Nael: Mõttetalgud panid inimesed mõtlema (10)

Tänavused mõttetalgud on selja taga ning kokkuvõtete tegemiseks on Naela toimetusse kutsutud kohalik suurim mõtleja ning talguline professor Kosmos.

Te võite mäletada professor Kosmost sellistelt talgutelt nagu “Törkmeele juures lilli istutamas”, “Rohime rediseid rõõmuga” ning “Tuhlivõtt Nire-Märgjärve pool”. Kosmose sõnul ei ole tänapäevased talgud enam see, mis vanasti.

“Iga kord sai ikka käe mullaseks, turja märjaks ning tagatipuks valutasid kondid jõuludeni välja,” meenutas Kosmos. “Vot need olid alles talgud.” Nüüd aga on asi tema sõnul talgutest kaugel. Pärast hommikust õhtuni mõtlemist oli Kosmose kätes vaid kramp pliiatsi hoidmisest ning valutavate kontide asemel üritas ta järgmisel hommikul padjalt tõsta pead, milles peituv aju oleks kui linttraktori alt läbi käinud ja tuikas hullemini kui pärast eelviimast tinutamist koos Tiit Törkmeelega.

Professor Kosmos ei osanud öelda, mida ta nüüd peale hakkab, sest nii vähe valutavaid konte ja samal ajal nõnda kõvasti huugavat pead ei ole teoreetiliselt võimalik ühe keha küljes kanda.

Kuid kuidas kulgesid professor Kosmose mõtted sel pühal päeval? “Mõelda sai sel päeval tõesti kõvasti,” tunnistas Kosmos ning paigutas jääkuubikuid pealaele. Kosmos oli tulemustega rahul. “Vaadake, nagu ma aru sain, oli mõttetalgu eesmärgiks inimesed mõtlema panna ning see toimis sajaprotsendiliselt,” kinnitas suur mõtleja.

Rahvas ärkas unest

Kui mõttetalgutest meedias rääkima hakati, ärkas justkui kogu Eestimaa rahvas talveunest ning hakkas mõtlema. Kosmose naabrimees näiteks mõtles sellest ajast kuni täna õhtuni, mis asjad need mõttetalgud sellised on. “Ma pole varem näinud, et keegi nii pingsalt millegi üle mõtleks,” kirjeldas Kosmos. “Ta pani endale hommikul kella kolmeks äratuse ning hakkas pead murdma, uinudes alles südaööl, kusjuures ka siis raskustega.”

Kosmose sõnul oli hämmastav näha sellist ajulist aktiivsust, kuid tulemus oli mõnevõrra küsitava väärtusega. “Ma ei usu, et ta lõpuks välja mõtles, millega tegu oli.”
Tulemuseks oli aga korralik kaalukaotus ning ennist ümaras vormis olnud naabrimees mahuks nüüd vabalt miss Estonia bikiinidesse ära. Tulemus seegi.

Teine Kosmose naaber nägi samuti ränka vaeva mõttetöö elavdamisega. Tema oli endale selgeks teinud, et mõttetalgud tähendavad suurt mõtlemissimmanit ning mis asi simman on, seda teab igaüks – kõik möllavad ringi ning joovad kustumiseni. Ju siis on mõtlemissimman sama asi, ainult et mõeldakse, kuniks silm loojub.

Kohalik teema

Tema suurimaks mõtteks neil viimastel kuudel oli väljaselgitamine, kas minna mõttetalgutele või mitte. Ühest küljest oli tegu põhimõttelise küsimusega – riik vajab mõtlejaid –, kuid teisalt tekitas raskusi aru saada, kas tema on mõtleja.

Nii murdiski Kosmose teine naaber kuude kaupa pead eksistentsiaalsete küsimuste üle. Tema traagika seisneb aga selles, et talgute lõppemisega ei lakanud tema aju töötamast. Nüüd istub ta aias roosipõõsa ääres ning üritab välja mõelda, kas oleks pidanud minema või mitte.

Ka professor, nagu teada, mõtles neil päevil kõvasti. Tema oli oma koja juht ning valis koja mõtteteemaks pakutud variandi nr 19 – “Kohalik teema”. Talgud kulgesid edukalt – kohe hommikul mõistsid kohale tulnud talgulised, et nende kandi kohalik teema on kohalike humalasõprade käima pandud õllekehade tühjendamine, ning nii anti kohalikule teemale tuliselt pihta.

“Vähemalt üks asi pole tänapäevani talgutel muutunud,” võttis Kosmos asja kokku. “Napsu võetakse tõsise talgutöö kõrvale endiselt nagu minu vaarisade ajal.”
Õnneks oli Eesti pärast suurt mõtlemist endine.

Print Friendly, PDF & Email