Runbjarn ootab taglastamist (1)

Runbjarn ootab taglastamist

RUHNU KARU SAAB PURJED: Runbjarn (Ruhnu Karu) ootab Nasval taglastamist ja veeskamist. Rannarootsi muuseumi direktor Alar Schönberg (vasakul) ja kapten Veljo Heinmets.

Ruhnu jaala noorem, kuid palju suurem vend jahta Runbjarn (Ruhnu Karu) ootab Nasva kail taglastamist. 14 meetri pikkune ja 4 meetri laiune puulaev saab Küdema kandi metsast saetud masti. Teisipäeval jõudsid kohale purjed.

Laev varustatakse ühemastilise suure kahvelpurjega ja kahe eespurjega. Kogu purjepinda on 113 ruutmeetrit.

Jahta ehitus sai alguse Haapsalus 2007. aasta juuli keskel meister Jorma Fribergi juhtimisel. Möödunud aasta augusti alguses laev veeskati ja esimese sõidu tegi Runbjarniks ristitud alus masina jõul Haapsalust Nasvale. Saaremaa meeste Veljo Heinmetsa ja Jaan Lehtsi hooleks on veel mõningad sisetööd ja taglastamine.

Mastide ja purjede paigaldamisel on oma nõu ja jõuga lubanud appi tulla jahiga Lennuk ümber maailma purjetanud Meelis Saarlaid. Võimaluse korral käib jahtat Nasval ehitamas ka Meelis Laaster.

“Kui me jaala kohta ütlesime, et sellel on esindatud kõik ebamugavused, siis jahtal on juba tiba mugavusi ka. Jahta on ikkagi tekiga laev, kuhu tuleb kaksteist magamiskoid. Ahtris on kaardikamber ja ees väike kambüüs,” tutvustas uut alust teisipäeval Nasval Rannarootsi muuseumi direktor Alar Schönberg.

Nasval saab jahta parema püstivuse tagamiseks ballasti. Põhiliselt männilaudadest valmistatud laev kaetakse tõrvaõliga. Runbjarn tõstetakse Nasval vette ilmselt jürikuu lõpus.

Eelolevaks suveks on jahtale planeeritud juba hulk vastutusrikkaid sõite. Üks tähtsamaid on laulu- ja tantsupeo tule viimine Pärnust Tallinna. Runbjarni kapteniks saab Veljo Heinmets, kellel purjetamispraktikat üle neljakümne aasta.

Print Friendly, PDF & Email