Käokinga kutsutakse Kolgalt kaugematessegi kohtadesse (2)

Käokinga kutsutakse Kolgalt kaugematessegi kohtadesse

MAKSIMAALSELT MAXIMA HEAKS: Käoking OÜ töömaad ulatuvad tihti Muhu saarest kaugemale. Firma üks omanikest Ene Oljanoi aiandusspetsialistina ei pelga ka labidat või reha kätte võtta.

Muhus Pädaste Kolgal asub Käoking OÜ peakorter. Õieti pole uuel ettevõttel veel kontoritki, kuid tinglikult võib Kolga talu Käokinga peakorteriks pidada küll, kuna sel aadressil on osaühing registreeritud. Kevad on istutamise ja külvamise aeg. Kahe hakkaja muhulanna, Ene Oljanoi ja Marve Järve loodud ettevõte just niisuguste kevadtöödega tegelebki. Aga mitte ainult. Käoking OÜ omanikud askeldavad veel vähemalt kümne asjaga, alates aedade hooldamisest konsultatsioonide ja võsatöödeni välja.

Varem tegutses Ene Oljanoi puude, põõsaste, lillede jms osaühingus Lillevälja. Olles selles ettevõttes ametis, rakendas Ene oma oskusi ja kogemusi ka kodusaare heaks. Presidendi allee taastamine Väikese väina tammi juures on tema ja Muhu valla arendusnõuniku Aadu Keskpaiga teene. Selle eest on vallavalitsus neile ka tunnustust avaldanud.

Mullu oli Ene Oljanoi see, kes Eesti presidendile Toomas-Hendrik Ilvesele puu istutamiseks labida ja istiku kätte ulatas. Presidendihärra ongi kõige kõrgem ametiisik, kellega koos aiandusspetsialist Ene Oljanoi puud istutanud on. Teadupärast president Ilves erilist juhendamist ei vajanud. Riigipea teavitas Muhus, et ta on oma kodutalus puude istutamise ammugi selgeks saanud.

Kui võtta Käoking OÜ eluiga, siis võiks ettevõte praegu alles lapsekingades olla, aga ei ole. Lühikese ajaga on Pädaste küla firma tuntust kogunud mitte üksnes kodusaarel, vaid ka Saaremaal ja mandrilgi. Paar päeva tagasi tehti Muhu noorikutele pakkumine Soomes üks töö ette võtta. Nädala keskel tegutsesid muhulannad Kuressaares eile avatud Maxima kaubanduskeskuse haljastust rajades. See töö tehtud, võeti Pihtla vallamaja ümbruses heakorratööd ette.

“Mitme koduaia omanikud on meile tellimusi esitanud. Suvel on üsna palju niitmistööd. Ega me kõiki töid oskagi ette näha. Pidevalt ikka helistatakse ja pakutakse midagi,” ütles Ene Oljanoi.

Istikud, mulla ja muu vajamineva materjali iluaia rajamiseks toovad Käoking OÜ töötajad ise tellijale koju kätte. “Kaks kohalikku ettevõtet pakuvad sõelutud mulda. Taimed toon peamiselt Tallinnast. Tellijal ei ole muud kui töö vastu võtta,” rääkis Ene Oljanoi.

Istutamine, muruparandus ja niitmine

Need ongi Käoking OÜ töötajate põhilised kevadtööd. Enamik Käokinga teenuste tarbijad on suvekodude omanikud ja ka vanemad inimesed, kellel pole enam jaksu niita.
“Käsiniiduk, trimmer ja murutraktor – need on kolm tähtsat tööriista,” märkis Marve Järv.

Osaühingu loomiseks muhulannad pangalaenu ei võtnud. “Talvel kirjutasime äriplaani. See on praegu ettevõtluse arendamise sihtasutuses. Loodame, et nad meid toetavad. Seni püüame omaosalusega hakkama saada. Marvel on murutraktor. Sedagi kasutame,” selgitas Ene Oljanoi.
Kui keegi oma aia rajamiseks või uuendamiseks konsultatsiooni vajab, siis Käoking OÜ töötajad on lahkesti sellekski valmis.

“Haridus on vastav ja ametialane kogemuski piisav, usun, et saame abivajajaid aidata,” on spetsialist Ene veendunud Käokinga professionaalsuses. Aianduse valdkonnas tegutsejad mingit kindlat moejoont Saare- ja Muhumaal ei tähelda. Tõsi küll, viimasel ajal nõutakse koduaedadesse rohkem jällegi lihtsaid talulilli – pojenge ja flokse. Tagasi loodusesse – see on praegune suund,” teadis Ene oma kogemustest.

