Kauneima maakodu omanik sattus võlaorjusse (19)

Kauneima maakodu omanik sattus võlaorjusse

ELU NAGU MÜNT: Aasta kauneima kodu omanik Kaja Mäerand ütleb, et mündil on alati kaks poolt.

Veidi rohkem kui aasta tagasi kirjutasid lehed sellest, et ajakirja Kodukiri poolt aasta kauneimaks koduks tunnistatud majapidamine asub Valjala kandis ning selle omanik Kaja Mäerand annetas võiduraha heategevuseks. Nüüd on tuuled pöördunud ning naine otsib oma probleemidele lahendust telesaates “Võlast vabaks”.

“Ka väga tegusatel inimestel võib korraga hakata eriti allamäge minema. Lausa krahhini. Ühel hetkel võid kaotada kõik,” räägib Kaja Mäerand Oma Saarele. Võlgadesse on naine end mässinud sellesama Turja külas asuva maja taastamiseks laenu võttes ning Tallinnas pesumajaäriga alt minnes.

Kuldse mündi teine pool

Nüüd seisab varem sisekujundamisega tegelenud Mäerand olukorra ees, et tal tegelikult ei olegi enam suurt midagi hinge taga. “Minu olukord on väga hull,” tunnistab ta ise.
Mäerand räägib, et inimesed on talle öelnud: “Sul pole ju halvasti midagi, vaata, kui hea sa välja näed!”, ning lisab sarkastiliselt, et ta kavatseb ka kirstus hea välja näha.

“Saatesse läksingi just selleks, et näidata uudishimulikele ja kadetsejatele selle kuldse mündi teist poolt,” seletab Kaja Mäerand, öeldes end lootvat, et ju saavad kõik uudishimulikud saadet vaadates oma uudishimu rahuldatud. Targemad seevastu võivad saatest, kus erinevad finantsnõustajad püüavad raskustesse sattunud inimesi aidata, enda jaoks ehk midagi kõrva taha panna.

Kaotada polnud midagi

Igaüks meist ei ole kindlasti valmis oma muresid televaatajate ette laiali laotama. Mäerand nendib, et see nõuab kõvasti eneseületamist ja tundejulgust.
“Aga mida mul siis lõppude lõpuks varjata on? Või kaotada? Või häbeneda?” küsib Kaja Mäerand ning lisab arvamuse, et kas ei ole siis meie elu üks tahk saada osa teiste inimeste rõõmudest ja muredest.

Homme TV3 eetris olevast saatest sai Mäerand enda arvates igati abi. Nii otsest kui ka kaudset. “Kõik on saanud abi – kas siis korrastanud oma eelarvet, väljaminekuid või tundeid ja mõtteid,” arvab Mäerand, öeldes, et tema sai muuhulgas vastused seni hinge vaevanud küsimustele, miks ja kuidas ta sinna kuristiku põhja sattus.

Naine ütleb, et ka kuristiku põhja sattumisel on ka olemas oma hea külg. “Nüüd ma tean näiteks, kes on minu tõelised lähedased inimesed,” kinnitab ta. “Ega siis vanasõna valeta, kui ütleb, et tõelist sõpra tunned hädas.“


Kaja Mäeranna lugu

Rootsis edukat elu elanud Mäerand naasis Eestisse ja hakkas tegelema sisekujundusega. Hetkel ta aga sellist tööd lihtsalt ei leia ning nii mõnigi klient on tehtud tööde eest võlgu.

Miljonikroonise laenu võttis Mäerand isalt kingiks saadud lapsepõlvekodu taastamiseks, mis hiljem tunnistatigi aasta kauneimaks koduks. Paraku juhtus nagu ikka, et ehitustööd läksid kallimaks ning ehitajad tõmbasid nii mõnigi kord naisterahval naha üle kõrvade. Laenu tuli juurde võtta.

Samas oli olukord ilus. Pank oleks laenu andnud rohkemgi, taastatud maja võitis tiitli. Sisekujundustööd jätkus ning inimesed tahtsid Kaja maja rentida näiteks pulmadeks, mida perenaine ka võimaldas.
Nüüd on naine kindel, et ladus oma õlule liiga suure koorma, ei kuulanud endast targemaid ning võttis liiga suuri riske. “Sain aru, mis on ohverduse ja pühendumuse vahe siin elus, kust see piir käib,” räägib Kaja Mäerand sellest, mis nüüdseks on talle selgemaks saanud. “Ma ei pidanud piiri, kui vahendeid valimata läbi ussiemmi oma sünnikodu taastama hakkasin. See oli mu unistus.”

Viimaseks piisaks karikas osutus otsus hakata Tallinnas ajama keemilise puhastuse-pesumaja äri. Siiski taipas naine varsti, et üksi ta sellega hakkama ei saa ning otsustas äri maha müüa. Mäerand astus aga ämbrisse, kuna müügiga vormistati uuele omanikule vaid laenukohustus, mitte aga käendus, mille andis Kaja Mäerand ise.

Äri uus omanik maksis laenu tagasi vaid veidi aega ning vormistas kiiresti pankroti. Pesumajaärile peale võetud laene peab nüüd Mäerand tagasi maksma kui käendaja.Kuigi firmat enam ei eksisteerigi. Kaja Mäeranna poolt taastatud tema enda lapsepõlvekodu on praktiliselt pankade oma ning müügis.

Mäerand ei ole siiski loobunud maja juures toimetamast. Korrastab puid ja teeb peenraid. Paljud imestavad taolise teguviisi üle. “Kuigi mu maja on “surmale diagnoositud” lubasin ma olla lõpuni ta kõrval ja hoolitseda ta eest, ta on ju mulle kõige kallim koduke. Ja selle tunde kõrval võib kõik väline uhkus ja au siin ilmas põrgusse minna,” ütleb Mäerand ning usub, et elu läheb edasi. Tuleb vaid vaadata, et see mööda ei läheks.

Eesti Naine / Raul Vinni

Print Friendly, PDF & Email