Sääre ajalootoa õu peitis suuri pomme (2)

Sääre ajalootoa õu peitis suuri pomme

MAAPÕUES PEIDUS: Ohtlikud leiud viidi Säärelt minema ja tehti ohutuks.

Nädalavahetusel tuli Torgu vallas Sääre ajalootoa õues maapõuest välja kaks ohtlikku 305-mm mürsku, mis pärinevad Esimese maailmasõja ajast.

“Mandrilt saabunud pommigrupp viis mürsud meie õuelt minema ning otsib ohutumat meetodit, kuidas lõhkekehad hävitada,” ütles Saaremaa muinsuskaitse seltsi juhatuse esimees Tõnu Veldre, märkides, et ühe võimalusena plaanitakse need õhata meres.

Veldre rääkis, et muinsuskaitsjad otsisid ajalootoa õuelt I maailmasõja aegseid raudteerelsse ja nägid järsku midagi suurt.
Leidjad olid algul optimistlikud ja arvasid, et saavad endale uue eksponaadi, kuid internetist andmeid otsinud, kutsuti kohale demineerijad, sest ohtlik leid osutus kunagiseks rannakaitse suurtüki laskemoonaks. Kirjanduse andmetel kaaluvad leitud mürsud 470 kg ja sisaldavad 62 kilo lõhkeainet.

Kuna Nõukogude ajal oli see ala kinnine piirivalveterritoorium, ei pääsenud tavainimesed sinna ning hiigellõhkekehad lebasid rahulikult maa sees 90 aastat. Kuigi 140 cm pikad mürsud vääriksid kohta muuseumis, on tegemist äärmiselt suure lõhkeainekogusega.

Print Friendly, PDF & Email