Kuressaare kunstinõukogu: linnas on liiga palju lilli! (67)

Kuressaare kunstinõukogu: linnas on liiga palju lilli!

LILLETORDI VASTU: Iseäranis ei meeldinud Heli Jalakale ja teistele kunstinõukogu liikmetele eelmisel aastal linna keskväljakut kaunistanud lilletort.

Kuressaare kunstinõukogu viskas oma esimesel koosolekul jõulise avaldusega kivi linna haljastajate kapsaaeda, leides, et Kuressaare avalikus ruumis on liiga palju lilli ja nende paigutamise põhimõtted paika panemata.

Kunstinõukogu liikmete hambusse jäid esmajoones postide küljes rippuvad lilleamplid, mis muudavad Kuressaare nende hinnangul sarnaseks ükskõik millise Saksamaa või Eesti väikelinnaga.

“Suurem osa kunstinõukogust leidis, et seda kõike on liiga palju, et see on pealetükkiv. Ja Kuressaare kaotab sellega oma omanäolisuse,” vahendas Oma Saarele kunstinõukogu liige, Kuressaare linnavalitsuse kultuurinõunik Heli Jalakas.

“Igal pool on ühesugune amplimajandus,” märkis Heli Jalakas. “Keegi ei vaidle lilledele ja taimedele vastu, küsimus on see, et kuidas neid paigutada, millistes vormides, kuhu.”

Heli Jalakas tõi paralleeli teatriga, öeldes, et kui inimene ei tea heast teatrist midagi, plaksutab ta Vanalinnastuudio etendusel käsi ja ütleb, et see on suurepärane teater.

“Või hea muusika või kunstiasjaga. Kellele meeldib mingi lillede pilt, mis on suhteliselt viletsal tasemel maalitud, see ütleb, et nii ongi väga ilus… See oli erinevate alade kunstiinimeste hinnang,” märkis ta kunstinõukogu koosolekul toimunud arutelust ja vastu võetud ettepanekutest rääkides.
Näiteks soovitab nõukogu linnavalitsusel kallite lilleamplite peale raha kulutamise asemel panustada konteinerhaljastusse ja hoopis merepäevade kujundusse üle kogu linna.

Nõukogu materdas maha koosolekul esinenud linna heakorra- ja haljastusspetsialisti Katrin Reinholdi idee paigutada lilleampleid linna sissesõidu ringteele. Arvati, et seal on hetkel täiesti sobilik looduslikult kujundatud keskkond, kadakaväli koos purjede ja lipukestega, ning lilleamplid oleksid seal täiesti sobimatud.

Kunstinõukogu leidis ka seda, et tuleks mõtlema hakata linna puhkealadel püsilillede ja -põõsaste alade rajamisele, kus igal aastaajal midagi õitseks. Püsikute peale raha kulutamine ei anna küll kohest tulemust, kuid kunstinõukogu arvates peab hakkama mõtlema jäävamatele väärtustele.
Nõukogu soovitab võtta eesmärgiks välja kujundada Kuressaare haljastuse üldpõhimõtted, lähtudes vanadest headest traditsioonidest ja uuematest kujundussuundadest.

Kuressaare lillemajandus ei olnud koosolekul sugugi ainus teema, kahe ja poole tunni jooksul jõuti rääkida linnakujunduse põhimõtetest üldiselt, lagunenud tänavatest, linna ilmet rikkuvast tolmust ja porist, reklaamimürast jm.

Katrin Reinhold ei soovinud kunstinõukogu seisukohti kommenteerida. Samuti ei olnud neid näinud Kuressaare Linnamajanduse juht Urmas Raik, kelle alluvad linnas haljastamisega tegelevad.

“Olen sellest koosolekust kuulnud, kuid ametlikke ettepanekuid pole näinud ega oska neid kommenteerida,” sõnas Raik.

Küll aga soovitas ta Oma Saarel küsida lugejatelt, Kuressaare elanikelt ja külalistelt, kuidas nemad linna lillemajandusse suhtuvad.

