Suur lillepidu lilleparadiisis Hollandis

Suur lillepidu lilleparadiisis Hollandis

 

ON KEVAD, KEVADLILLEDE ÕITSEMISE AEG.
Jalutad mööda Kuressaare väiketänavaid ja imetled tulbiilu. Aga seda fiilingut ja ilu, mida pakub üks tõeliselt grandioosne lillefestival tulpide maal Hollandis, peab ilmselt ise tundma ja nägema. Seekord õnnestus seda vapustavat vaatepilti näha ja kogeda Kuressaare noorte huvikeskuse juhil Aare Martinsonil (fotol üleval) ja tema abikaasal Maretil, kes juhtusid just sel tulpide ja hüatsintide õitsemise ajal külastama oma häid sõpru Hollandis.
Aare on seda ilu üritanud ka fotodele jäädvustada. Nende kaudu on meilgi nüüd võimalus sellest fantastilisest lillepeost osa saada.
Vaadakem ja imetlegem ning kujutagem ette, et mööda Kuressaare peatänavat kulgeks näiteks üks niisugune imeline rongkäik. Oleks ju tore küll. Ja nagu ütles üks tark inimene – kui juba unistada, siis suurelt.

Kui Holland oleks linn, siis võiks ta täie õigusega kanda Euroopa lillepealinna nime. Aiandus ja lillekasvatus on Hollandi riigi jaoks märkimisväärsed tuluallikad. Peale selle imporditakse lilli näiteks Aafrikast ja eksporditakse omakorda teistesse Euroopa riikidesse, sealhulgas Eestisse. Kui kingiks saadud roos vahel juba teisel päeval ära närtsib, võib selle põhjuseks olla lille pikk lennu- ja autoteekond kusagilt Kesk-Aafrikast sinu vaasini. 

Aprillis on Holland õites. On tulpide ja hüatsintide õitsemise tippaeg. Võõramaalasel on võõrastav vaadata, kuidas spetsiaalne kombain sõidab üle erksavärviliste tulbipõldude ja lõikab maha tulpide õisi, poetades need peenarde vahele maha. Ikka selleks, et sibulad mullas sigida saaks, sest nende müügist tõuseb tulu enam kui õite müügist. Ja ega siis õisigi üksikult osteta – ikka kümnestes kuni viiekümnestes puntides. Üksiku õie hind jääb sel juhul alla ühe Eesti krooni.

Tänavune lillefestival Keu-kenhofis oli juubelihõnguline, kuna toimus juba 60-ndat korda. Kaunis pargis 32 hektaril laiuvad lilleväljad on avatud 19. märtsist 21. maini. Pidustuste puhuks välja antud buklett väidab, et Keukenhof on kõige enam pildistatud paik maailmas.

Traditsiooniliselt algavad pidustused Noordwijki külakesest suure rongkäiguga, mis siirdub läbi Keukenhofi Haarlemisse. Uhked lilleseaded kõikvõimalikel liiklusvahenditel mootorratastest veoautode ja traktoriteni vahelduvad orkestrite ja lippuritega.

2009. aastal täitub 400 aastat päevast, mil hollandlased aastal 1609 astusid Põhja-Ameerika mandril saarele, kus täna asub Manhattan ja rajasid sinna asunduse, mille nimetasid New Amsterdamiks. Täna kannab see linn New Yorgi nime. Tähistamaks seda märkimisväärset päeva olid tänavuse piduliku rongkäigu seaded ja kompositsioonid suuresti Hollandi- ja USA-teemalised.

Laupäevaseks rongkäiguks hakati valmistuma juba nädala alguses. Suurte veoautode haagistele ja spetsiaalselt ehitatud madalatele platvormidele ehitatud temaatilised seaded nagu “Vabadus Thomas Jeffersoni ja Onu Samiga”, “Reis ümber maailma 80 päevaga”, “Asterix ja Obelix”, “Tulbimaania” jt olid tihedalt kaetud kõikvõimalike lilledega tulpidest kallade ja liiliateni välja. Ühe sellise seade katmine tulpide või hüatsintidega nõuab üle 20 000 õie või õisiku. Kahtlustan, et siin oli käidud kombaini järel korjet tegemas.

Kel kunagi soov Hollandisse lillenäitusele minna, võtke see teekond ette. Kahetseda ei tule. Ja ostke sealt kindlasti kaasa mõned tulbisibulad!

Aare Martinson


Holland ehk Madalmaad (Nederland) on riik Lääne-Euroopas. See piirneb idast Saksamaaga ja lõunast Belgiaga (riigipiiri kogupikkus 1027 km) ning läänest Põhjamerega (rannajoone kogupikkus 451 km).

Pindala: 41 526 m2
Elanikke: 16 366 600 (2007 a)
Nimi Nederland (‘madal maa’) viitab sellele, et pool Hollandist asub merepinnast madalamal.
Nimi “Holland” tuleneb endise Hollandi provintsi (praegu Lõuna-Hollandi ja Põhja-Hollandi provints) nimest.

Hollandi pealinn on Amsterdam, kuid valitsuse residents asub Haagis (Den Haag või ‘s-Gravenhage), mis on suuruselt kolmas linn. Suuruselt teises linnas Rotterdamis asub üks maailma suuremaid sadamaid. Tähtis liiklussõlm on Utrecht.

Holland moodustab koos Aruba ja Hollandi Antillidega Madalmaade Kuningriigi ehk Hollandi laiemas mõttes. Nende maade vahelised suhted on määratud Madalmaade Kuningriigi Statuudiga 1954. aastast.

Allikas: Wikipedia

Print Friendly, PDF & Email