Lugeja kiri: Tõsta lipp!

Eestis on 12 töövaba riigipüha. Lätis on neid 14, Leedus ja Venemaal 15 ning Islandil 16. Majanduslanguse perioodil, kus Eestis töötukassa arvel on töötuid praegu ligi 65 000, ei ole mõtet riigipühadega koonerdada.

Eesti vajab vähemalt ühte töövaba riigipüha veel ning selleks on parim võimalus Eesti lipu päev 4. juunil, mil Eesti lipu sünnist möödub tänavu 125 aastat.

Poliitikud ja ärimehed on asjatult otsinud Eesti Nokiat. Paraku oli meil see lummav Nokia juba enne sõda ja selleks oli Eesti merendus, nagu seda õigesti märgib saarlasest tüürimees (Oma Saar, 19.05.2009). Meretransport on Euroopa Liidu strateegiline valdkond. Laevandus on üks kolmest enam finantseeritud tootmisvaldkonnast maailmas käibega 80 miljardit USD.

Eesti lipp lehvis enne sõda kõikidel maailma meredel kulgevatel Eesti laevadel ning mehisusekultust propageeriv Ernest Hemingway märkis, et tollal võis igas sadamas kohata eesti meremeest. Praegu seda võimalust kahjuks enam ei ole, sest meil kannab vaid kaks Eesti Merelaevandus AS-i kaubalaeva Eesti lippu ning 60 laeva on lahkunud Eesti lipu alt.

Põhjusel, et riik ei rakenda selleks vajalikke meetmeid, mis oleksid kasulikud nii riigile kui ka reederitele. Need võimalused on meil aga olemas, nagu seda tõestasid oma magistritöödes noored laevajuhid Henrico Rentsel ja Siim Sokk, kelle väitekirjad oma sisult vastavad allakirjutanu arvates doktoritöö tasemele.

Eesti lipu austamiseks vastavalt igamehe südametunnistusele soovitan vabariigi valitsusel ja riigikogu liikmetel lugeda Gustav Suitsu luuletust “Tõsta lipp!”. Nimetatud luuletus avaldati 24. veebruaril 1919 pealkirja all “Sini-Must-Valge” (Gustav Suits. Kogutud luuletused. Uppsala 1963).

Tõsta lipp! Et teiste tuluks
merel siin ei elu kuluks,
oma plagu kannaks laev,
teist ei rahvas see ei orjaks,
et ta ise tõuseks, korjaks,
mida oma loonud vaev.

Aare-Maldus Uustalu
PhD, Eesti mereakadeemia professor

Print Friendly, PDF & Email