Leiti näide kiviaja erootilisest kunstist

Leiti näide kiviaja erootilisest kunstist

 

Briti teadusajakirjas Nature ilmus sel nädalal saksa arheoloogide artikkel, milles anti teada, et Saksamaa edelaosas on ühest koopast leitud miniatuurne skulptuur, millel vanust ligi 35 000 aastat. Tegemist on vanima teadaoleva figuraalkunsti taiesega, mis pärineb varasest kiviajast.

Tübingeni ülikooli uurija Nicolas Conardi väitel muudab nimetatud leid “radikaalselt meie ettekujutusi sellest, millist rolli mängis kunst varajases paleo-liitikumis elanud inimese igapäevaelus”.

Nature’s ilmunud artiklis on märgitud, et seni peetakse vanimateks kunstiteosteks Lõuna-Ameerikas ühes koopas avastatud abstraktseid geomeetrilisi kujutisi (nende vanus on umbes 75 000 aastat), samuti Lõuna-Prantsusmaalt leitud kaljujoonistusi, millel vanust umbes 37 000 aastat.

Hiljuti Saksamaal päevavalgele tulnud Veenuse kujuke on aga vanim meieni jõudnud näide inimkeha kujutamisest kolmemõõtmelises kunstis. See on valmistatud mammutikihvast ja sel on kõrgust umbes 6 cm.

Arheoloogid on seisukohal, et naise figuuri kujutamisel on kiviaja kunstnik püüdnud eriliselt esile tõsta rinnapartiid, puusi ja suguorganeid. Ülejäänud kehaosad – käed, jalad ja pea – on ebaproportsionaalselt väikesed. Säärane kunstiline liialdus võeti ilmselt ette puhtpraktilistel kaalutlustel – selleks et seda kujukest oleks mugavam vöö küljes või lihtsalt nööri otsas kaasas kanda.

New Yorgis asuva Sony Brooke’i ülikooli kunstiteadlane doktor Paul Mellars ütles aga kommentaariks: “Ilmselgelt on see naisefiguur, mille juures on mõnevõrra väljakutsuvalt rõhutatud seksuaalsust… XXI sajandi standardite järgi asub säärane kunst juba pornograafia piirimail.”

Print Friendly, PDF & Email