Tarkadest mõtetest Käeslas puudu ei tulnud (5)

Tarkadest mõtetest Käeslas puudu ei tulnud

 

Teeme Ära Minu Eesti omaalgatuslik mõttekoda Käeslas alustas 1. mai hommikul kell 10 külaväljakul, järgides üleriigilist üleskutset. Nagu varemgi on öeldud, käib külas töö mõtlemisega paralleelselt ja päeva põnevamaks tegemiseks otsustasime maa sees lammast küpsetada.

Vana tuntud tarkus ja Maslow’ püramiidi meenutades on toidul suur tähtsus. Lambaliha valmimiseni sai aga tööd tehtud ning oma küsimused koos lahendustega paberile pandud.

Kala hakkab mädanema peast

Kuna poliitikast ei saa üle ega ümber ja kala hakkab mädanema peast, siis tõstatati küsimus: kuidas saaks riigikogu ja valitsuse liikmeid panna vastutama oma tegevuse või tegevusetuse eest? Lahendusena nähti seaduste täiendamist või muutmist, samuti riigikogu koosseisu vähendamist. Kui on raske, siis on kõigil raske ja kokku tuleb hoida solidaarselt, ütles ettevõtluses tegev Marika Anger, kel Käeslas suvekodu.

Tasuks vahest meenutada, kui vabariigi algusaastatel räägiti kartulikoorte söömisest. Mõni jäigi koori sööma, samal ajal kui teised üle maailma kõik kartulid erinevates serveeringutes ära maitsesid… Seega tuleb valimistel käia. Samuti avaldati arvamust vajadusest muuta koolisüsteemi, sest põhikooli lõpetaja võib küll olla tark, kuid on igapäevaseks toimetulekuks nõrgalt ette valmistatud ning väärtushinnangud on paigast ära.

Elu Euroopa naba ümber

Kodustele teemadele lähemale nihkudes oli rahvas arvamusel, et väikevallad hakkavad end ammendama ja vallaametnikud ajale jalgu jääma ning missioonitundega erku vallavanemat tahaks eesotsas näha küll.
Põnevamaks küsimuseks sai aga, kuidas väärtustada meie oma NABA!?

Kärla vallas asub Euroopa naba, aga selle väärtustamiseks pole veel midagi tehtud. Kus see üldse asub? Probleemi tõstatas Kaarel Kasemets, kes talgutööna külaväljakul kümmekond meetrit kiviaeda taastas, teatades lõpuks, et see oli vaid hommikuvõimlemise eest. Kui me ergutusvõimlemise nimel nabapunkti oma kivi viiksime, mida Saaremaal on ohtrasti, siis oleks tähistamiseks püramiid püsti ning õnnekive veaksid kõik turistid üle ilma laiali, oleks spaadel tööd ja valged laevadki ehk sadamas, kes siis õnne ei taha!

Nii oli Käesla külaväljakul rahvast talgutel üle 30 inimese ja laiali hakati minema alles pärast kella viit õhtul. Oli mandrilt, oli linnast, oli naabervaldadest, oli naaberküladestki, tublist oma küla rahvast rääkimata, kes tegid selle 1. mai endale eriliseks, ja külaväljak sai hooajaks korda. Pealegi annab ühiskondlik töö emotsionaalseid positiivseid laenguid, mis kogu inimorganismi tervikuna tervendavad.

Tähtsaim küsimus – kuidas muuta Eesti ühtseks?

Lammas all paremas augus aga maitses sedavõrd hea, et lambaliha mittesööjadki arvasid selle liha väga maitsvaks. Lammas oli pärit Hirmuste põldudelt Endel Heinla laudast ja maitsestamise kunst kuulus Mai Suurperele.

Kas sellist innovaatilist mõttetalgut vajas eesti rahvas, ei oska öelda. Tahaks aga väga, et ilusad mõtted, mis sealt koorusid, ka tagasiside annaksid. Kodukant on oma rahvast juba ammu mõttetalgutega koolitanud, seega külaarendajatele oli see tuntud asi, et kuidas ikka kõik paremaks teha, aga kas poliitikud sellest hoolivad? Eestimaa saab ühtseks, kui erakonnad mõtleksid kui ühest Eestist, mitte igaüks oma Eestist!

Maive Õispuu
mõttekoja vanem

Print Friendly, PDF & Email