Muuseumiöö kutsus lossi rekordarvu külastajaid (2)

Muuseumiöö kutsus lossi rekordarvu külastajaid

AVAPAUK MUUSEUMIÖÖSSE: Laupäeva õhtul kuulutas Kuressaare linnuse ees vana suurtükk avapauguga avatuks muuseumiöö, mis ühtlasi tähistas ka turismihooaja algust.

Laupäeva õhtul kuulutas vana suurtükk avapauguga avatuks muuseumiöö, mida rahvusvahelise muuseumipäeva raames korraldati Kuressaare linnuses esimest korda. Juba esimese kahe tunniga ületas külastajate arv muuseumitöötajate ootused – muuseumisse oli tulnud umbkaudu tuhat inimest.

Saaremaa muuseumi direktori Endel Püüa sõnul on muuseumiööd korraldatud Kuressaare linnuses varem lossi päevade raames, kuid nii suurt hulka inimesi ei ole need ööd lossi meelitanud. “Eks me arvasime nüüd ka, et tuleb paarisaja inimese ringis, aga et ilus kevadõhtu ja prii sissepääs nii palju huvilisi meile külla meelitas, oli üllatus,” märkis ta.

Püüa sõnul on tore, et inimesed tulid muuseumisse perekonniti, lastega. Nii tekitatakse nooremas generatsioonis asja vastu huvi ning ehk astutakse läbi ka mõni teine kord. “Selliseid üritusi võiks ju veel korraldada, aga väga tihti seda teha ei saa, sest peame tasuta üritustele ise peale maksma,” märkis Püüa.

Põnevust aga laupäeva õhtul linnusesse jagus, sest lisaks tavapäraste eksponaatide vaatamisele sai kaasa lüüa ajalooteemalistes mängudes. “Need mõtles välja meile sügisel tööle tulnud Kristina Tisler, kes on varem Tallinnas töötanud muuseumipedagoogina,” avaldas Püüa. Tema sõnul on Tisleril kohe soont ja huvi selliste asjade korraldamise vastu ning pedagoogiline töö käib muuseumis pidevalt.

“Kui varem korraldas meil loodusteemalisi muuseumitunde vaid Sirje Azarov, siis nüüd on päevakorda tulnud ka ajaloo- ja lossiteemalised mängud,” kiitis Püüa.

Seda, kui usinalt lausa perekonniti muuseumi koodi- ja orienteerumismängus osaleti ning ka nuputamisülesandeid lahendati, võis linnuses laupäeva õhtul lausa iga nurga peal näha. Küll joonistasid pereemad vitriini ees paberile rahvariideseeliku triipusid ning vanaemad panid teises ruumis laua taga kokku puslesid. Mudilased said oma nime kirjutada Tootsi-aegsele tahvlile ning täiskasvanutel oli tükk tegemist meenutamisega, mismoodi käis lükatiga arvutamine. Ajastu hõngu lisas vanamuusikaansambel Rondo.

Muuseumiööl said kõik huvilised linnusest otsida ja leida just seda, mis huvi pakkus. Nii pälvis suurt tähelepanu Kuke mündiaare ja loodusosakonnas köitsid külastajaid luubiga vaadatavad putukad.
Euroopas tähistati muuseumiööd juba viiendat aastat ligi 2000 muuseumis vahetult rahvusvahelisele muuseumipäevale (18. mai) eelneval laupäeval.

Nii toimus ka selleaastane muuseumiöö Eestis 16. mail, mil umbes 100 muuseumit oli külastajatele avatud hiliste öötundideni. Muuseumiöö selleaastaseks võtmelauseks oli “Öös on asju!”.

Print Friendly, PDF & Email