Omavalitsused olid eelarvete koostamisel ettevaatlikud (1)

Omavalitsused olid eelarvete koostamisel ettevaatlikud

 

Kui võrrelda üksikisiku tulumaksu käesoleva aasta nelja kuu laekumisi Saare maakonna omavalitsuste praegu kehtivate eelarvetega, pole olukord eriti kehv: alalaekumine on vaid kolmes omavalitsuses – Mustjala, Orissaare ja Kihelkonna vallas.

Seega võib vähemalt seniste maksulaekumiste põhjal järeldada, et eelarvete koostamisel olid meie omavalitsuste finantsametnikud küllaltki ettevaatlikud ja oskasid majanduskriisi võimalikke arenguid õigesti prognoosida.

Üleeilses Oma Saares võrdlesime üksikisiku tulumaksu nelja kuu laekumisi kohalikes omavalitsustes läinud aasta sama perioodiga. Tulemuseks saime, et majanduskriisi tagajärjel on sel aastal maakonnas tervikuna tulumaksu laekunud ligi 8 miljonit krooni ehk 8,6% vähem kui mullu.

Miinusesse langesid kõik omavalitsused peale Ruhnu valla, kus tulumaksu laekumist õnnestus mullusega võrreldes koguni ligi kümnendiku võrra kasvatada.
Kui võrrelda aga üksikisiku tulumaksu reaalset laekumist praegu kehtivate omavalitsuste eelarvetega, selgub, et maakonnas tervikuna on ülelaekumine umbes 4,8 miljonit krooni ehk 6,1%.

Kõige suurem on ülelaekumine olnud Lümandas (18,6%), Ruhnus (15,8%), Pihtlas (15,6%) ja Salmel (14,8%).
Kuna Kuressaare linnavolikogu võttis aprillis vastu lisaeelarve, kus üksikisiku tulumaksu käesoleva aasta laekumise prognoosi vähendati möödunud aasta reaalse laekumisega võrreldes ligi viiendiku võrra, sattus ka Kuressaare seitsme protsendipunktiga plussi.

Vaid kolmes Saare maakonna omavalitsuses – Mustjalas, Orissaares ja Kihelkonnal – on tulumaksu tegelik laekumine käesoleva aasta nelja kuu arvestuses olnud eelarves prognoositust kehvem (vt joonist).

Print Friendly, PDF & Email