Saaremaa ilusaimaks koeraks valiti Donna

Saaremaa ilusaimaks koeraks valiti Donna

TIPPLOOM: Žažnoba Viakiki Miadžvedž, inimkeeli Donna, valiti kõige ilusamaks koeraks.

Laupäeval valiti Kuressaares aianduspäevade raames toimunud koertenäitusel match show Saaremaa ilusaimaks koeraks 5-aastane Newfoundlandi tõugu koer Donna. Donna oli nii ilus, et lisaks žüriile hindas tema kõige kaunimaks ka kohale tulnud publik. Ilusaks olemise eest võis koer koju viia 15 kilogrammi jagu koeratoitu.

Donna on kauni koera hüüdnimi, tõutunnistuses kirjas oleva pika ja peene nime Žažnoba Viakiki Miadžvedž kasutamine igapäevaselt oleks veidi keeruline. Seekordsel šõul saavutatud tiitel ei olnud Donnale, kelle omanikuks Liisa Koppel, esimene – eelmisel šõul kaks aastat tagasi saavutas ta parima koera valimisel kolmanda koha.

Ürituse korraldaja Helen Kuleša Saaremaa koertekasvatajate klubist arvas, et koertenäitus läks korda, kuid laupäevase kehva ilma tõttu oli publikut vähe. Osalevaid koeri oli seekord 21, kaks aastat tagasi oli neid kaks korda rohkem. Kuid see ei seganud läbi viimast ilusamate, vallatumate ning kuulekamate koerte valimisi.

“Tähtis on see, et inimene tuleb koeraga välja, hoolib oma loomast,” rääkis Kuleša. Tema sõnul on koertenäitus mõeldud ka koerte promoüritusena, näitamaks, et kui koeraga tööd teha ja temast hoolida, siis on koerad sõbralikud. Tema hinnangul oli kohale tulnud koertel tore päev. “Koertel polnud sellest ilmast midagi, inimeste jaoks ei ole halba ilma, vaid vale riietus,” märkis korraldaja.

Ilusaima koera valimisel peeti silmas, kuidas koer käitub ning millega ta silma paistab. See on kui koerte missivõistlus, kus omanik peab oskama koera head küljed välja tuua.
“Trikke ja kuulekuse elemente tegema ei pidanud, pidi lihtsalt ilus olema,” ütles korraldaja. Donna iseloomustamiseks lausus ta, et koer lausa säras rohkem kui kaks tundi kestnud ürituse ajal.

Põhivõistluse kohtunikuks oli Heiki Valner Eesti Loomakaitse Seltsist.
Eraldi programm kandis nime “Laps ja koer”, mille kohtunikuks Minna Eskola. Sellel võistlusel oli oluline see, kuidas laps koeraga hakkama saab, kuidas toimetab ja kamandab, kuidas koer lapse sõna kuulab. Kui põhivõistlusel oli oluline koer ise, siis siin vaadati ka inimest koera kõrval.
Enne lõpušõud tegi ülesastumise Marta koeraga Flammy, kes tegi trikke muusika saatel.

Kui võistlustel tähelepanu saanud koerte omanikud võivad seinale riputada diplomi ning roseti, siis kõik osalenud koerad võisid rõõmustada osalemise eest saadud toidupoolise üle.
Helen Kuleša ütles, et koertekasvatajate klubi üritab
match show’d korraldada ka järgmisel aastal. Saaremaal on neid üritusi tehtud juba 1997. aastast, kuid mitte igal aastal.

Lisaks valiti üritusel välja kohaletulnute seast kõige vallatum koer, kelleks osutus segavereline Foxy (omanik Piret Mägi), ning kõige kuulekam koer, kelleks sai Alaska malamuut Hek (omanik Liia Ristan).


Parimad koerad:

1. SAAREKUTS’09 Žažnoba Viakiki Miadžvedž (Donna), Newfoundlandi tõugu koer, omanik Liisa Koppel.
2. Sign of Constancy Organza, Iiri punane setter, omanik Tina Olesk.
3. Royal Fantasy Flamenco Fire, Cavalier King Charles spanjel, omanik Marje Sarapuu, esitles Marta Kurvits.
4. Baffys Teddybear Balder (Bach), bernhardiin, omanik Aivar Pihlas, esitles Grete Põldemaa.
5. Cheyas’ Hero (Lobo), Alaska malamuut, omanik Haivi Kopliste, esitles Antti Kopliste.

“Laps ja koer” võistlusest võttis osa 8 last koertega (vanus kuni 13 a)
1. Karel Järsk Iiri punase setteri Saidiga;
2. Sandra-Liis Valk bernhardiiniga Hera;
3. Kristiina Veskimeister Inglise buldogiga Vega.

Junior handlerid (vanus 14–17 a)
1. Marta Kurvits Cavalier Charles spanjeliga Flammy;
2. Kelly Kuhi Tiibeti mastifiga Aruna;
3. Laura Aadussoo väikese tõutu koeraga Kiki.
Näituse kutsikas valiti 4 kutsika hulgast – kohtunik eelistas seekord pisikest Hiina harjaskoera Pepitat, omanik Minna Eskola.

Print Friendly, PDF & Email