Nasva mees veeretas Obinitsas võidukalt mune

Nasva mees veeretas Obinitsas võidukalt mune

SETOMAA MUNALUOMKA EI JÄTNUD SAARLASI KÜLMAKS: Setomaal Obinitsas toimunud munaveertüs läks korda saarlasel Jüri Assafreil. Nasva ettevõtja sai traditsioonilisel munaluomka’l endalegi üllatuseks kolmanda koha.

Saarte koostöökogu korraldatud koolitusreisil olid õpihimuliste saarlaste esimesteks võõrustajaiks setode elu edendajad Obinitsast. Külaväljakul peetud munaveertüs-võistlusel proovisid kaugelt tulnud külalised ka oma oskusi. Nasva ettevõtjal Jüri Assafreil läks võistlus kõige paremini korda – esmakordsele üritajale kolmas koht.

Pühapäeval Setomaa muna-luomka’l osalemine oli Saare maakonna väikeettevõtjaile ja ettevõtlusega alustajaile vaid meeleolukaks proloogiks põnevale-pingelisele kolmepäevasele LEADER-programmi toel teoks saanud õppereisile.

Setomaa valdade liidu juhatuse liikme ja kultuurinõuniku Aare Hõrni, Seto ateljee-galerii eestvedaja Evar Riitsaare, ettevõtja, koolitaja ja Setomaa valdade liidu juhatuse esimehe Margus Timmo räägitu avas tee Eestimaa kagupiiri äärse rahvakillu tegemistesse.

Setode laulud ja tantsud, kunstilooming galerii seintel, setokeelsete raamatute esitlus (Ilmar Vananurm “Sain haarata hetki” jt), hõbeehete näidised ja kõik Obinitsas toimunu jättis saarlastele sügava mulje.

Kiidi turismitalu külastamine Rõuge ürgorus oli omaette elamus. Talu peremees, kaheksalapselise pere isa Aigar Piho on mees nagu orkester. Talunik suudab tegutseda ka mitmes koostöövõrgustikus ja ühingus, luues niiviisi võimalusi kogu piirkonna arendamiseks.

Pühapäeva õhtul saabusid tallu vabatahtlikud töötegijad Vietnamist ja Jaapanist.

Samas said saarlased soovitusi ja näpunäiteid Rõuge valla Alt-Lauri talu perenaiselt Kaja Keskülalt, kes rääkis maheköögiviljakasvatusest ja mahetoodete turustamisest.

Süvahavva loodustalu ja villavabrik-muuseumi perenaise Reet Pettai optimism ja töötahe on kadestamistväärt. Perenaise haare on lai: maitse- ja ravimtaimede kasvatamine, käsitööpäevade korraldamine, turistide võõrustamine, villavabrik-muuseumis villa töötlemine jne.

Vahest üheks huvitavamaks rajatiseks Süvahavva talus oli koobassaun ehk teisisõnu maa-alune saun. Nopri talu pani enamiku uudistajaid ahhetama. Nii moodne ja nüüdisaegne on kogu talumajapidamine, alustades lehmalaudast, lõpetades meiereiga ja talutoodangut pakkuva poekesega.

Peremeest Tiit Niilot võib julgelt pidada sealse Tsiistre nuka elu edendajaks. Muuhulgas on sealsetel külaelu edendajail plaanis taastada vana tuuleveski töötavaks teravilja jahvatamise tuulikuks.

Muljetavaldavad olid veel Haanja mehe Kalju Mängli Jõeniidu puhkemaja, kus peremees tegeleb ka kitsekasvatuse ja metsandusega, Imre Soku juhitav kommivabrik (Kõlleste kommimeistrid) ja Ingvar Tšižikovi Saluste turismitalu Jõgevamaal.

Print Friendly, PDF & Email