Raul Vinni, Andres Sepp

Print Friendly, PDF & Email

67 kommentaari

 1. nuusutaja

  Lillede sokutaja on lihtsalt hea müügimees. Seepärast on lilli ka kitši igal pool.

 2. VÄGA ILUS

  on meie linn just selle lillerohkusega!Ja ka minu sõbrad kül mandrimaalt kui välisriikidst ,on kiitnud just nimelt neid rohkelt õitsevaid lilleampleid.Loovad väga armsa õhkkonna jalutajatele ja meie linna ilu nautujatele.JÕUDU SELLES haljastajatele ja kunstiinimestel olgu oma arvamus,aga see ei tarvitse rahvaarvamus olla!

 3. hea mõte

  Aga muidugi. Eks kunstinõukogu hindab asju teistmoodi kui tavainimene ja püsihaljastust on ju tõesti väga lihtne teha KUNST-lilledega. Need on samasugused aasta läbi. Neid ei pea kastma. Iga õis on korrapärane ja eelmisega samasugune. Ja lõpuks olekski Kuressaarel midagi mis teeks ta KUNSTlinnaks, täiesti erinevaks teistest linnadest. Ja eks ta tõsi ole,et neid KUNST-lilli saab ju ka paigutada ja väänata vastavalt vajadusele.
  Kui aga nali jätta, siis tekib küsimus, miks ning millal Kuressaare kunstnikud ja KUNSTnõukogu ise linna kaunistamiseks midagi ette võttis?

 4. V...viha?

  Kus see kõrgestharit`kunstiklubi enne oli? Amplid ja lilletordid pole ammugi mitte praeguse linnaaedniku väljamõeldis, miks nüüd just teda vaibale kutsuti ja aru andma pandi? Väga ilus naine on ta aga küll. . .

 5. liige

  kulla rahvas-ei tasuks lasta end sellisest Delfilikust pealkirjast pöördesse ajada.Jutt käib ju siiski sellest kus ja kuidas need lilled on ja kas haljastus peab olema nii ühekülgne, isikupäratu ja tüüpne, et ehk oleks aeg investeerida see linna “ampliraha” psüivamasse ja omapärasemasse haljastuskontseptsiooni.

 6. nöps

  Ma vaatsin, et Burantiinu. Nina võiks pikem olla. Aga lilli pole kunagi palju, paigutusel pole häda midagi ja eks me tahamegi rõhutada oma sarnasust eurooplastega. Mis vahet,kas lilled posti otsas või konteineris. Kui tulevad uued tegijad, eks siis ole teistviisi, milleks iriseda ja oma kunstimaitset peale suruda.

 7. Urr

  Tore-tore, hea, et need pisukesed amplidki üles saab (Kui ikka saab?), mis investeerimisest siin rääkida?? Suurel vaesuse ajal. Kuigi, tundub, et vaimuvaestus on suurem häda kui rahapuudus… Loodan küll, et see komisjon enam rohkem kokku ei tule.

 8. koll

  Mulle meeldis lause kus ülemus ei ole kursis veel sellega ,millega alluvad tegelevad.Viimane aeg ennast teavitada,jumal teab millega alluvad hakkama saavad.Aga lilled ja kui palju ja kus….maitsed on erinevad ja vaielda võib alati.

 9. to urr

  Milleks osta õunapuu, kui saab osta õunu.Nii või?

 10. Urr

  Sa said aru küll, mis ma mõtlesin; kui ei siis oled (õuna)puupea.

 11. vend

  võin ausalt õelda, et see nägu pildil on kahjuks väga ebameeldiv ja kahepalgeline ning samas ka üleolev inimene! ei ole kultuurinõuniku asi õelda kui palju peab linnas lilli olema! vinni võiks teha nüüd artikli kõikide nende kommentaaridest vastulausetega ja las kultuurinõunik näeb, mis rahvale tegelikult meeldib!! tunnustan samuti katrin reinholdi tööd linnas!! jõudu!

