Sünteri Sassil ja Oortil uus LP

Regirocki ansambel Oort esitles läinud neljapäeval Viljandis oma uut, kolmandat täispikka kauamängivat helikandjat, mis kannab nime “Suur härg”. Plaadi keskne teema on müütilised regilaulud, nii mitmedki neist on
Oortiga kohtunud Saaremaal.

“Plaadil on kümme lugu ning osa neist on Saaremaal sündinud,” rääkis Oorti Orissaare vallast Hindu külast pärit laulja Aleksander Sünter (Sünteri Sass).

“Plaadi avaloo “Kurg kündmas” Saaremaal salvestatud arhiiviallikat kuulsin esimest korda Ingrid Rüütlilt, kui ta aastaid tagasi Orissaares seminari tegi. Muhu saarelt on “Klopandi”, mille kuulsin tantsuõpetaja Anne Keerdi käest. “Suur tamm” sündis eelmisel aastal Saaremaal laagris ja ka loo “Suur härg” tegime kaks aastat tagasi Saaremaal.” Sass lisas täpsustuseks, et lugu ise oli varem regilauluna olemas, aga Oort tegi seade. “Ühesõnaga, mitmed laulud leidsid ise meid Saaremaal,” sõnas Sass.

Oorti otsingud muusikas püüavad tunnetust ajast, mil regilaul väljendas eluviisi – kõik rõõmud, mured ning seos loodusega väljendusid laulus.
Oort püüab taasluua regilaulule kohta meie igapäevaelus. Kõlapildis võib arhailise rahvamuusika juures leida nii popi-, jazzi- kui ka metali-varjundeid.

Millal Oorti taas Saaremaal kuulata saab, ei osanud Sünter öelda. “Aga mõne ürituse raames, kui tundub, et võiksime sinna sobida – oleksime kutse eest väga tänulikud.”

Print Friendly, PDF & Email