Salme vallas on ainulaadne rennimaasikaistandus Eestis (1)

Salme vallas on ainulaadne rennimaasikaistandus Eestis

SALME AEDNIK: Riho Kadastik kasvatab Salme kandis õunu ja Eestis ainulaadsel kombel maasikaid.

Salme valla õunakasvataja ning puuviljade maaletooja Riho Kadastik on teadaolevalt ainus aiapidaja Eestis, kes kasvatab maasikaid maapinnast meetri kõrgusel rennides.

“Saak on olnud väga suur, üks soomlasest maasikakasvataja ütles, et tema ei ole nii palju maasikaid taimel küljes näinud,” ütles Suurna külas asuva aiandi omanik Riho Kadastik, kellel on tänavu kasvama pandud 4000 maasikataime.

Maasikad puidust rennides

Kolm aastat tagasi loodud maasikaistanduses asendavad tavalisi peenraid 50 meetri pikkused omavalmistatud puidust rennid, mille sees omakorda plastikust kastid turba ja maasikataimedega. Rennimeetodi idee sai Kadastik Rootsist.

Suurna külas asuva aiandi õpipoiss Rein Ruttu ütles, et rennis kasvatavate marjade hooldamine on kindlasti lihtsam kui tavamoodusel. “Üks asi on see, et umbrohtu ei tule, teine asi on see, et sa võtad selle marja meetri kõrguselt ja sul ei ole tarvis põlvili olla,” rääkis Ruttu.

Liigniiskuse väljalaskmiseks on kastides augud ja mööda renni jookseb peenike kastmisvoolik, mille kaudu saab doseerida ka väetist. Selleks, et marjakobarad üle renniserva ei küünitaks, toestatakse nad kobaravõrkudega, täiendavalt käib rennidel peal linnuvõrk.

Frigotaimed Hollandist

Riho Kadastiku sõnul annavad Hollandist ostetud frigotaied suurema saagi just esimesel mahapaneku aastal. Frigotaimed tellitakse tarnijalt kohale vahetult mahapaneku ajaks. Enne seda hoitakse taimi külmas, et nad kasvama ei läheks.

Igal aastal ostab Kadastik uued taimed ja paneb uue turba, mis on küll kulukas, aga teisalt toob tulu.
Tema eesmärk on panna taimed maha hiljem ja tulla oma marjadega turule augustis-septembris, kui suvine peenramaasikas on otsas ja turg kohalikust maasikast tühi.

“Sel ajal kui mina oma marju müün, ei usu keegi, et Eestis on veel olemas värske maasikas,” rääkis Kadastik, kelle sõnul lubab selline turusituatsioon tal marjasaagi eest oluliselt kõrgemat hinda küsida.
Suurnal kasvatatud maasikaid müüakse nii Kuressaares Rae poes kui ka maantee ääres puukarpidesse pakituna.

“Turistid ostavad kõik karbid ära, võtavad oma pool kilo ja siis bussis söövad,” rääkis Kadastik.

Print Friendly, PDF & Email