Lisaeelarve nudib veidi ka põllumeeste toetusesummasid (1)

Valitsus kinnitas lisaeelarve, mis parandab eelarvepositsiooni 3,4 miljardi krooni ulatuses.

Põllumajandusministeeriumi ja selle valitsemisala kokkuhoid on 63,8 miljonit krooni, mis moodustab kokkulepitud protsendi ministeeriumi valitsemisala eelarvest.

Olulisemad kokkuhoiukohad on Eesti riigi juurdemakse vähendamine Euroopa Liidu põllumajandustoetustele 33,3 miljoni krooni võrra, kärbitakse ka palkasid, majanduskulusid, eraldisi ja investeeringud.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ütles Oma Saarele, et detsembris kinnitatud 2009. aasta eelarves oli top-up-toetusi ette nähtud 870 miljonit krooni, mis esimese lisaeelarvega kahanes 445 miljoni peale. Kui teine lisaeelarve riigikogus kinnitamist leiab, on otsetoetuste summa 412 miljonit krooni.

“Praegu väljamakstavatele piimandussektori toetustele see mõju ei avalda,” rääkis Seeder. “Mõju selgub sügisel, kuna kärpe tõttu vähenevad pindalatoetused.”
Oma Saar küsis Valjala põllumajandusühistu esimehelt Liilia Eensaarelt, kuidas see kärbe tema arvates põllumeestele mõjub.

“Kui võrrelda eelmise korraga, kus kadus üle 300 miljoni, siis on praegu tegemist üsna väikese kärpega,” lausus Eensaar. “Aga eks ta oma jälje ju kindlasti jätab, samas pole hetkel täpselt teada, milliseid toetusi kärbitakse.”
Valjala ühistul on valmimisjärgus maakonna esimene robotlüpsilaut. Eensaare sõnul on praegu raske kõigil, aga külvid on maas ja juba tehakse ettevalmistusi söödavarumistöödeks.

Print Friendly, PDF & Email