Nael: Omakohus lammaste pärast (2)

Naela zooloogia- ja loomavarguste toimetus sai eile üheaegselt kaks hirmuäratavat kõnet. Esimeses teatas Kohalik Mees, et tema aeda on tunginud jubedalt pulstunud ja pasapidamatuse käes vaevlevad lambad.

“Ma olen täiesti kindel, et nad on nakatunud lambagrippi,” sõna otseses mõttes röökis Kohalik Mees telefonitorusse. Oma sõnul on tal teada ka lammaste omanik ning ta kavatseb nii lammaste kui ka omaniku üle hakata kohe omakohut mõistma.

Hetk pärast Kohalikku Meest helistas toimetusse sama kandi lambapidaja Tonn Kange, kes hüsteeriliselt seletas, et kohalike seas on levima hakanud komme lapsevankritega tema lambaid varastamas käia.
Naela peatoimetaja palvel ning omaniku kulu ja kirjadega sõitis kohapeale kuulus jäljekütt ja šamaan Plekk Tung Raud, kes nüüd lugejatele juhtumist ülevaate annab.

“See mees oli seotud alasti keset karjamaad kadaka külge,” rääkis Tung Raud talle avanenud vaatepildist. “Mees oli üsna räsitud, habe oli kuidagi salkudena maha aetud ning mingi imelik ude rippus nina all,” kirjeldas Tung Raud. Ainsaks kehakatteks olnud tal peas paari-kümne aasta vanune jalgratturite müts. “Nha-nha-nha-nha-dddddd tah-tah-tah-tsid mind maaaaaaaha lüüüüaaaaa,” oli kadaka külge seotud mees ühteaegu kokutades ja ulgudes püüdnud seletada.

Tung Raud turgutas meest sipelgauriini ekstraktiga, mida ta alati kaasas kannab ning mille retsepti teab vaid kuulus sipelgauurija, maratoonar, vibulaskja ja deklameerija professor Kosmos.

“Siis sai mees keelepaelad valla,” jätkas Tung Raud. Tema kinnitusel oli mees kadaka küljes seesama Tonn Kange, kes oli loetud tunnid tagasi toimetusse helistanud. “Tema sõnul olid kohalikud külamehed teda süüdistanud loomapiinamises ning nende ulale jätmises, mistõttu need pidavat nüüd pasandama külatänavale ja oma välimusega lapsi hirmutama,” loetles Tung Raud süüdistusi, mida Kangele esitati.

“See on vale jutt! Ma armastan lambaid! Ma ei teeks neile kunagi haiget!” oli karjunud kadakapõõsast päästetud mees. Ta rääkis, et armastab lambaid lausa nii, et elab nendega koos. “Loomulikult ma ei püga neid,” tunnistas Kange, lisades, et miks peakski. Lammas tahab ju ka sooja. “Kujutage ette, kui teie abikaasa teid tihti igalt poolt kääridega naksiks. Kas teile meeldiks?” oli Kange küsinud ning Tung Raua ehmatuseks talle selga hüpanud.

“Tooge mu lambad tagasi, ma tahan nendega koos olla. Need külaraisad varastavad neid!” oli mees jälle hüsteeriliseks muutunud. Tung Raud tunnistas, et tal ei jäänud muud üle, kui mees taas kadaka külge kinni siduda. “Mütsi võtsin tal vaid peast ja panin hargivahe ette, et mõni külakoer teda sealt naksama ei tuleks,” lisas Tung Raud.

“Pidin ka teise poole ära kuulama,” selgitas Tung Raud seejärel oma järgmist käiku. Külas olevat ta kohanud hulganisti kohalikke mehi ja naisi, kes parasjagu matsid Kohaliku Mehe küülikut, kelle Tonn Kange metsa eksinud lambad olid nahka pistnud. “Me peame nüüd terve küla ära kolima,” rääkis Kohalik Mees, kes kinnitas, et oli Kange üle omakohut mõistnud. “Oleks võinud vanal ikka ära naksata,” kahetses Mees oma vähest tegutsemist.

Tung Raud oli kohalikelt küsinud ka süüdistuse kohta lapsevankritega varastamise teemadel. Kohalik Mees lükkas varastamise jutu ümber. “Meil on maakonna parima iibega küla,” märkis ta. Nimelt käivat selle kandi rahvas ikka veel Gotlandil käiade järel ning eks satuvad siis ka külatüdrukud võõrale maale käima.

Järeldust oli Tung Raual lihtne teha. “Ma siiski kaldun uskuma külainimesi,” sõnas ta, lisades, et selleks andis talle alust viimane vahejuhtum. Nimelt kohanud ta tagasiteel külaserval karja tundmatuid loomi, kes lähemal vaatlusel osutusid lammasteks. Nood olnud aga nii metsistunud, et sõid ära Naela toimetuse auto peegli ja tagumise kojamehe.

Print Friendly, PDF & Email