 12. puupea

  Rahune, Urr – saad oma amplid.
  Nõukogu väike soov on jõudumööda seda valdkonda stiilsemale ja jätkusuutlikumale rajale pöörata.
  Ja rahustuseks veel – nõukogu töötab tasuta ja vabatahtlikkuse alusel.

 13. Uskumatu!!

  Ja sellised torulorud julgevad ennast kunstinõukoguks nimetada.
  MINGE RÄTSIGE ÜLES SIIS NEED LILLED…las ulub mööda tänavaid kõle tuul ja lendavad kommipaberid tolmupilvedega segi. JA LAS LINN OLLA ILUS AINULT SIIS KUI ON MEREPÄEVAD. Muul ajal…milleks??
  Ainsad asjad mis Kuressaaret kaunistavad ongi need amplid. Nad on hästi hooldatud, väetatud, kastetud…õitsevad terve suve. Au ja kiitus neile kes neid istutavad ja hooldavad. Kui kevadel pandaks amplitesse lilled ja siis neid keegi ei hooldaks, ja nad lõpuks mingiteks räntsakateks muutuks, siis ma saaks aru et ei sobiks…aga praegu…kallis kunstinõukogu, kulutage oma energiat millelegi muule kui lillerohkuse likvideerimisele!!

 14. Urr

  Nii lolli juttu pole ammu lkuulnud! Mis krd nõukogu see selline on?? Luuad käte ja tänavat pühkima, oleks vähemasti mingi kasu!

 15. maakas

  minu ja paljude teiste, kellega sai sel teemal mõtteid vahetatud, meelest on need suured õitsvad lilleamplid vä.ga ilusad ja loovad kuidagi hubase ja piduliku tunde.kui palju neid inimesi siis ikka on kes asja kunstniku pilguga vaatavad enamus tavainimesed ju.püsihaljastus hea mõte küll aga kus on kesklinnas see koht kuhu see planeerida,kõik maju täis ju,ning kus pole maja seal üle aasta kaevatakse midagi. ps.pole sel vanalinna teatril kah häda midagi-lihtsalt mõni läheb meil siin oma kunstnikuplguga snoobiks kätte.

 16. Jõhvikas

  Täiesti uskumatu, millised kitsa silmaringiga inimesed! Ega siis lilled ei ole mingi kunstiprojekt, mille kallal norida! Käige vähe rohkem maailmas ringi ja te näete tagasi tulles kui hall on meie Eestimaa tegelikult. Kuressaare oma lillerohkusega on üks harvaesinev erand, kuigi tasapisi hakkavad ka teised linnad värvilisemaks muutuma. Just lillerohkus teeb linna ilusaks ja hubaseks, lilli ei saa mitte kunagi olla liiga palju. Kunstinõukogu liikmed harrastagu oma aedades minimalismi kui tahavad, aga meie kõigi ühine ilus linnake jätku rahule!

 17. jah - uskumatu!

  Viimase aja parim nali – LILLI LIIGA PALJU ! — Kui Roostetanud Rauakolu kesk-linnast äravedamiseks läheb – tulen appi !

 18. imbetsill

  Sellise “kunstinõukogu” jaoks on kunstteatavasti ainult mingid ebamäärase kujuga kivist junnid või purki topitud kaka…

 19. jah

  Kas see kunstinõukogu pakkus ka lahendusi, millega siis kaunistada Kuressaaret? Tundub, et nad on seal kõik õietolmuallergikud või mis? Äkki on linnas ka liiga palju lillepoode?
  Jätke meile, tavainimestele , alles kaunis lillerohke Kuressaare!

 20. vana tõde

  kui tõsiste probleemide peale hammas ei hakka, võetakse ette pseudoprobleemid

 21. Urr

  Puupea, kullake, ära nüüd solvu! Aga… ega lollus sellest ei vähene, kui seda tehakse “tasuta ja vabatahtlikkuse
  alusel”.

