Naine nõuab äsjamaetud põrmu väljakaevamist (51)

Naine nõuab äsjamaetud põrmu väljakaevamist

ERAKORDNE VAIDLUS: Ly Seli soovib ümbermatmist puudutavas vaidluses linna õiguslikku seisukohta ja ei välista kohtuasja alustamist.

Kuressaare elanik Ly Seli nõuab kaks kuud tagasi Kudjape kalmistule sängitatud Edgar Saaretalu põrmu ümbermatmist, kuna leiab, et Saaretalu omaksed on mehe matnud võõra inimese hauda.

“Ma ei oleks seda asja tahtnud nii hulluks ajada, aga paistab, et me ei saa heaga kokkuleppele,” ütles Oma Saarele ümbermatmise nõudega välja tulnud Ly Seli, kes oma eesmärgi saavutamiseks ei välista ka kohtuteed ning on pöördunud Kuressaare linnavalitsuse õigusnõuniku poole.
Kired märtsi algul maetud Edgar Saaretalu matmispaiga ümber lõid lõkkele aprilli algul, kui Ly Seli avastas, et Edgar Saaretalu oli maetud tema kunagise elukaaslase ja tütre isa Ferdinand Tuliti peale.

“Ma olin nädal aega täiesti šokis ja käisin kriisiabis, kõik see aeg tuli meelde, kui Ferdi surma sai..,” rääkis Ly Seli, kelle sõnul hukkus tema elukaaslane 1976. aastal Virumaal gaasitöötajate päeval aset leidnud intsidendis, kus purjus Nõukogude piirivalvur tappis automaadist kaheksa inimest.

Ly Seli sõnul on tema sooviks lasta ennast kunagi Ferdinandi hauda matta, et tütrel oleks tulevikus lihtsam isa ja ema ühist hauda hooldada.
Kudjape kalmistu surnuaiavaht Marika Jürisson ütles, et viimati nõuti Kudjapel surnu väljakaevamist 13 aastat tagasi, kuid lõpuks olid toonased nõudjad rahunenud.

Aastaid tagasi leidis aga aset juhtum, kus inimene maeti talvel lumega kogemata haudade vahekäiku ning hiljem toimus seetõttu ümbermatmine. Seega on surnute ümbermatmise juhtumid Kudjapel väga haruldased.
Jürisson selgitas, et Edgar Saaretalu matuseintsidendi tagamaad on palju keerulisemad, kui esmapilgul võib näida ning tõenäoliselt on juhtumi põhjustajaks matja vähene informeeritus kokkulepetest, mis on hõimlaste vahel aastakümnete vältel sõlmitud.

Jürisoni sõnul on antud juhul tegemist hauaplatsiga, kuhu lisaks Ferdinand Tulitile on maetud ka tema isa ja kasuema. Aastakümnete jooksul on hauapiirdeid aga ümber paigutatud ning vahetatud hauaplatside hooldajaid sellest surnuaeda teavitamata.

Valesse kohta matmisele aitas kaasa ka asjaolu, et Edgar Saaretalu matmise ajal oli lumi maas ning surnuaiavaht ei näinud haudade piire.
“Me usume seda, mida inimesed räägivad, sest tavaliselt siin surnuaias ei valetata,” põhjendas Jürisson, miks hauaplatsi õigsust ei kontrollitud. Ta lisas, et antud juhul on tegemist siiski osalise pealematmisega, kuna hauaplatsil oli uue surnu matmiseks väikene varu.

Marika Jürissoni sõnul teeb juhtunu keeruliseks vastaspoolte soovimatus kompromissi või leppimist saavutada.
Kui Ly Seli oleks teatud tingimustel valmis ümbermatmise nõudest ka loobuma, siis Edgar Saaretalu tütar ja matja Merle Niit on kokkusaamist vältinud ning teinud Oma Saare andmetel politseile avalduse selle kohta, et Ly Seli tülitab teda telefonikõnedega.

Ly Seli omakorda on pöördunud võimaliku kohtuvaidluse alustamiseks kaitsja poole ning soovib sellega seoses linna õigusnõuniku Vilma Kippaku seisukohta, kes hakkab teemaga tegelema täna.
Merle Niidiga Oma Saarel vestelda ei õnnestunud.

Print Friendly, PDF & Email