Rott näris sadade saarlaste internetiühenduse läbi (14)

Rott näris sadade saarlaste internetiühenduse läbi

ROTT KAABLITE KALLAL: Eile ulatusliku internetikatkestuse põhjustanud rott käis kaabliga maiustamas maa all. Oma Saare kujundaja monteeris roti internetiseadmete kallale.

Kolmandik Saaremaa suurima internetiteenuse pakkuja Teetormaja klientidest jäi eile hommikul viieks tunniks internetita, sest rott oli maa all optilise kaabli läbi närinud.

“Rott hüppas meile sülle, kui me katkise kaabli torust välja tõmbasime,” rääkis Oma Saarele Teetormaja süsteemiadministraator Olle Koert. “Jooksis veel seal kaevus sees paar tiiru, siis hüppas järgmisse auku ja kadus.”

Kaabel läks tema sõnul katki Kuressaares Torni ja Komandandi tänava ristil kahe Elioni kaevu vahel. Teetormaja klientidel katkes internetiühendus kell 5.30 Kuressaare kesklinnas ning Valjala–Orissaare ja Tehumardi–Salme osas.

Netita kuni tuhat klienti

“Suhteliselt katastroofolukord,” tunnistas Teetormaja juhataja Avo Maasik, kelle sõnul jäi internetiühenduseta väga palju kliente, umbes viiesaja ja tuhande vahel. Ühendus taastati kella 11 paiku.

Olle Koerti sõnul ei tulnud alguses torust peale katkise kaabli midagi välja, kuid kui mehed olid vana kaabli välja tõmmanud ja hakkasid uut kaablit sisse panema, hüppas järsku rott neile sülle.

Kaabli mingi muu purunemise võimaluse Koert välistas, kuna närilise hambajäljed olid kaablil hästi näha.

Koerti sõnul ei ole Teetormajal varem sellist kogemust olnud. “Meil on küll kaabel katki kaevatud, aga rotti me ei ole veel leidnud ühestki maa sees olevast kaevust,” nentis ta. “Ju siis läks kõht nii tühjaks, et oli vaja kaablit sööma hakata,” muigas Koert. Kaabel on kõva ja kääridega annab seda tema sõnul nüsida.

Tallinna Loomaaia direktori Mati Kaalu sõnul on küsimuse üle, miks rotid kaablite ja juhtmete kallale kipuvad, palju juureldud, kuid päris täpselt ei ole ühtegi põhjust tõestatud.

Üks teooria on Kaalu sõnul see, et juhtmete isolatsioonid on orgaanilised ja sünteetilised ained, mis võivad lõhnata rasva või söödava asja taoliselt.
Teine teooria on see, et ümber tekib vibatsioon ja väli, mis ajendab närima.
“Aga eriti hästi maitsevad neile vanad veneaegsed kaablid,” ütles Kaal. Moodsamad kaablid on tehtud nii, et hoiavad rotid eemale.

Linnavalitsuse töö häiritud

Arvutifirma Teetormaja üks suuremaid kliente Kuressaare linnavalitsus oli mures, sest eile hommikul ei saanud kodanikud linnavalitsusse sisse helistada.

“Töö oli häiritud, kuid midagi tegemata küll ei jäänud,” ütles Oma Saarele Kuressaare linnavalitsuse infotehnoloogia-nõunik Anu Tanila, rõhutades, et põhimureks oligi see, et inimesed ei saanud linnavalitsusega ühendust.
“Olime mures kodanike pärast, kellele infotelefon ei vastanud,” märkis Tanila, lisades, et ise nad helistada said ning kuna katkestus oli suhteliselt lühiajaline, siis midagi hullu ei juhtunud ja pärast netiühenduse taastumist läks töörütm jälle paika.

Print Friendly, PDF & Email