 22. nõukogule

  ..see et meie linn tolmu upub -ei huvita kedagi…a see et mõni lill rohkem, kohe kisa..lilli pole kunagi liiga palju!!!!tegelege TÖÖGA…palka saate ju hästi..

 23. palju??!

  minu meelest on Kuressaares suht vähe lilli. Kui keskplatsi lilletort välja arvata. Amplid tekkisid alles eelmine- üleeelmine aasta. Viljandis on hoopis rohkem ja laiem ala kaunistatud ja minu meelest ilusam ka…

 24. kaasatundja

  Jääb ainult kaasa tunda kunstinõukogu liikmetele, et nad on tänavate remondi käigus komistanud ja pea valusasti ära löönud. Aga tänavad saavad ilusti jälle korda, aga…

 25. robi

  Kui inimene ytleb et Vanalinnastuudio pole teater ei saa ma teda tosiselt votta.Tunda on yldse tugevat yleolekutnnet et kui tark ma olen aga ei ole ka yhtegi tosieltvoetavat ettepanekut kuidas asja teisiti teha.Aga vahest pole vajagi…laske uuel inimesel tood teha ja jaage oma liistude juurde,muidu on siin loos kange,,arapanemise,, maik man.

 26. uskumatu

  Tule taevas appi !!!! Uskumatu, sellise jutu põhjal, võiks niinimetatud “kunstinõukogu” tõsiselt hakata mõtlema oma kompetentsi üle !!!!

 27. Cunstnic

  Huvitav huvitav, miks ajakirjanikud pole pöördunud linna palgal oleva kunstniku ENDLA TUUTMA poole? MTema vastutusala peaks ju tõstatatud küsimus olema? Või kas Tuutma ikka töötab veel linnavalitsuses?

 28. Teoreetik

  Mulle ka lilled meeldivad ja õhtuti lapsega linnas jalutades meeldib meile vaadata, kuidas neid ampleid kastetatakse. Selline kena värske tunne jääb. Püsililli kesklinnas eriti kuhugi paigutada pole, sest puuduvad peenrad-haljasalad. Hetkel tundub teema nõiajahina linnaaedniku vastu. Kui kellelgi on häid ideid, terviklahendusi või midagi muud tarka öelda, saab ju alati linnaaednikuga rääkida. Alatu on leheveergudel pasundama hakata. Samas muidugi on hea, et ertiklis nõukogu liikmed oma “taset” või õigemini tasemetust ja seeega ka tõsiseltvõetamatust üles näitavad. Kui Vanalinnastuudio ei ole teater siis Kuressaare Linnateari kohta definitsioon puudubki. Proua või preili Jalaks on endast ühesõnaga kõik öelnud.

 29. Linlane

  Selle avalduse põhjal võiks selle nõukogu küll oskamatuks kuulutada…Nii nõmedat avaldust annab ikka teha.
  Kunstnikule: Wiiralt ja tema looming Põrgu on kunst aga see ei tähenda,et see oleks hea iga moment igal pool kõikide silmadel vaadata. Tee sellest oma järeldus.

 30. Mina ka...

  lähen appi Jah-Uskumatu!-le, kui rauakolaka äravedamiseks läheb!Pole aastaid mitte ühtegi head sõna turistidelt selle kohta arhidektuurilisest küljest kuulnud!

 31. to Cunstnic:

  Linnakunstnik? Kas linnal on kunstnik? Mida see inimene siis teeb, kes üldse linnas sellise tegevuse/tegevusetuse eest vastutab? Ehk keegi teab?

 32. Lugeja on lillede poolt

  Katrin Reinhold on nii tubli olnud, vähese ajaga palju ära teha püüdnud. Inimene vähemalt tahab oma tööd teha! Kõrgkultuurilise linnakujunduse jaoks on ka korralikku projekti vaja ja kui see olemas oleks, oleks ju Reinholdil 100X lihtsam tegutseda. Milleks paisata välja ideid, mille teostus on võimatu? K.R. pole ometi ju kunstnik, aga tema õlule tahetakse nüüd eiteamida kõike panna. Elav lill on üle kõige. Väikesi lapsigi õpetatakse linna vahel nende ilu nautima. Kas need emad okaspõõsaid nii väga uuriksid koos lastega? Aga palun väga, las linn tellib korralikud sepisanumad või titaankonteinerid. Ja ka see on väga tubli saavutus, et meie oma maakonnast on need lilled tellitud, mitte suurtest kettidest.

