Kuressaare jahisadam sai raadiojaama (5)

Kuressaare jahisadam sai raadiojaama

SIIN KURESSAARE JAHISADAM: Kuressaare jahisadama kapten Oskar Jõgi saab algaval navigatsioonihooajal merelolijatega ühendust pidada raadiojaama kaudu.

Kuressaare jahisadama kapten Oskar Jõgi saab algaval navigatsioonihooajal külalisjahtidel seilajatega ning ka kohalike aluste kipperite ja kaptenitega ühendust pidada uue nüüdisaegse mereraadiojaamaga IC-M411.

16 307 krooni ja 60 senti maksva jaama monteeris sadamamajja üles ja paigaldas antennisüsteemi Radiocom Baltic OÜ spetsialist Meelis Tellmann. Mõõtmetelt tavalisele lauatelefonile sarnanev jaam võimaldab ühendust võtta sadamast kuni 20 miili kaugusel asuvate meresõidukitega.

“Hea levi korral saab rääkida veelgi kaugemal asuvate purjetajatega või kaatrijuhtidega. Ilusa ilmaga ongi levi tavaliselt parem. Just kuulsin, kuidas rootslased omavahel rääkisid.
Praegu saan ma teisi kuulata, aga ise oma jaamaga sekkuda ei tohi, kuna meil puudub veel sagedusluba.
See tuleb lätlastega kooskõlastada. Aprillikuu jooksul saame selle asja ka korda,” sõnas Jõgi.

Seni ei saanud jahi või mõne muu alusega Kuressaare sadamasse sissesõitjad sadamakapteniga ühendust võtta.
“Kes minu mobiiltelefoni numbrit teadsid, need helistasid. Tõsi küll, mõned rootslased ja sakslased rääkisid, et nad on raadio teel mind kutsunud, miks ma ei vastanud. Sain neile öelda, et sadamal raadiojaama veel ei ole. Nüüd siis on,” rääkis sadamakapten.

Oskar Jõgi sõnul on raadiojaam vajalik ennekõike selleks, et esmakordselt sadamasse sissesõitvatele mereturistidele vajalikku informatsiooni anda.
“Tavaliselt küsitakse koordinaate, kas on vabu kaikohti ja sadama kohta palju muudki. Igas korralikus sadamas peaks ikkagi raadiojaam olema,” sõnas kogenud meremees.

Sadama arendamiseks ja mereohutuse tagamiseks on raadiojaam väga vajalik. Mereraadiojaama kaudu saab arvutiekraani vahendusel jälgida ka piirivalve mereseiret. Oskar Jõgi sõnul nõuab merepildi toomine sadama arvutisse aga lisaseadmeid, mis on küllaltki kallid, ja lähitulevikus neid ei paigaldata.

Esimesi külalisjahte on Kuressaare jahisadamasse oodata aprilli lõpus või mai algul. Mullu võõrustas sadam 392 alust, tunamullu randus Kuressaare jahisadamas 363 jahti ja kaatrit.

Print Friendly, PDF & Email