Lugeja kiri: Abistame end ise (5)

Viimastel aastatel olen elanud vaheldumisi Tallinnas ja Saaremaal, ka Taanis. Meenub külaturg pardipoja maal, turg, kus müüakse aiasaadusi, mune, liha, kala, käsitööd, tööriistu ja muud, mida kohapeal valmistatud.

Küla sarnaneb Eesti külaga, vaid puhtam on ja rahulikum. Kartulimüüja ütleb, et see on kogu aeg nii olnud: ühed kasvatavad juurvilju, teised toimetavad kaminapuudega või püüavad kala. Sel viisil on teada ka kohalike toodete hinnad.

Deboravaarandliku näoga kalaketi perenaine ütleb et just nüüd, kui on kõigil ühised mured, on rahvas omavahel veel rohkem suhtlema hakanud. Bornholmi saarel on kolm peamist majandusharu: turism, põllumajandus ja kalandus. Neil on õnged koos konksudega, hätta ei jääda.

Mõtlesin Saaremaa peale. Vallas on maareform lõpetamata, alles 71% peal, nagu näitab arengukava. Samas hämmastab sotsiaaltoetuste taotlejate hulk. Veelgi enam – maal elavatel inimestel pole kartuli- ega peenramaad, ka neil, kes ei tööta. Kahel kevadel olen jaganud kartuliseemet, see läks muldajõudmise asemel keedupotti. Ometi olin enda arvates õnge ulatanud.

Vald jagab riigilt saadud raha, toetades samas õpitud abitust. Mis oleks, kui annaks neile, kellel elamine kortermajas, hoopis tüki maad ja nõuaks selle harimist ehk iseenda ja oma pere toetamist.

Rahvaesindajad kõnetoolidest nimetavad arve, kui palju kuhugi abi vaja läheb. Minul on küsimus: kustkohast see taevamanna võetakse? Pakun mõned võimalused: maal on maad ikka, lapsi, sõpru ja tuttavaid ka, kes võiks maatöödele appi tulla. Siis oleks sügisel kõigil osalistel kartul majas.

Teiseks küttepuude mure – aga võsastunud põllumaad ja puhastamist vajavaid metsasihte on üle pea. Meestele luba ja saag kätte! Ja veel on nüüd lume sulamise aegu näha, et Eestimaa on uskumatult räpane ja vajab kasimist. Rootslase Bo Widerbergi filmis “Adalen 31” ütleb perenaine kriisiajal keset ränki kaotusi: “Peaasi, et meil seepi jätkuks, siis ei käi me alla.”

Mina püstitaksin sellel kevadel hüüdlause: Abistame end ise! Õued puhtaks ja majatagused korda!

Heli Speek
filmirežissöör

Print Friendly, PDF & Email