 33. ampel-mampel

  Uskumatu, kuidas kõik sellest artiklist pöördesse läksid. Minge ja vaadake linnas ringi!!! Praegu neid kitšimaigulisi ampleid pole ja ma küll ei ütleks, et “ulub mööda tänavaid kõle tuul ja lendavad kommipaberid tolmupilvedega segi”. Linn on rohelust täis ja majaomanikud sätivad lilli siia-sinna nii nagu jaksavad. Osake seda vaadata ja ärge lahmige siin kompetentsuse teemadel, kui te ei oska sellest artiklist kõmulugu välja lugeda. Ajakirjanikule muidugi “palju õnne” sellise Delfi stiilis artikli puhul! Tõepoolest.

 34. nii

  Vanalinnastuudiot pole minu arust enam ammu olemas,sellega näidatakse ka (eba)kompetentsust.

 35. !!!

  Olgem ausad, lilli ja looduslikku kujundust on vaja, aga keegi peab selle eest hoolt kandma, lilleõisi ükskõik kuhu toppida pole ka mõtet. Ega mingi asja küllus veel silmailu garanteeri. Ja muidugi kiitus seni tehtu eest, aga vaadakem nüüd linna kui tervikut, see, et keset linna kahemeetrine lilletort püsti pannakse, ei tähenda tõesti seda, et kujundusele just palju mõeldud on.

 36. Kujundjad oleme kõik!

  krt, jutustame siin lilledest, linnapilti ei muuda lilled ka kaunimaks, kui peatänav Tallinna uulits on selline, nagu ta hetkel on. Linna esimene visiitkaart, aga mida me näeme, viltuvajunud laternapostid, milledel eri kujundusega valgustid, räsitud kõnniteeala ühel tänava poolel jne leidke raha ja tahtmist pigem selle probleemi lahendamiseks, ohtlik on liigeldagi.

 37. linlane

  Kahju on keskväljaku vanadest pargiroosidest, mis üles võeti. Need olid tõeliselt ilusad. Olen tõesti sedavõrd vanamoodne, et minu arvates on meie linna haljastuse osas mindud lääne-euroopalikku teed. Keskväljaku lillekaskaad eelmisel aastal ei olnud küll sobilik. Pange ilusad floksid keskväljakule, kui muud panna ei ole.

 38. Aksel

  Kas meil on jälle mingi suurushullustus kraesse karanud?
  Palun arvamusi – milleks on vaja Kuressaare suurusele linnale KUNSTINÕUKOGU – millega peab selline organ tegelema? Tegemist on lihtsalt enda olemasolu õigustamisega! Siin tuleks vaadata nende poole, kes sellise organi on tööle rakendanud ja milleks?

 39. sama jutt ja lisaks veel

  Ometi kord keegi on välja öelnud selle, et lilled on küll kenad, aga peaks ikka vaatama, kus ja kuidas. Näha on, et see lilletort keskväljakul ei olegi kõigile meeltmööda. Üritasin eelmisel suvel teha keskväljakust ilusat suvepilti, kus peal ka turistid j asuvekohvikud – no ei olnud seda torti kuhugi panna. Oleks tahtnud paluda, et koristage see imetegu seniks ära, kuni ma pilti teen.IRW

  Sama lugu nende odavamaiguliste amplitega. Jätavad sellise mulje, et neid on riputatud iga posti külge, kuhu vaid riputada annab. Meie linna ilusad soliidsed laternapostid Lossi tänaval ei pääse üldse mõjule, ometi on need head raha maksnud ja tahaks neid ka tänavapildis näha.
  Lilled ja haljastus on linnapildis väga olulised. Kuid linn vajaks kujundamist. Mitte iga võimaliku posti ja konksu otsa plastpotsiku riputamist. Odav mulje jääb.
  Linlase seisukohtadega suuresti nõus.