Tööjõu leidmisega Käokingal raskusi ei teki. Praegu pole suurt hulka inimesi veel vaja läinud. Kui aga töömaht kasvab, siis võtavad firma omanikud töötajaid juurde.

Suure osa oma elust Muhu kalatööstuses töötanud ja ammugi seal firma pankrotistumise tõttu töö kaotanud Kaidi Vokk leidis, et töö värskes õhus ja sealjuures näppude mullaseks tegemine talle meeldib. “Kui ikka meile tööd jaguks, oleks kena küll,” ütles teisipäeval Kuressaares Maxima haljas-ala rajanud Kaidi Vokk.

Talvel pakub Käoking puhastusteenust

Suvekuudel Muhu uuel firmal tööpuudust ilmselt karta pole. Kuidas aga talv üle elada?
“Eks see talvine aeg toobki meie jaoks kõige suurema probleemi kaasa. Sellepärast me puhastusteenuse välja pakkusimegi. Puhastame vaipu ja koristame ka tube. Kui vaja, teeme sanitaarremontigi. Pahteldame ja tapeedime,” rääkis Marve Järv.

Selles valdkonnas on suurem nõudlus vaipade puhastamise järele. Seni on Käoking OÜ ka ühe vanamammi eluruumid remontinud. “Ühe soomlasest suvekodu omanikuga on eelkokkulepe tema elamu sisekoristustöödeks olemas ja teinegi klient on märku andnud. Vaja on inimestele teada anda, et meilgi on selline teenus olemas. Tubade koristamise puhul mängib oma osa ka usaldatavuse probleem. Tavaliselt ju maja- või korteriomanikud võõrast inimest naljalt oma eluruume koristama ei luba. Usalduse võitmine mängib siin oma rolli,” arutles Ene Oljanoi.

Hoovide ja maaüksuste võsast puhastamise on Käoking OÜ samuti oma hooleks võtnud. Sedagi tööd on otstarbekas talvel teha.
Tublid Muhu noorikud on oma kaasadki osaühingu tegemistesse tõmmanud.

“Nemad teevad meil männipuust ja kadakast roigasaedu. Kuigi saartele on omased kiviaiad, ilmestavad külapilti ka roigasaiad. Meie meelest on need väga ilusad. Simistes ja Tustil võib neid aedu imetleda. Me ei ole nende tegemist eriti reklaaminud, kuna tööjärg on ees,” kiitis Marve Järv meeste meisterlikkust.

Materjali aedade tegemiseks Käoking ostma ei pea. Marve Järve sõnul võetakse puud ehituse tarbeks oma metsast.
Mõtteid oma firma teenuste ringi laiendamiseks on muhulannadel veelgi. “Kui midagi uut välja pakume, siis anname teada,” kinnitas Ene Oljanoi.
Saare- ja Muhumaa külad on aiandusspetsialistide pilgu läbi aastatega üha kaunimaks muutunud. Külainimesed on rajanud kauneid aedu, oskavad neid kujundada ja hooldada.

Samal ajal teeb Ene Oljanoile muret see, kui ta näeb, et aia omanik pole suutnud või tahtnud tema rajatud iluaeda hooldada. Niisuguseid negatiivseid näiteid võib Ene tuua Kuressaarestki.
Kui istikuid ja lilli ei kasteta ja muru ei pügata, siis lähebki asi käest.
Mõnigi kord esitatakse Käokinga omanikele eritellimusi. “Inimesed on väga teadlikud. Paljud ajakirjad avaldavad infot uutest sortidest ja aiandushuvilised on asjaga kursis.

Eesti puukoolidest ja kauplustest on üldiselt kõiki asju saada. Teeme koostööd paljude kasvatajatega ja nii saame saarlaste ja muhulaste soovidele vastu tulla,” märkis Ene.

Marve ja Ene peavad maaelust lugu. Nad on õnnelikud, et on ettevõtluses oma niši leidnud.
Käokinga, ilusat lillekest, võib leida Muhu metsadeski. Loodetavasti püsib Käoking OÜ oma ilus ja sarmikuses aastakümneid.


Käoking OÜ

Kolga talu, Pädaste küla.
Iluaedade rajamine, hooldamine ja konsultatsioonid.
Tiikide rajamine ja hooldus. Võsatööd.

Print Friendly, PDF & Email