Saaremaale toodi sugupullid otse Šotimaalt

Saaremaale toodi sugupullid otse Šotimaalt

EESTIS: Selle asemel et uues kodus rõõmsalt lauta jalutada, viskas Šotimaalt tulnud Hector end treilerisse külili. Sinikka Pilvistel ei jäänu üle muud kui oodata.

Päris ehtsat kaupa saab ikka selle sünnimaalt. Nii otsustasid ka Küdema külas Šoti mägiveiste kasvatamisega tegelevad Sinikka ja Kairo Pilviste tuua tõuaretamiseks tarvilikud sugupullid Šotimaalt, mitte Taanist, nagu siin kombeks.

Otse Šotimaalt toodud kaks pulli on esmakordne juhus Eestis, kui seda liiki mägiveiseid tuuakse tõuaretamise eesmärgil otse nende sünnimaalt. Nimedki loomadel Šotimaale vastavad: Fergus Ruadh 2 of Knockendon ja Hector of Ponfeigh.

Uue vere vajadus

“Meil on uut verd vaja. Siis saame tõugu aretada,” rääkis oksjonilt soetatud pullidega neljapäevase autoreisi läbi Euroopa kaasa teinud Sinikka Pilviste OÜ-st Ranna Villa.
Hetkel on koos uute liikmetega 46-pealises karjas ka üks sugupull Taanist, kuid Pilviste sõnul ei saa ainult Taanist ja Eestist ostetud loomadega korralikku tõuaretustööd teha. “Taanist toomine on odav variant, selliseid loomi sealt ei osteta,” selgitas Pilviste, et nende eesmärgiks on aretada tõuloomi, keda saab müüa igale poole.

Eestis ei ole keegi enne sellist sammu ette võtnud, seetõttu annab perekond Pilviste käik šoti mägiveise kasvatusele Eesti päris uue nüansi. “Loomulikult on raske tõuloomi niimoodi tuua,” nentis Sinikka Pilviste.

Hea tõug

Kolmeaastane Fergus ja kaheaastane Hector ei ole lihtsalt sugupullid, vaid väga heast tõust pullid. Nimelt oli Fergus oksjonil väljas kui omavanuste tšempion ja Hector oma klassis teine.
Šotimaal Obanis kruviti hinnad sakslaste, taanlaste, itaallaste ja eestlaste vahel toimunud pakkumisel päris lakke. “Sel aastal oligi nii, et oli palju tahtjaid ja palju välismaalasi. Arvati kohe, et hinnad lähevad päris kõrgeks,” rääkis Sinikka Pilviste.

Kõrgetele hindadele vihjavad ka kohalikud ajalehed. “Välismaalaste kõva surve ajas mägiveiste hinnad üles,” kirjutab väljaanne Scottish Farmer. Kõrged hinnad tähendavad seda, et Pilvisted maksid Ferguse eest ligikaudu 6000 naela (ca 110 000 Eesti krooni – toim). See oli oksjoni teine pakkumine, parima mägiveise eest maksis üks sakslane koguni 14 000 naela.

Fergus tööle, Hector ootab

Karjamaale pika sõidu läbi teinud loomad kohe siiski ei saa. Nii nagu nad olid juba kokku neli kuud karantiinis, peavad nad ootama 20 päeva ka Eestis. Siis saavad nad oma tõukaaslastega ühineda. “Fergus läheb kohe tööle. Hector kasvab veel aasta,” ütles Sinikka Pilviste. Esimesi Ferguse järglasi oodatakse juba järgmisel aastal. Nooremal Hectoril tuleb aasta veel kosuda, enne kui mehetegusid tegema hakkab.

Sinikka Pilviste kinnitas, et Fergust ja Hectorit ootavad ees pikad tööaastad, lihaks taolised tõupullid ei lähe. “Nemad on aretuspullid, kes ei lähe lihaks. Nad on tööl kuni 18-aastaseks saamiseni,” selgitas Sinikka.

Print Friendly, PDF & Email