 40. reede

  See on nii loll jutt nn. kunstinõukogu poolt…Kas siis tühjad ja nagunii tolmused tänavad ilmestavad rohkem Kuressaare linnapilti…? Ja rippuvatel amplitel küll midagi viga ei olnud, “lilletort” oli veidi küsitava väärtusega…
  Tehke siis ise midagi paremat, raha teil ju nagunii pole…!

 41. tühja kah

  Tühja kah sellest kompetentsusest. kuid see amplitilberdus on pisut häiriv küll. Vales kohas vale asi, kuidagi teistmoodi peaks olema lilled. Kas maas kasvama näiteks või. Mitte laternapostide kõljes kõlkuma.

 42. Mann

  Kuressaare Kunstinõukogu võiks oma “kõrgharitud steriilse” maitsemeelega oma kodusid kujundada, enamus tavainimesi on heas mõttes “matsliku maitsega” ja neile läheb praegune Kuressaare lillerohkus vägagi peale.Minu tutvusringkonnas pole küll keegi nurisenud, et on kole ja maitselage, otse vastupidi- need lilled tekitavad just hubase ja koduse armsa tunde. Ja mis siis selles halba on kui me teiste väikelinnadega selle poolest sarnaneme? Heli Jalakas sarnaneb ju ise ka hämmastaval kombel tavalise keskmise naisterahvaga, kuidas ta seda küll välja kannatab? Ja tundub, et see fakt teda sugugi ei häiri. Seda õitsemisaega on Eestimaal nii pagana lühikest aega, et sellest tuleks võtta maksimum. Pealegi on ju amplid ja tort olnud ju hästi hooldatud ja silma ei tohiks riivata ju küll mitte miski. Milleks Kuressaarde üldse kunstinõukogu, kui on spets haridusega korra ja haljastusspetsialist? Siin annaks küll kõvasti kokku hoida, sest vaevalt need nö kunstispetsialistid miinimumpalka saavad.

 43. Ida niit

  Tekib küsimus, kas meie linn ainult kesklinnast koosneb? Miks jäävad teised linnaosad rääma? Kas tõesti on raske haljastada ja korrastada ka teisi linna osasid nagu Ida-Niit, Smuuli, Tuulte-Roos, Marienthali. Milles asi, kas nendes kohtades jääb mõistust puudu? Enamik maksumaksjaid just nendes rajoonides elavadki.

 44. Kravatt

  OK, mina arvan, et me ei taha olla ilus provintsilinn, ei taha olla saksapärane, ei taha olla soomepärane, eestipärane, tavaline, ebatavaline, milline me siis olla tahame???

  Lollide inimeste kole linn?

  Kurat, Kuressaare ongi saksapärane, saksa arhitektuuriga väikelinn, mis ta siis on, New York või??? Maailma naba otsijad, krt

 45. Kunstnikk

  Loomulikult võiks Kuressaare olla kaasaegsem, vanad saksapärased majad kesklinnas tuleks lammutada ja asendada roostes pleki ja kõrghoonetega, mis?

  Kas keegi tahab hakata uut kõrghoonet linna ehitama ja selleks tuleb mõni vana maja maha lammutada?

  Kas see ongi kogu asja mõte? Eeltöö avaliku arvamuse mõjutamiseks hakkas pelae…

 46. uru

  See Kuressaare linnavalitsuse kultuurinõunik Heli Jalakas häbenegu oma arulagedat mõttevälgatust. Lilli ei ole mitte liiga palju vaid hoopis liiga vähe. Sammuti on vähe rohelisi muruplatse. Kui kultuuri nõunikul maitset ei ole, jäägu kultuuri nõustama, aga ärgu ronigu linna väljanägemise kohapealt sõna võtma!

