Kihelkonna vallavanema Jüri Saare sõnul suhtuvad vallajuhid kõhklevalt maavanema ettepanekusse alustada menetlust saartel mereäärse ehituskeeluvööndi vähendamiseks 200-lt sajale meetrile.
“Meile jäid arusaamatuks selle soovi põhjendus ja täpsemad argumendid,” ütles Saar, kommenteerides kümmekond päeva tagasi maavalitsuselt saabunud ettepanekut, mida omavalitsusjuhtide kohtumisel arutati.
Oma Saare andmeil arutas eile ametlikult ehituskeeluvööndi vähendamise ettepanekut Mustjala vallavolikogu, kes otsustas seda mitte toetada.
Maavanem Toomas Kasemaa sõnas, et maavalitsust ärgitasid küsimusega tegelema ametnikeni jõudvad detailplaneeringud, mis vajasid keskkonnaministri otsust ehituskeeluvööndi vähendamiseks, samuti maavalitsusse jõudvad valdade üldplaneeringud, kus on sätestatud 200-meetrine ehituskeeluvöönd vastavalt seadusele.
“Kuid meil puudub selgus, miks looduskaitseseaduses on mere-
saartel – eriti suurtel meresaartel nagu Saaremaa ja Muhu – kehtestatud 200-meetrine ehituskeeluvöönd. Mille poolest erineb Mandri-Eesti rannik suurte meresaarte rannikust?” küsis Kasemaa. Tema sõnul pole sellele küsimusele vastust ja seetõttu tuleb maavalitsuse arvates õigusruum ühtlustada.
Kasemaa lisas, et nii või teisiti on kaitstavad alad määratletud hoiualade, kaitsealade või väärtuslike elupaikadena ja sinna ehitada ei tohi. “Hetkel me räägime kulude kokkuhoiust riigis ja see on valdkond, kus ametnikud ei peaks lisatööd tegema – võtma vastu avaldusi ja neid menetlema, sest seaduses nimetatud korras on siiski võimalik 200m ehituskeeluvööndisse ehitada,” rääkis Kasemaa.
pange 300 m välja siis ei korista keegu rannale tulnud laga. lollikari!
tõepoolest, ehituskeeluvööndi vähendamine annaks ka neile võimaluse, kellel seda varem ei ole olnud. Miskipärast jätsite te mainimata, et teatud hulk poliitikuid, vallajukusid ja niisama mõjukaid inimesi on juba ammu oma koopad rajanud lähemale kui 100 m merest. Pole siis mingi ime kui vallajuhid oma vastasseisu demonstreerivad, sest vastasel juhul saab segatud nende endi heaolu, mida nimetate siinkohal “kohaliku kogukonna elukorralduse segamiseks”. Ärge üldse muretsege selle pärast, et Kihelkonna, Lümanda ja teised mereäärset elamist omavad vallajukud seda otsust toetama hakkavad, sest kasvõi näiteks käesolevas artiklis sõna võtnud Saare taadil oleks maavanema ettepaneku teokssaamisel oma elukoha pärast muret kui palju.
saarlasel peavad olema võrdsed võimalused mandriinimestega. 200 m keeluala pärsib rannarahva elu. Lihtrahvas kannatab, advokaadid ja ekspresidendid ehitavad aga ikkaagi kuhu tahavad. Tuleb ebaõiglus lõpetada.
siis pole enam kelleltki aitamise ja asjajajmise eest pappi võtta, kui oleks 100m
Kärlakatel on sügavalt savi.
ka Sina, Kasemaa..
Mustjala Volikogu! Tublid olete, et ei toeta maavanema ideed ehituskeeluvööndi vähendamist 100 meetrile! 200 meetrise ehituskeeluvööndi kehtestamine ligi 40 aastat tagasi (sel ajal oli piiriks põhiliselt Rannamaantee) ei sega kohaliku kogukonna elukorraldust. 200 meetrine ehituskeeluvööndi vähendamine on ainult “ärikatele”, kelle motoks on “KÕIK MÜÜGIKS” ja “PEALE MEID TULGU KASVÕI VEEUPUTUS”. Ilmselt toetavad MUSTJALA Volikogu otsust ka KIHELKONNA, LÜMANDA ja teised mereäärt omavad vallad. Mererannad jäägu ikka ehitustest puutumatuna püsima.
Ehk võiksid sellised kohad ikka olla küll aga nende kohtade paikapanek on ilmselt lootusetult raske.Pakuks välja müügi enampakkumisel ja raha heategevuseks.
ei peagi erinema,vaid ka mandril peaks olema 200m keeluvöönd.lihtne
Tuleb mõtelda selle peale, kuidas ehitis mere ääres loodusele ja maastikule mõjub. Ei tea, et ükski ehitis looduskauneid kohti kaunumaks muudab, pigem ikka vastupidi. Elu näitab, et kohalik elanik ei olegi huvitatud mere kaldale ehitamisest, ehitada tahavad tõesti need, keda vallaga muud ei seo, kui et tal on kinnisvara seal. Rahameeste surve on valdadele suur. Aga millist kasu saab vald sellest, et ärimees oma suvila trepil istudes varbad vette sirutab? Kallasrajal liikumine muutub tavakodanikule võimatuks.
Kui palju siis neid nn tavakodanikke seal kallasrajal liigub? Eks see mereäärde ehitamine üks laiamise värk ole.
Saarlased tahavad võrdseid võimalusi lollidele mandriinimestele mõne soolaku mahaparseldamiseks, et siis pärast pihku itsitada, kui suvi läbi ja kellegi kallis mökki upub…
Aga et maavanem kah nii loll on ja omale sellist nõmeehitiste jama kaela tahab, sellest küll ma aru ei saa.
Tegelikult on mõttel ju iva sees, vat kui mereäär kasutusele läheb on mingil määral võimalik raha maakonda juurde tuua. Ehitajad saavad tööd ja ka mereäärne maa annab oma asendi tõttu hinnalisa ja väheke tulu ka kohalikule omavalitsusele. Päris meretuulte kätte ei taha vist keegi maja ehitada aga suvila või paadikuur kusagile puhveralast välja, tormivarjuks, on igati mõistlik.