Saaremaa laevaehitajate ühistööna valmib hääletu mootorpaat

Saaremaal asuv väikefirma OÜ Lindvart on välja töötanud elektrimootoriga 6,5-meetrise paadi, mida võib kasutada muuhulgas ka siseveekogudel ja mujal, kus sisepõlemismootoriga paatide kasutamine on keelatud.

“See paat kihutab, aga ei lärma, ei eralda heitgaase, ei kasuta kütust ega õlisid. See on täiesti hooldevaba paat,” ütles OÜ Lindvart juht Kristjan Kana. “Euroopas on sääraseid elektrimootoriga paate ehitatud vaid proovipartiidena, Baltikumis on see meie teada esimene omalaadne. ”
Paadi valmimisel on oma panuse andnud ka mitmed teised Saaremaal tegutsevad väikelaevaehitajad.

Eripäraseks muudab väikelaeva asjaolu, et see toob Saaremaa väikelaevaehituse traditsioonid tänapäeva. Nimelt on paadi disaini puhul tehtud kummardus Saaremaa tuntud paadimeistrile Vakrömile. Tema ehitatud ajaloolise paadi disaini eeskujuks võttes on ehitatud plastpaat, lisatud puidust sisu ja tehtud mitmeid täiustusi, mis muudavad paadi kasutamise mugavamaks ja ohutumaks.

“See on ideaalne paat järveäärsetele puhkajatele ja lõbusõitjatele,” sõnas OÜ Lindvart juht. “Ööseks paned ta laadima ja päeval sõidad ringi, või ka vastupidi – kuuvalgel järvel täielikus vaikuses paadiga sõita on ju igavesti romantiline!” naeris ta. Kummalgi juhul ei sega mootorimüra ei ümberkaudseid elanikke ega mereelukaid.

Akupaadile on võimalik lisada ka kaugjuhtimissüsteem, mille abil saab aluse kaldalt sadamasse tagasi navigeerida. “Ja kui akud peaksid ennastunustavalt ringi kihutava paadimehe käes liiga vara otsa lõppema, saab paadiga ka vanamoodsalt sadamasse aerutada,” lisas paadi autor.

Hetkel käivad aluse lõppviimistlustööd täie hooga. Esmakordselt on saarlaste ökopaati võimalik näha Kuressaare merepäevade ajal.

Print Friendly, PDF & Email