 47. siinne

  no aitab kadaktest linna piiril, neid terve Saaremaa täis, miks peab neid lillede asemel ka linnas eksponeerima. Lill on värviline ja ergas ja pilkupüüdev ning selleks ta ilma loodud ongi. Miks siis mitte nendega ehtida ehitiste patsahkameid ja asfaldiga lapitud tänavaid. Kunstinõukogu võiks laiali saata, sest praegu pole priiskamise aeg. Las külvavad ja istutavad lilli parem, siis hakkavad aru saama, mis on looduse kunst ja kui imeline see võib olla.

 48. M M

  Enamus aeg siin eestis on ju hall ja värvitu. Kuidas saab öelda, et lilli on linnas liiga palju?? Värvid mõjutavad väga palju inimese meeleolu. Jätke siin hetkel paljudele murettekitaval ajal värvid alles!!
  Pealegi, Heli Jalaka paralleelid teatri ja muusikaga olid küll väga rumalad ja enesekesksed. Jättis mulje oma maitse pealesurumisest.

  Väga meeldis Manni kommentaarist lõik : “Heli Jalakas sarnaneb ju ise ka hämmastaval kombel
  tavalise keskmise naisterahvaga, kuidas ta seda küll välja
  kannatab?” Igati nõus sinuga Mann :)

 49. Aiffsk

  Kui kesklinna ilu peale mõelda, siis võiks alustada vanaraua äraviimisega. Arvan, et Sikassaare Vanametall veaks selle Ferrumi hea meelega ära.
  Niikaua, kui see veel päris läbi pole roostetanud.

  Eliitkunst jäägu ikka “gunstizaalidesse”. Avalikus ruumis võiks asjad niisama ilusad olla.

 50. muti

  ..oi,pole ammu nii hääd huumorinurgakest lugend :)

 51. Aivar

  Loetu põhjal jäi mulje, et kunstinõukogu avalduses on liiga palju tähti ja needki sutsu valesti paigutatud…

  Aga iseenesest on ju hea linna väljanägemise üle arutada. Kas aga arutelu hukkamõistuga alustada, on muidugi maitseküsimus. Maitse üle ju ei vaielda, vaid kakeldakse. Eks siis nii ka Kuressaares.

 52. Maitse

  Piinlik, kui kõrgel ametipostil oleva ametniku maitse ei ühti mitte ainsatki korda linlaste ja külaliste omaga! Midagi on ikka valesti – äkki on õige aeg töökohta vahetada!!! Kui lilled jäävad ette, on hing ikka väga sopistunud ja paigast ära! Austagem parem seda suurt tööd ja hoolitsust ning kasvatagem seeläbi ka oma lapsi. Tõesti, ammugi pole enam midagi nii võigast ja ebainimlikku kuulnud!

 53. ivan julm

  õige jutt,pole vaja neid euroopa lillekuhjasid,võtame midagi kasahhist,kusjuures Nursultan Nazarbajevi nimeline raepood ongi kaubamajapoolt nende rahvusstiilis kujundatud

 54. linnakodanik

  “Näiteks soovitab nõukogu linnavalitsusel kallite lilleamplite peale raha kulutamise asemel panustada konteinerhaljastusse ja hoopis merepäevade kujundusse üle kogu linna.” Nonoh Reet Truuväärtil vaja oma merepäevade jaoks pappi saada. Sepa tänavalt läksid juba põlispuud, järgmine on Holostovi kompleksi ees olevad puud, sellest jahus ka Bruno Pao.

 55. ANIKATS

  KÜÜNIKUTEST KOMMENTAATORID, TEHKE PAREM OMA TÖÖD, MIS TE IRISETE, SEELIKUTES MEHED JA KIRSASAABASTES EIDED!

 56. Žurnalist

  Loo pealkiri on ju täitsa mööda?

