Laevaühenduse algus Ruhnuga lükkub edasi juunikuusse (2)

Laevaühenduse algus Ruhnuga lükkub edasi juunikuusse

 

Mai keskel käivituma pidanud laevaühendus Ruhnuga lükkub sobiva laeva puudumisel edasi vähemalt juunikuusse.

Sel kuul veel laevaliini ei tule, peame leppima ühekordsete tellimusreisidega,” ütles Oma Saarele Saare maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna nõunik Virge Pihel.

Nõunik märkis, et pärast senise vedajaga lepingu lõpetamist alustatud riigihanget läbivaks probleemiks on sobivate laevade vähesus.
Hankedokumendid saadeti kahele potentsiaalselt huvitatud laevaomanikule, ent kvalifitseerus vaid üks – OÜ Kihnumadal, kelle väljapakutud sõidugraafik ei ole aga ruhnlastele meeltmööda. “Kuna OÜ Kihnumadal oma laev ei ole praegu veel merekõlbulik ja nad peavad kasutama oma partneri laevasid, siis on võimalused piiratud ja ruhnlased ei ole selle graafikuga rahul,” rääkis Pihel.

Ruhnu vallavanem Aare Sünter ütles, et Ruhnu vallale teadaolevalt ei ole Kihnumadala väljapakutud laev Vesta Ruhnuga ühendusepidamiseks sõidukõlbulik. “Oleme seda arutanud korduvalt Ruhnu vallavalitsuse istungitel ja Ruhnu rahvaga ja on jõutud järeldusele, et see laev ei ole kõlbulik Ruhnu liinile sõitma,” rääkis vallavanem.

Veeteede ametilt saadud andmetel on Vestal kõik meresõidudokumendid aegunud ja laev praegu merd ei sõida. Virge Pihel märkis, et maavalitsusele esitatud kvalifitseerumisdokumentides on esitatud aga kolm laeva, lisaks Vestale on OÜ-l Kihnu Veeteed ka alused Amalie ja Liisi. Seega ei ole Vesta aegunud dokumendid nõuniku sõnul põhjus, et hange nurjunuks tunnistada, ning läbirääkimised jätkuvad.

Aare Sünter pakkus, et üks võimalus keerulisest olukorrast väljapääsu leidmiseks oleks tuua liinile reisiparvlaev Amalie, mis ei hakka aga sõitma iga nädal, sest laev on hõivatud plaanilise graafikuga liinil Munalaid–Kihnu.

Eelkõige jääks Amalie ülesandeks toimetada saarele suuremõõdulist kaupa. Amalie kasutamine liinil on hankeläbirääkimistel ka jutuks olnud ja praegu püütaksegi leida sobivat kompromissi laeva kasutamiseks olemasolevate kohustuste ja ruhnlaste soovide vahel, rääkis Virge Pihel. Pärnust Amalie ilmselt käima ei hakka, pigem Munalaiust ja võib-olla Kihnu kaudu.

Laevaliiklus Saaremaa ja Ruhnu vahel tundub Piheli sõnul sel hankeperioodil natuke ebatõenäoline, kuna laevad on seotud liiklusega just Pärnu maakonna suunal.
19. mail teeb Arabella Roomassaarest Ruhnule tellimusreisi, et viia saarele ehitusmaterjali ja suuremamõõdulisi kaupu. Tegu on ühekordse tellimusreisiga Ruhnu vallavalitsuse tellimusel.

Kuni hankeläbirääkimiste lõpuni on maavalitsuse ja vallavalitsuse koostöös võimalik ilmselt veel tellimusreise korraldada. Samuti aitab ruhnlaste liikumisvajadust rahuldada kehtiva lennulepingu juba kokkulepitud pikendamine maikuuks ning uue lepingu sõlmimine lennufirmaga, seega kasvab lendude arv Ruhnu alates juunist oluliselt.

Print Friendly, PDF & Email