Aprilli kuivus andis päästjatele tööd

Aprilli kuivus andis päästjatele tööd

KEVAD KÄES: Tuletõrjuja Gunar Tamm sai Kärla kandis kulupõlengut kustutada 19. aprillil.

Kuigi kevad algas juba märtsis, jõudis esimene kevadine soojalaine kohale aprillis. Möödunud kuu oli rekordiline just sademetehulga vähesuse tõttu, mistõttu kuiv metsaalune oli kärme süttima ning pritsumehed said kevadhooaja alanuks lugeda. Kuivust näitab ka veetase, mis näiteks Sõrves on aprilli viimasel päeval esimesega võrreldes pea pool meetrit madalam.

Hetk enne, kui selle loo kirjutamisega alustasin, avanesid Kuressaares korraks taevaluugid ning väike vihmasabin pani linna kevadiselt lõhnama. Taolisi hetki oleks võinud olla rohkem ka aprillikuus, sest isegi aednikud pelgavad liigse kuiva tõttu mitmeid taimi veel aeda istutada.

Üks kuivemaid kuid ajaloos

Aprillikuu sademete normiks on pika perioodi mõõtmistulemused andnud 28–29 mm. Eelmisel aastal tuli maha ligi 45 mm sademeid. Sel aastal aga oli kuivus rekordilähedane. Sõrves sadas 8 mm, Vilsandil ja Roomassaares 6 mm. Sõrves on kuivem olnud vaid 1987. aastal, mil taevaluugid ei avanenudki, ning Vilsandil 2004. aasta, kui aprillis sadas vaid 4 mm jagu sademeid.

Seevastu oli päikesepaistet normist (188–210 tundi) kõvasti rohkem. Roomassaare sai 336 tunniga endale ka aprillikuu Eesti kõige päikeselisema koha tiitli. Sõrves oli päikesepaistet 332 tundi ning Vilsandil ligikaudu ööpäeva jagu tunde vähem. Tänavuse aprilli päikeselisust näitab ka see, et isegi Jõhvis, mis oli oma 219 tunniga kuu päikesevaeseim koht, oli päikest siiski rohkem, kui pikaajaline keskmine seda arvata lubanuks.

Õhk keskmisest soojem

Keskmine õhutemperatuur küündis aprillis juba veidi üle viie soojakraadi kõikides mõõtmispaikades. Normi ületas see ligi kahe kraadiga. Siiski on ajaloost näiteid ka väga külmadest aprillidest. Külmim on olnud 80 aastat tagasi, mil keskmine temperatuur üle nulli ei tõusnudki, vaid jäi –0,3 kraadi juurde.

Miinimumtemperatuur jäi siiski ka tänavu termomeetri miinuspoolele. Sõrves oli 19. aprillil näiteks 2,2 kraadi külma. Kuu maksimum oli juba päris suvine. Roomassaares tõusis elavhõbedasammas kuu eelviimasel päeval koguni 18,4 kraadini. Võrreldes eelmise aastaga, pole see siiski veel mingi näitaja, siis said vilsandlased nautida ühel päeval isegi 21,4-kraadist sooja.

Vesi ohtlikult madal

Omamoodi märk kuivusest on ka veetase. Sõrves on see kuu ajaga langenud 48 cm, Roomassaares 41 cm. Siiski pole Saaremaal veel laevaliiklus ohtu sattunud, nagu ikka on hiidlastel hullem. Ega ilmaasjata saadetud Kuivastu–Virtsu vahet kurseerivat Viiret Rohuküla–Heltermaa liinile hiidlastele appi, kuna seal langes kuu lõpuks veetase juba 50 cm alla Kroonlinna nulli.

Olgugi veetase madal, hakkab selle temperatuur juba tasapisi tõusma. Kui aprillikuu alguses oli Roomassaares veesoojus 2,1 kraadi ja Sõrves 5,3, siis kuu viimasel päeval olid vastavad näidud 12,7 ja 9,8. Hulljulgematele supluseks juba paras.

Print Friendly, PDF & Email