Inimest tuleb alati võtta inimesena (9)

Inimest tuleb alati võtta inimesena

 

Alati ning tingimusteta. 18. märtsi õhtul kella 19 paiku visati aga Kuressaare kesklinna peatuses linnaliin nr 1 bussist välja 78-aastane naine Erna Rand. Väljaviskajaks oli nimetatud bussi juht Urmas Johanson. Oma inetut tegu põhjendas ta niiviisi: “Prükkareid ma bussi peale ei võta, sest vean inimesi.” Tähendab Erna Rand ei olnud Urmas Johansoni jaoks inimene!

Ülbe bussijuht

Püüdsin bussijuhi niisugust ülbet ja ülekohtust käitumist ja selle tagajärge leevendada ütlusega, et kunagi käitusid niiviisi KGB-lased, aga praegu ei ole bussijuhil mingit õigust sedasi vanainimest bussist välja tõugata, sest Kuressaare linnavalitsus on Erna Rannale nagu teistelegi Kuressaare linna pensionäridele andnud õiguse linna piires tasuta sõita – komposteerides oma kiibiga pileti kompostris.

Seda, s.o komposteerimist, ei lasknud bussijuht Erna Randa aga sooritada – tõugates Erna käe kompostrist jõhkralt eemale ja “tulistades” Ernale näkku juba eeltsiteeritud jõhkrad sõnad. Ilmselt solvangust ja bussijuhi tõukest vajus vanainimene kõnniteele.

Erna Rannal, kellel on kesklinnast ööbimiskohta vähemalt 3,5 kilomeetrit, ei olnud seega enam mingit lootust bussi peale saada, sest nr 1 oli viimane, mis veel talle vajalikus suunas sõitis.

Olin ka järgmine päev mures Erna pärast, sest ei teadnud, kas ta jalgsi ikka jõudis ööbimiskohta. 19. märtsil veidi enne kella 15 tuli Erna Rand siiski Kuressaare linna päevakeskusesse, st et ta oli ikka suutnud ööbimiskohta jõuda.

Jumal tänatud – aga bussijuhi käitumist 18.03.2009 õhtul ei õigusta küll ükski asi, sest Erna on ka inimene ja Kuressaare linna kodanik ning vaatamata oma 78 elatud aastale, mis ta turja juba kõigile nähtavalt kõverdavad, on tal väärikust mitte sugugi vähem kui bussijuhil, kes kui mitte muud, siis vähemalt avalikult vabandama peaks nii oma firma kui tööandja ees ning kuressaarlaste kui potentsiaalsete klientide ees oma väära käitumise pärast sel õhtul.

Minu arvamus bussijuhtidest on siiani olnud teistsugune. Bussijuhid on läbi aegade omanud aruka ja vaoshoitud inimese mainet, kellele kuulub reisijate lugupidamine. See peaks ka täna taltsutama mõnd kuumaverelistki ja õigel ajal pidurdama.

Teisiti bussijuhi ametis ju välja ei mängi. See on otse loomulik ja samas ka jõukohane nõue meile kõigile.

Pöördusin selle intsidendi pärast avaldusega politseisse. Minu arvates on tegemist inimväärikuse alandamisega. Politseist sain vastuseks, et toimunud intsidendi kohta saab seisukoha võtta vaid bussiettevõte, kelle bussiga tegemist oli.

Politsei juhtumiga ei tegele

Lisaks soovitati mul pöörduda linnavalitsuse sotsiaalosakonda, kuna tegemist oli asotsiaalse välimusega inimesega. Veel teatati, et sündmus on registreeritud infona ja edasisi toiminguid ei tehta. Vastusega mittenõustumise korral soovitati mul pöörduda Lääne PP juhtkonna poole.
Mina aga ei pea õigeks, et selliseid juhtumeid võetakse lihtsalt infona.

Huvitav, sõimu alla sattunu oli asotsiaalse välimusega ja sellest piisas, et menetlust ei alustata. Inimõigused on aga ühesugused kõigile, lisaks kasutas bussijuht inimese väljaviskamiseks füüsilist vägivalda.
Erna Rand tegi avalduse päevakeskuses toimunud kodanike foorumil, kus viibis ka kaks politseijaoskonna juhtivtöötajat.

Huvitavaks teeb minu arvates olukorra ka see, et politsei saabumise ajaks oli 78-aastane vanainimene juba sündmuskohalt kabuhirmus põgenenud. Kedagi ei huvitanud, kas ta ka oma ööbimiskohta jõuab.

Print Friendly, PDF & Email