Millega tegelevad meilt valitud riigikogu liikmed suvel (2)

Millega tegelevad meilt valitud riigikogu liikmed suvel

 

Eestlane armastab riigikogu liikmeid siunata. Eile leidsime Õhtulehest artikli “Riigikogulased on mitu nädalat luuslanki löönud”. Tõsi, tegu on kõige kõrgema kategooria avaliku elu tegelastega riigis, küllap ka see oma mõju avaldab, samas on seaduseandja ise endalt ära võtnud võimaluse ametlikult puhkust pidada.

Oma Saar võttis eile ühendust Hiiu-Lääne-Saaremaa piirkonnast valitud rahvaesindajatega, et teada saada, kui suurt luuslanki keegi lööb ja kas ka töiseid asju ette tuleb. Avaldame siinkohal väikese kokkuvõtte neist vestlusest, mis meil õnnestus pidada.

Algatuseks helistasime saadikute riigikogu kodulehel olevatele numbritele ja vastas vaid Aleksei Lotmani telefon, sealt öeldi tema mobiilinumber. Teised ametitelefonid jäid kõik tummaks.

Päris töine oli Imre Sooäär. Riigikogu kantseleist öeldi Oma Saarele, et reformierakondlane Imre Sooäär viibib 14.–24. juulini välislähetuses USA-s riigikogu Lääne-Euroopa Liidu Assamblee Eesti delegatsiooni liikmena. Seal tutvub Sooäär Pentagoniga, Boeingu tehase ja raketisüsteemide keskusega.

Aleksei Lotman, Eestimaa Rohelised: “Mina viibin hetkel Läänemaal. No eks ikka lööme luuslanki, sest istungjärku praegu ei ole. Aga komisjonid käivad ikka aeg-ajalt koos. Mitte küll igal nädalal, aga viimase maaelukomisjoni istungi teema eelmisel nädalal oli näiteks ebasoodsate maapiirkondade kohta arvamuse andmine. Järgmisel nädalal on mul ees mõned Euroopa Liidu komisjoni asjad, aga jah, iga päev ei pea Tallinnas olema.

Oma kirju vaatan iga päev nii hommikul kui õhtul, neile tuleb paljudele ka kohe vastata, nii et kirjavahetusega tegelen pidevalt. Ma ei tea, kas rahvaasemikul on selline asi lubatud, aga ma teen praegu näiteks keskpäeval ka heina.”

Ene Kaups, Reformierakond: “Tegelikult on ju nii, et kui üleriigilises meedias on asi selliselt kajastatud, et lüüakse luuslanki, siis ükskõik, mida ma räägin, saab sellest ikka naljanumber. Aga oma päevakavasse olen võtnud hommikuse trenniringi, et suviselt erksalt päeva alustada. Tutvun ka uudistega, edasi võtan põhjalikult ette need meilid oma postkastist, mis rohkemat tähelepanu nõuavad.

Põhiline suve läbi tegevus on hoida end kursis oma valdkonnaga ehk sellega, mis põhiseaduskomisjoni tegevust puudutab. Kaasa arvatud muidugi ka enesetäiendamine. Põhiseaduse kommenteeritud väljaanne on mul siin kohe padja kõrval. Ma võtan riigikogu liikmena osa ka erinevatest üritustest ja suhtlen palju.

Hetkel on hiidlaste ja ma arvan, et ka saarlaste jaoks üleval praamiühenduse probleemistik. Siin on plaanis erinevaid kohtumisi ja arutelusid, kuidas uues olukorras toime tulla. Ma ei oska hinnata, on see luuslanki löömine või mitte.

Kindlasti tuleb käia ka Tallinnas, põhiseaduse komisjoni istungeid on ees. Aga ametialaselt tuleb iga päev suhelda ja kas või näiteks e-õigusesse tulevatel eelnõudel hoian iga päev silma peal.”

Ain Seppik, Keskerakond: “Mina sõidan täna Haapsallu, seal on ju valimispiirkond ja ees on mõningad kohtumised. Aga igapäev tegelen kriminaalmenetluse seadustikuga, olen ta kompleksselt ette võtnud, see, mis puudutab isikute põhiõigusi ja vabadusi. Küllap sügiseks on valmis ka mõned seaduseprojektid. Komisjoni istungeid me ei pea, eelnõud on suurde saali saatmiseks.

Iga päev käib kirjavahetus piirkondadega, suhtleme poliitikutega ka erakondade vahel. Suvi on just selline aeg, kus saab vestelda sellises mitteformaalses õhkkonnas. Õhtuleht arvab ilmselt, et me peame tegema valmis ilmselt mingi produkti, aga seadusandlikus protsessis on vahel ka kasulik mõelda. Loomulikult puhkame ka.”

Tarmo Kõuts, Isamaa ja Res Publica Liit: “Mina ütlen nii, et see aeg, kui toimus laulu- ja tantsupidu ning rahvas puhkas, tegin mina oma tööd ja esindasin Eesti Vabariiki Euroopa Liidu Julgeoleku- ja Kaitseassambleel. Külastasin piraatluse pesitsuspaika Somaalias. See reis kestis kokku nädal aega.

Peale selle olen kohtunud piirkondade juhatuste liikmetega, kutsusin nad seekord oma juurde koju. Olen teinud sellist tööd, mida poliitikud ikka valimisteaastal teevad. Käin Toompeal oma töö juures paar korda nädalas, kuna mul on väga suur suhtlusringkond terves maailmas just julgeoleku- ja kaitseproblemaatikas. Osa informatsiooni laekub mul sinna, sest on konfidentsiaalse iseloomuga. Komisjonide istungite kohta antakse teada ja kui vaja, saame kokku.”

Tarmo Mänd, Eestimaa Rahvaliit: “Inimlikult saan aru, miks see luuslangi teema iga suvi kerkib. Põhjus on ju selles, et seaduseandja on iseennast ehk 101 riigikogu liiget lahutanud töö- ja puhkeaja seadusest, võttes endalt õiguse puhkusele.

Mina seda õigeks ei pea, kuna selle otsusega on seaduseandja end üldisest riiklikust toimimisest eraldanud. Nüüd on avalikkusel õigustatud ootus teada, millega parlament tegeleb ajal, mil valitsus ei tööta täiskoormusega ning eelnõusid tuleb sealt vähe. Selle tagajärjel ei saa ka riigikogu komisjonid normaalselt toimida.

Olen rahanduskomisjoni liige, jälgin, mis selles valdkonnas teha on ja meie komisjon saaks kohe tööd, kui valitsus midagi ette valmistaks. Teada on, et kärpida veel tuleb, aga komisjoni midagi laekunud ei ole. Suvi on saadikutel kohtumiste aeg ja seekord ka valimiste ettevalmistamise aeg.

Hetkel olen osalenud Hiiumaa praamiliikluse probleemide lahendamises. Uue praami tulek on tekitanud saareelanikele rea probleeme, lähiajal toimub riigikogu saarteühenduse initsiatiivil kohtumine majandus- ja kommunikatsiooniministri, laevakompanii ja Saarte Liinide esindajatega.”

Print Friendly, PDF & Email