 57. arvaja

  Pealkiri eksitav, tesktsit ei loe kuidagi nii karmi postulaati välja. See hõrk pealkirjade treimise võlu, millele klikatajse…

 58. linlane*

  Lilli võiks olla tõesti igas linna osas, mitte ainult kesklinnas, selles osas võiks küll ühe suure muutuse ette võtta!!!!!

 59. saarlane

  Erapooletu linnakodanikuna viskan nüüd kivi kunstinõukogu kapsaaeda ja ütlen, et sellist kunstinõukogu pole meile vaja. Selle asemel, et ilusast ja värvilisest suvest rõõmu tunda, nutate taga tolmust ja elutut hoonestust, mille sarnast on kogu maailm kahjuks täis. Nii, et kui peaksin valima, kas lahkuvad lilled või kunstinõukogu, siis ilmselt jääks peale esimene :)

 60. Jevgenia Pihel

  Armas saare rahvas! Olen selle poolt et lilli isegi voiks rohkem olla. Hetkel elan ja tootan Inglismaal . Siin on lausa lillede meri ! Minu arvates nende ilu ja varvirohkus maandab stressi . See omakorda hoiab rahva tervise. Kuressaare on ju tervise linn?

 61. kunstitädi

  läks liiale oma jutuga.Kas pole teistes riikides ringi vaadanud,amplimajandus on kõikjal ja kas nemad kõik on nii “maitselagedad” või?????????

 62. Arvamus

  Meeldetuletuseks: lilletordi asemele “millegi püsivama”panemine ei tule ju kõne alla, sest see koht on jõulukuuse jaoks vaja talvel tühjaks teha. Kahjuks on see ainus kohake kesklinnas, kuhu kuuske veel panna saab. Küll oleks ilus kui jõulude ajal roostes kirstu asemel tuledes jõulupuu seisaks ja kultuurihoone akendelt peegelduks. Vot sellele platsile sobiks püsihaljastus hästi ja usun et roostekoristamistalgutel oleks nõus osalema enamus linlasi.
  Aga mis puutub lillerohkust ja liigset sarnasust tavalise euroopa väikelinnaga, siis – Kuressaare ju ongi euroopa väikelinn =). Amplid, muide, on vandaalide suhtes ka lollikindlamad – konteinerid-vaasid saab öösel ümber lüüa, sileda posti otsa juba ei roni.
  Hallust, igavust ja tobedaid reklaamplakateid on liiast, ei kunagi lilli meie lühikeses suves.
  Aga noh, vaevalt et rahva arvamust arvestatakse, ei arvestatud ka Ferrumit ehitades. Kus siis kunstinõukogud jms olid, nüüd äkki on lilled nii silmariivavateks tunnistatud…

 63. toomas olop

  inimesed ärge käige sital internetis,tehke seda kodus.

 64. ? ? ?

  Eiffelitorn ja Ferrum ? – Jah, mõlemad on rauast… Ainult et Ferrum on vöörkeha Kuressaare unikaalse kesklinna ansamblis…

 65. eelmistele

  kas te ei leia et kuressaare võiks tahta enamat kui maksimaalselt sarnaneda euroopa väikelinnadega?
  Kas saarlased pole tõesti rohkemaks võimelised kui vaid teiste jäljendamine?Kui siin tahetakse suuresti elatuda turismist, siis kas turisti huvitab tüüpne eurovärk või omapära?

 66. ferrumi teisaldajatele

  Eiffeil torni vihkas kah pool Pariisi ja aastakümneid.
  Laiemat silmaringi, seltsimehed!

 67. suvitaja!

  Käisin üle mõne aasta Saaremaal ja Kuressaares,täis ehitatud,tolmused tänavad,no mis saab olla lillede vastu,olen ka ise kunagi nende lilletortide tegija olnud…
  kas siis tõesti need üelkasvanud murud ja võililleväljad on nõukogu meelest ilusamad ja miks te pole mõelnud 10 aastat tagasi juba püsiprojektidesse???
  Selles kliimas ei ole ju suurt midagi teha?