Murdevõistluse võitis Vambola Pärtel

Emakeelepäeval jagati Hellamaa külakeskuses tänukirju, meeneid ja auhinnaraamatuid Muhu murdevõistlusel osalenutele. Selle aasta võistluse teemaks oli Muhu entsüklopeedia või sõnaraamat ning parima töö esitas konkursile Vambola Pärtel.

“Lisaks I–III kohale andsime välja ka peaauhinna, mis oli konkurentsitult silmapaistev töö,” ütles Muhu muuseumi juhataja Kadri Tüür, lisades, et Vambola Pärteli töö oli juba mahult teistest suurem, seal oli rohkem kui 700 muhumurdelist sõna ja mõistet, mis olid kõik tähestikulises järjestuses ja selgitused juures. Lisaks ka väljendeid, ütlemisi ja tarkusi.

“Siin ei olegi midagi imestada, sest võitja on oma tööga tegelenud 15 aastat,” ütles Tüür, kelle sõnul on Vambola Pärtel pärit Võiküla pangalt, elades talvel Tallinnas.

Kadri Tüüri sõnul hakkas võitja juba 10–15 aastat tagasi murdesõnu vaikselt kirja panema ega teadnud, mida nendega ükskord peale hakata, kuid nagu tellimise peale tuli murdevõistlus.
Kadri Tüüri sõnul osales tänavu konkursil 18 tööd ja osavõtjaid oli rohkem kui eelmisel aastal.

Lisaks osales konkursil ka Peeter Dudniku poolt Muhu murdes kirjutatud laul, mis ka ette kanti.
“See murdevõistlus oli väga hea vitamiin ja ravim, töid oli väga lõbus lugeda,” ütles Kadri Tüür, lisades, et päris mitmetel oli kujukaid väljendeid käesoleva majandusliku olukorra kohta.

Ta tõi näite esimese koha pälvinud tööst, mis on tänaseski päevas nagu rusikas silmaauku: “Ennemini olga ikka pitk ja peenike nälg kud lai ja lühike.” See tähendab, et enne ikka pikalt kokku hoida kui pisut aega päris näljas olla.

“See on väga hea tarkusetera,” tõdes Tüür, lisades, et kõik tööd, mis said kohtadega auhinnad, olid hästi põhjalikud ja mahukad.
Viieliikmelisse žüriisse kuulusid: Kadri Tüür, Arnek Grubnik, Linda Vapper, Ellen Niit ja Irena Tarvis.

Murdevõistlust korraldab Muhu muuseum koostöös Muhu noortekeskuse, Liiva ja Hellamaa raamatukoguga.
Lisaks autasustamisele peeti maha veel ka muhu keele teemaline olümpiaad ning pärast teaduslikku osa läks tantsuks – pilli mängisid Herman Vesiaid ja Meelis Mereäär. “Kangesti kena pidu oli,” naeris Kadri Tüür.


Peaauhind: Vambola Pärtel. Ligi 700 sõna ja väljendit koos selgitustega.
I koht: Juta Peegel. Töö koosnes kolmest osast: 1. sõnaraamat, 2. ütlemised ning 3. muhulaste ilmaennustused ja sellega seotud tarkused.
II koht: Kollektiivne töö, lasteaiajuhataja Reet Hobustkoppeli juhendamisel. Muhu sõnastik, lisaks ka ütlemised.
III koht: Selma Kabur. Mõned märgusõnad muhu keelest ja põhjalik ülevaade Muhu kohanimedest.

Print Friendly, PDF & Email