Rahvaliidu volikogu arutab koalitsioonikõneluste lähtekohti (3)

Rahvaliidu volikogu arutab koalitsioonikõneluste lähtekohti

 

Eile õhtupoolikul toimus Rahvaliidu volikogu erakorraline koosolek, kus arutati koalitsioonikõneluste lähtekohti. Läbirääkijad soovivad kujundada valitsusliidu, kes oleks suuteline langetama Eesti riigi ja rahva tuleviku jaoks olulisi otsuseid ning toetuks riigikogu enamusele.

“Eelmisel volikogul võeti vastu otsus koalitsiooniläbirääkimisteks. Sel korral arutab volikogu erakonna lähtekohti kõnelustel ning seisukohti, mis peavad saama uude koalitsioonilepingusse. Rahvaliidu põhikirja kohaselt otsustab volikogu erakonna osalemise valitsuskoalitsioonis ja vabariigi valitsuses ning nimetab erakonna ministrikandidaadid, seda tehakse pärast koalitsioonikõnelusi,” ütles Rahvaliidu volikogu esimees Vello Tafenau.

Eestimaa Rahvaliidu teabejuht Manuela Pihlap ütles eile Oma Saarele, et volikogu koguneb eesmärgiga arutada võimalikke seisukohti ja kujundada üldised raamettepanekud. “Enne volikogu toimumist ei ole kindlasti võimalik midagi selgelt välja öelda,” lausus Pihlap. “Põhiline, mis sellest volikogust oodata on, on see, et kas alustatakse koalitsioonikõnelustega ning kas vastatakse Isamaa ja Respublica Liidu ja Reformierakonna kutsele ja millised on need põhiväljavaated.”

Ta lisas, et valitsusse mineku otsustab alles järgmine volikogu, ning kui see teoks saab, siis nimetatakse ka ministrikandidaadid. Pihlapi sõnul on olukord riigis raske, seda tõdevad kõik erakonna liikmed. “Arvamusi koalitsiooni mineku kohta on erinevaid, kuid väga radikaalseid arvamusi ei ole. Minna või mitte minna, see oleneb sellest, kuivõrd Rahvaliidu ettepanekutega arvestatakse,” rääkis Manuela Pihlap.

Seega peaks see, kas Rahvaliit koalitsiooni läheb, selguma lähiajal. Mida arvavad meie inimesed suures poliitikas toimuvast, uuris Oma Saar eile hommikupoolikul.

Muhu vallavanem Tiit Peedu, IRL:
Mina arvan, et nendest läbirääkimistest Rahvaliiduga saab asja. Koalitsioon vajab suurt tuge, Rahvaliidul on oma liikmeskonna näol see tugi olemas, eriti maapiirkondades. Kas Reformierakond annab järele Rahvaliidu nõudmisele tõsta tulumaksu – siin arvan, et küllap kogu mängu hakkab dirigeerima nähtus nimega “majoneesimees”. Tuleb välja, et need, kes on kõige väiksemad, on kõige suurema sõnakaaluga. Samas saab Rahvaliit suruda nüüd oma tingimusi peale, sest teisi variante lihtsalt ei ole.

Kas Rahvaliit nüüd oma maine tõstmiseks koalitsiooni läheb ja selle abil oma mehe europarlamenti püüab saata, selle kohta ütlen nii, et Eesti inimese jaoks ei oma tähtsust, kes sinna europarlamenti läheb. See omab tähtsust mitte valija, vaid riigi jaoks, tavainimese jaoks jääb see kaugeks. Kahtlemata vajab Rahvaliit väikest “mainesüsti”, aga koalitsiooni minek üksi seda ei anna, sest olukord on kahene. Kui uues koalitsioonis kõik ilusasti õnnestub, saab ta väga hea “süsti”. Kui aga uus koalitsioon veab elu veel rohkem alla, siis on see erakond maast madalam.

On välja käidud ka idee hakata kokku panema uut valitsust Mart Laari eestvedamisel. Mina ütleks selle peale Laari erakonnakaaslasena, jah. Aga tegelikult see ei oma täna enam tähtsust, kas valitsuse eesotsas on Ansip, Laar või Savisaar, asi tuleb lihtsalt korda teha. Praegu ei ole aeg pidada poliitilisi jutlusi, viimane aeg on teha tegusid.

Leisi vallavolikogu esimees Mart Mäeker, Keskerakond:
Selle koalitsiooni teke sõltub sellest, kui palju osapooled suudavad üksteisele järele anda. Rahvaliit on esitanud nõudmise tulumaksu tõstmiseks ajal, mil igal pool kulusid kärbitakse. Mina ei näe, miks see Reformierakonnale pärale ei jõua, et tulumaksu tõstmine on üks võimalustest, ja selle asemel ainult kärbitakse. Minu arvates võiks inimesed selle nimel siiski pingutada veidi, et riik toimida saaks. See õhukese riigi poliitika ei ole täna enam väga vettpidav.

Kas Rahvaliidu maine paraneb koalitsiooni tulekuga, see sõltub sellest, kas nad seal olles suudavad oma näo säilitada. Kui nad koalitsiooni minemise nimel aga oma põhimõtetest loobuvad, siis mitte. Kui sotsid olid Mõõdukate nime all koalitsioonis, siis nad said oma õppetunni kätte ja nende maailmavaade kadus Eesti poliitiliselt maastikult. Võttis hulga aega, enne kui nad uuesti pildile said, ja seekord võtsid nad õppust.

Täna on riigi seisukohalt kasulik, kui suudetakse kokku leppida. Olen erinevate inimestega vestelnud, neid ei huvita tegelikult, kes valitsuse eesotsas on. Tähtis on see, et riigi jaoks vajalikud otsused suudetakse ära teha. Juba tükk aega tagasi oleksid koalitsioonierakonnad pidanud üle vaatama oma valimislubadused, kas või sõlmima uue koalitsioonileppe, kus kõik oleksid natuke järele andnud. Kui uues koalitsioonis suudetakse teha olulisi otsuseid ja eelarvetasakaal paika saada, siis kõlbab iga koalitsioon, mis tekkida võib. Kui ei suudeta, peaks keegi teine hakkama uut valitsust moodustama.

Salme valla kultuurijuht Maire Sillavee:
Mina apoliitilise inimesena arvan, et seekord vist on inimestel asja mõelda, et keda me sinna riigikogusse ikka valisime. Rasked ajad näitavad, et peaks rohkem mõtlema. Ma ei usu, et teatud seaduste muutmine nii raske on, näiteks kas või see riigikogulaste palkadega seonduv. Kokkuhoid peab hakkama ülevalt otsast peale.

Olen ennast hoidnud poliitikast väga kõrvale, minu roll on piirdunud vaid sellega, et olen lahkesti rentinud ruume ja organiseerinud kultuuriprogramme, kui mõni partei on tahtnud oma üritusi pidada.
Aga arvan, et Rahvaliidul, vaatamata nendele skandaalidele ja kohtuasjadele, on ju üsna tugev taust just maainimeste hulgas.

Äkki oleks nende koalitsiooni minekuga loota mingit kasu ka maaelule ja põllumajandusele, mis on ikka väga madalseisus. Kui maaelu ei parane, siis seda rohkem inimesed pettuvad oma riigis ja selle tagajärjel võib tulla igal pool sellist minnalaskmise meeleolu. Praegu on aeg pingelist tööd teha, ükskõik milline valitsus võimul on.

Print Friendly, PDF & Email