma talvised küttekulud üle. “Ma ei soovita panustada elektriga kütmisele juhul, kui seda on siiani tehtud ebaausal teel,” rõhutab ta. Selline käitumine võib lihtsalt kaasa tuua ebameeldiva üllatuse, kus keset talve tuleb hakata küttepuid muretsema, aga siis on need tunduvalt kallimad kui praegu. “Elektrivarastel on korstnapiibud lumivalged,” teab Kask.

Uus trend – väiksem näit

Lisaks elektrivarastele peab Eesti Energia tegelema ka kodanikega, kes teatavad väiksemaid tarbimisnäitusid. “Selles mõttes on majandussurutis jõudnud meieni, et inimesed üritavad oma kulutusi optimeerida väiksema näidu teatamisega ning üritavad sel teel saada Eesti Energialt krediiti,” räägib Kask. “Selles mõttes ei maksa luua illusiooni, et kui ma näiduga petan, jääb see kuidagi saladuseks ja sellest midagi ei juhtu. Mis saab kuue kuu pärast, kui asi välja tuleb? Ei maksa minna libedale teele ja luua illusioone, et kunagi läheb paremaks.”

Kask soovitab pigem tarbimist vähendada ning meeles pidada, et elektritarbimine tuleb ikka pere eelarvesse sisse arvestada.
Päris palju elektrivargaid on Eesti Energia tabanud vihjete alusel. Vargustest teatamiseks on olemas e-posti aadress: vihje@energia.ee ning 24 tundi ööpäevas toimiv telefon 71 68 168.

“Väga usinad vargustest teatajad on vene rahvusest kliendid ja neilt tuleb ka päris täpne info,” teab Kask, lisades, et vihjeid on andnud ka ehitajad, kellelt tellija on nõudnud, et maja ehitamisel tuleb sinna betooni sisse teha kolmik. “Üldjuhul need, kes elektrit varastavad, ei suuda seda ka enda teada jätta,” räägib Kask, kellele teeb heameelt, et ka elektrivargused on ühiskonnas kodanike poolt taunimist leidnud.

Ehkki praegusel majanduslikult raskel ajal hoiab Eesti Energia ka oma tegevuskulusid kokku, siis varguste avastamisel kärpeid ei tehta. “Meie prioriteet on kadusid vähendada ning ükskord me koputame iga elektrivarga uksele,” toonitab Kask.

Print Friendly, PDF & Email