Ruhnu volikogu esimees Vello Kümmel peab Saare maavalitsust otsustusvõimetuks, kuna see pole aasta algusest saadik suutnud sõlmida liinilepingut transpordiühenduseks Ruhnu saarega.
“Asi on praegu räbal ja minu arust on probleem selles, et maavalitsus on otsustusvõimetu,” ütles Kümmel. Ta meenutas, et jaanuaris pärast SLK loobumisplaanide avalikustamist saatis volikogu maavalitsusele kirja, kus tundis muret suvise laevaliikluse pärast. “Siis sõimati meil nahk täis, et mis te pabistate, suveni on aega küll veel!”
Kümmeli hinnangul lõpetati läbirääkimised laeva Aegna kasutamise osas laevakompaniiga liiga kergekäeliselt. “Midagi oleks ikka andnud rääkida, Aegna on ideaalne laev Ruhnu jaoks, nüüd ei ole mitte midagi,” tõdes ta.
Ka lennuliikluse osas valitseb Kümmeli sõnul ebakindlus, sest leping vedajaga on sõlmimata ja suvine lennugraafik teadmata. Möödunud nädala lõpus oli leping lennufirmaga juba allkirjastamisel, kuid maavanem ei lasknud sel sündida.
Kümmeli sõnul on regulaarse laevaliini puudumine eelkõige probleemiks turismiga tegelevatele Ruhnu ettevõtjatele. “Nad on täielikus teadmatuses, eriti kui on veel mingisuguseid kohustusi pankade ees, siis on väga raske,” märkis ta.
Ruhnu suurima turismitalu OÜ Liise Talu perenaine Luise Jõers ütles, et eelmisel aastal hakkas kokk turismitalus täiskohaga tööle juba 4. mail, sel aastal pole koka palkamiseks vajadust olnud. “Olen esimestele turismigruppidele juba ära öelnud – kui laeva ei ole, ei ole ka inimesi,” rääkis Jõers. Ruhnus tegutseb seitse turistide pealt teenivat ettevõtet. Jõers teenib kogu oma sissetuleku kahe suvekuuga, tänavune teenistus jääb kindlasti kesiseks.
“Turist käigu p…e, sõna otseses mõttes, vaadaku ise, kuidas siia tuleb,” ütles Oma Saarele tuntud Ruhnu poepidaja Vitali Gerne. “Ruhnus on vaja mõelda eelkõige nende inimeste peale, kes siin elavad ja on paiksed.”
Gerne hinnangul on kiire lennuliiklus Ruhnu elanike vajaduste rahuldamiseks piisav. Turistidel soovitas Gerne saarele tulekuks ise oma raha eest transpordivahend muretseda, nagu seda tehti Eesti vabariigi algusaastatel.
Toomas Kasemaa sõnul on maavalitsuse ülesanne rahuldada saareelanike liikumisvajadus. “Lennuliiklus toimib, see ei pea olema laev, mis liigub,” ütles maavanem, kelle sõnul hakkab sel hooajal suuremahuliste kaupade ja turismigruppide vedamiseks kindlasti sõitma ka laev.
Kommenteerides viivitust lepingu sõlmimisel lennufirmaga, ütles Kasemaa, et põhjuseks olid puudujäägid graafikus. “Graafik ei arvestanud ajalisi raskuspunkte ja broneerimissüsteem oli liiga liberaalne,” selgitas ta.
Ongi otsustusvõimetu! Bussihange, Saaremaa sadam jne. Kõik venib, lahendused sobimatud. Maavanem vaid sümbol. Ja kõik teevad näo, et pole hullu. K.a. kohalik ajakirjandus.
Saarlaste maavalitseja arvates on liiklus Ruhnu ja mandri vahel parem kui mullu.
Ruhnu inimesed tahavad peale turistide vedamise ka suuremahulisi ja raskeid kaupu transportida, lennukiga pole see võimalik. Üldse tunduvad maadevalitsejad kohalikesse asjapulkadesse ülalt alla vaatavad.
maavanem ongi sümbol, nagu presidentki ja nagu vallavanemgi….
kuuldavasti kavatseb Ruhnu omavalitsus soetada laeva – ammu oli aeg! Kaua te kavatsete vääksuda tissi otsas – hakake enda eest ise hoolitsema! Kui palju Ruhnu suurima turismitalu OÜ Liise Talu perenaine Luise Jõers makse maksis?
Tubli,et oled otse välja öelnud,mida enamus mõtelvad.
kas poleks aeg maavanem välja vahetada?
Maavalitsusel täiesti õigus tuleb mõelda hooaja peale sest kaugel see talvine hooaeg enam on.Suvisest nagunii juba pool läinud.Küll kannatab veel mõni kuu lepinguid edasi lükata ja rahagi jääb üle.
Härra Vitali Gerne võiks mõelda, kuidas suheldakse avaliku meediaga ning natukene võiks ka näha seost turistide ja kohalikega. Peamine sissetulek Ruhnus sõltubki ju turistidest. Ning nende tulekust oleneb saare elanike heaolek…