Lümandas lahvatas järjekordne tüli (44)

Lümandas lahvatas järjekordne tüli

KAHJUTASU KOHTU KAUDU: Rahvas küsis vallavanem Piknerilt, kas vald maksab kinni teedel lõhutud mitmed autokummid. Vallavanema vastus oli lühike: “Ainult kohtu kaudu!”

Teehooldetööde halb kvaliteet on Lümanda vallas vallandanud pahameeletormi. Inimeste sõnul on teed muutunud läbimatuks ja liiklusvahenditele ohtlikuks. Vallavalitsuse kinnitusel on aga teetöödeks saadud raha nii vähe, et paremat tulemust ei saagi tahta.

Teedeküsimus võeti taas üles laupäeval, mil Karalas toimus külakoosolek. Vallavanem Tarmo Pikner üritas inimestele olukorda selgitada, kuid samas suhtus rahva pahameelde ka irooniliselt.
“Lümanda vald on kõige suurema tehnilise taibuga vald, sest siin elab 878 teedeinseneri.” Küsimuse peale, mida see tähendab, vastas Pikner, et “kõik on huvitatud sellest, kuidas tuleb teid hooldada, kõik õpetavad, kuidas seda teha, ja kõigil on oma ettepanekud”.

Kas kehv hooldus?

Oma Saar käis Lümanda vallas Kotlandi külas kaks nädalat tagasi. Siis näitas Kotlandi küla elanik Lelet Tamm tema maja eest läbiminevat teed, mis oli just saanud teehöövlit näha.
“19 aastat olen siin elanud, aga sellist asja pole enne näinud,” märkis Tamm. Tema sõnul oli tee enne hooldamist paremas seisukorras.
Nüüd olid teepõhjast suured kivid väljas ning hulga laiemaks hööveldatud teeservadesse olid Tamme sõnul kerkinud 40-sentimeetrised vallid, mida ta labidaga teele tagasi kühveldas.

Tamme arvates on kogu kurja juur oskamatu hooldaja. Nimelt olevat Lümanda vald sõlminud selleks aastaks hooldamislepingu oma kandi firmaga Erauns Karala OÜ. Varem olevat valla teid hooldanud AS Level, kes Tamme kinnitusel pole kunagi sellist kehva tööd teinud.

Vallal pole rohkemaks raha

Lümanda vallavanem Tarmo Pikner ütles tookord Oma Saarele, et ta ei kommenteeri teemat enne, kui Karalas toimuv koosolek on läbi, kuna seal saavat asjad selgemaks.
Koosolekul selgitas Pikner, et riigi antav teehooldusraha on kahanenud 1,4 miljoni pealt 435 000 kroonini. Seega ei olegi võimalik muud teha, kui kõik 105 km vallateid üle hööveldada, raha ei jätkuvat isegi tolmutõrjeks.

Vallavanem ütles, et kuna teed on aastatega nelja meetri asemel kolme meetri laiusteks muutunud, siis tuleb teid laiendada ning teeservadest ära lükatud kruus ja muld aetakse hiljem tee tasandamiseks tee peale laiali.
Seda nõudvat Pikneri sõnul aprilli lõpus koostatud järelevalve akt, mis ütleb, et tee peab olema võimalikult lai tagamaks sõidetavust. Pärimise peale, et palju siis neid tee kitsusest tingitud autoõnnetusi juhtunud on, vallavanemal midagi kosta ei olnud.

Teed on lihtsalt kehvad

Kohapeal vaatamas käinud asjatundjad tõdevad, et teede olukord on kehvavõitu, kuid kuna teed on ka lagunenud, siis hööveldamisega paremat tulemust ei saakski. Lümanda valla teed vajaksid põhjalikku remonti, kuid teadupoolest on vallal raha otsas.

“Teed tahaksid remonti, siis saaks neid ka korralikult hooldada,” ütles pikka aega teedevalitsuses töötanud Sulev Lindau. Sama meelt oli ka Lääne teedekeskuse Saaremaa esinduse peaspetsialist Gunnar Mägi, kes samuti neid teid vaatamas käis.

Tema meelest ei saa öelda, et tööd oleks tehtud lohakalt. Samas arvasid mõlemad mehed, et höövel on ehk tõesti lastud teede peale, mida poleks vaja olnud hööveldada, kuna nende seisukord oli enne parem.
Kogu teema võttis kokku Oma Saarega vestelnud, kuid oma nime mitte avalikustada soovinud Lümanda valla elanik: “Sitast võib ju saia teha, aga vaevalt, et see parem tuleb.”

Koosolekul osalenute arvates on teede olukorda valesti hinnanud ka vallavalitsuses moodustatud vastav komisjon, kes ei ole võimeline määrama, millised teed enim remonti vajavad.

Korruptsioonikahtlus

Karalas toimunud koosolekul avaldati ka kahtlust, et kuna töö sai endale Karala küla mees Endel Raun, kes on vallavolikogu liige, kas pole siis tegemist korruptsiooniga. Karala elanik Kaja Juulik märkis, et tema tütrele ei eraldatud ühe projekti jaoks raha, kuna tütre isa on vallavolinik ning sel juhul olevat tegu korruptsiooniga. Nüüd aga saab valla teehooldetööd endale vallavolikogu liige.


Lümanda “kuulsus”

See Lääne-Saaremaa vald on viimastel aegadel oma probleemidega sagedasti leheveergudele jõudnud. Vaid paar kuud tagasi oli päevakorral valla sotsiaalnõuniku teema, kuna nõunik vallandati päevapealt ning hiljem süüdistas vallavanem teda valla raha raiskamises. Uut sotsiaalnõunikku pole vallal senini.

Vallaelanikud leiavad, et vallavalitsus eesotsas vallavanemaga ei saa oma tööga hakkama. Seda öeldi ka Karalas toimunud koosolekul.
Paljude arvates ei olegi aga mõned probleemid nii tõsised, et neid peaks ajalehe vahendusel klaarima. Pigem ongi tegu vallavalitsuse ja vallaelanike suhtlusprobleemidega.

Print Friendly, PDF & Email