Nael: Otsime vastust küsimusele, kas sa oled saarlane (14)

Saarlaste seas on üha rohkem elevust hakanud tekitama nende päritoluküsimus. Enamik saarlasi on saarel sündinud ja peab end ise saarlasteks ning ka mandril väidetakse, et saarlased on saarlased, kuid sellegipoolest ei võta siinne kogukond kõiki saarlasi omaks.

Mõnikord on olnud kummalised ajalehtede pealkirjad, kus ei räägita saarlastest. Selle asemel öeldakse hoopis roolijoodik, varas, kelm või suisa pensionär.
Aga kus on saarlased? Siit tekibki küsimus suurele saarlaste ringile: kas sa oled saarlane?

Küsimuse püstitas kohalik aktivist Kaljo V. Nire-Märgjärv, kui hakkas kahtlema iseenese identiteedis.

Nire-Märgjärv veetis aasta esimese poole, sooritades kõikvõimalikke isiksuseteste, mis vähegi kusagil ette jäid. “Mitte ükski neist ei öelnud, et ma olen saarlane,” kurtis mees. “Kas üks 1959. aasta südasuvel Kingissepa külje all Tõivestes sündinud poiss võib end saarlaseks pidada või mitte?”

Nire-Märgjärve häiris väga, et isiksusetestid andsid muudkui vastusteks kõikvõimalikke keerulisi diagnoose. “Paranoiline, düssotsiaalne, nartsissistlik ekstravert! Mida ma selle teadmisega peale hakkan,” kurtis võib-olla saarlane. “Miks nad ei ütle mulle, kas ma olen saarlane, veelane või kas ma üldse maalane olen!”

Nael kutsus Nire-Märgjärve muret lahendama tuntud kliinilise psühholoogi, summutite hingeelu eksperdi ja jäätisesõbra professor Kosmose, kes oli lahkelt nõus abistama.

Kosmose sõnul on kaks võimalust, kas inimene teab oma tunnete ja mõtete põhjusi või ei. Sama käib ka saarlaste kohta. Saarlane kas teab oma käitumise põhjuseid või mitte.

Prof Kosmos on just sellisteks puhkudeks välja mõelnud Saarlase Ajaloolis-Aktuaalse Südametunnistuse Testi, mis eelmisel aastal sai tänu kohalike filantroopide abile ka kõvade kaante vahele ning mida võib igast hästivarustatud raamatupoest 399.99 eest endale soetada.

SAAST-a loomiseks on kulunud tuhandeid tunde teadustööd ning katsetusi nii loomade kui ka inimeste peal ning prof Kosmose sõnul on selle põhjal võimalik saarlust tuvastada peaaegu sajaprotsendiliselt.

“Tõsi ta on, SAAST on viimase poole aasta jooksul inimeste seas kõvasti propageerimist saanud ning tulemused ei ole olnud ootamatud,” tõdes prof Kosmos. “Pärast läbitöötamist kinnitab SAAST, et enamik saarlasi peab end enamasti saarlasteks ning on enamasti saarel sündinud, samas kui enamik mittesaarlasi peab enamasti saarlasi saarlasteks ning enamasti ei ole mittesaarlased saarel sündinud.”

Pärast Kosmosega kohtumist võis Nire-Märgjärve näos näha rõõsat rahulolu. “SAAST sai läbi töötatud ning olen tulemustega rahul,” tunnistas Nire-Märgjärv pärast kahenädalast tõsist tööd testi kallal. “Ma olen saarlane!”

Kuid see pole veel kõik. Selgub, et SAAST oli täis üllatusi, mida ei osanud isegi prof Kosmos prognoosida. “SAAST väidab, et Kaljo V. Nire-Märgjärv ei ole mitte ainult saarlane, vaid tema näol on tegemist ainsa saarlasega,” imestas Kosmos.

“Ja mitte ainult ainsa saarlasega, vaid ainsa saarlasega, kes on üldse kunagi saarel elanud ning end saarlaseks pidanud!”
Ei saa öelda, et SAAST Naela toimetuse raudse närviga tegelased rööpast välja oleks viinud, kuid siiski on uute arengute valguses nüüd oluline lugejate abiga välja selgitada, kas tegemist pole mitte eksitusega.

Siinkohal palume kõigil lugejatel SAAST läbi töötada ning anda teada, kas mitte ei esine veelgi enam anomaaliaid meie seas.

Toome siinkohal ära kogu testi.
1. küsimus: Kes on saarlane?
2. Vastusevariandid: a) Jah; b) Ei.

Print Friendly, PDF & Email