Vana lihakombinaadi taha on tekkinud ebaseaduslik prügimägi (6)

Vana lihakombinaadi taha on tekkinud ebaseaduslik prügimägi

Raul Vinni

Koeraga jalutuskäiku teinud linnakodanik avastas endise lihakombinaadi taga ebaseadusliku prügimäe, kus muuhulgas vedeleb lahtiselt mürgist kemikaali.

“Enamik on seal ehituspraht, täitematerjal ja mingisugune keemiline aine, mille puhul võib lõhna järgi arvata, et see on naftaliin,” ütles Oma Saarele Kuressaare linnaarst Juri Zabellevitš.

Valged kemikaalikamakad vedelevad äravisatud laudade all lahtiste kottide sees ja kõrval ning arvestades Põduste jõe lähedust, võib kemikaal sadeveega jõevette kanduda.

Linnaarsti sõnul on leitud naftaliini näol tegemist väga vana ainega, kuid on ebaselge, kes, millal ja kus seda kasutas. Ehkki värsked autojäljed reedavad prügimäe sagedast kasutamist, on kemikaalid prügimäele toodud ilmselt juba mõnda aega tagasi.

Kuressaare linnavalitsuse heakorra järelevalvespetsialisti Heino Vipi sõnul pole teist nii ulatuslikku ebaseaduslikku prügi mahapaneku kohta Kuressaares tükil ajal ilmsiks tulnud. Vipp kinnitas, et linnavalitsus suunas juhtumi menetlemiseks keskkonnainspektsioonile. “Oleksime hakanud ise menetlema, aga kuna prügimäel tuvastati mürgine aine, siis teatasime inspektsiooni,” rääkis järelevalvespetsialist, kelle sõnul puuduvad linnal vahendid mürgise ainega toimetamiseks.

Heino Vipi sõnul vedeleb ebaseaduslikul prügimäel praegu hinnanguliselt paarsada kilo naftaliini. Naftaliin on kemikaal, mida kuni 60-nda aastani kasutati põllumajanduses, samuti võis ta olla kasutusel villatööstuses, mis aastaid tagasi töötas Pikal tänaval. Teadaolevalt praegu seda ainet Saaremaal ei kasutata.

Ebaseadusliku prügimäega piirneb AS-i Tesman uste ja akende tootmisüksus, mille omanik Einar Soe ütles, et nende firma on seal sorteerinud vanu vahetatud aknaid ja ehituspuitu, kuid muu prahi päritolu on neile teadmata. “Veel augusti lõpus tegime kõik asjad ümberringi puhtaks ja pärast seda pole ju suurt tööd olnudki, nii et meil pole isegi kuskilt prahti tuua olnud,” selgitas Soe. “Meil lõpeb sealt õhtuti viiest töö ja mis viga siis sinna viia,” osutas firmajuht, kelle andmetel kuulub prügimäealune maa riigile.

Eile käis prügimäega tutvumas ka keskkonnainspektor, kes keskkonnainspektsiooni Saaremaa büroo juhataja Tõnu Ausi sõnul fikseeris olukorra ja tuvastas, et kemikaal on tõesti naftaliin. Järgmisena kavatseb inspektsioon kindlaks teha maaomaniku ja teda küsitleda, siis läheb uurimine edasi.

Heino Vipp lubas, et juhtum ei jää menetlemata ja ebaseaduslikult maha pandud praht koristatakse ära.

Print Friendly, PDF & Email