Sääre tuletorni külastajatele avamise plaan on soikunud

Saaremaa muinsuskaitse seltsi ja Torgu valla plaan avada Sääre majakas külastajatele on ehitise kehva seisukorra tõttu teadmata ajaks edasi lükkunud.

Saaremaa muinsuskaitse seltsi juhatuse esimehe Tõnu Veldre sõnul oli seltsil eesmärk avada Sõrve tuletorn külastajatele juba eelmisel, 2008. aasta turismihooajal, aga kahjuks leidis veeteede amet, et torn ei ole küllalt turvaline massiturismi vastuvõtuks.

Saaremaa navigatsioonimärgistuse talituse juhataja Jüri Kuusk ütles Oma Saarele, et kõige olulisem on selgeks teha tuletorni koormustaluvus, sest Sõrve torn ei ole projekteeritud rahvamasside üleslubamiseks. “See ei ole nii lihtne, et võtame ühe torni ja hakkame sinna rahvast üles laskma,” lausus Kuusk.

Veeteede ameti hinnangul tuleks tornile kõigepealt tellida ehituslik ekspertiis ning positiivse tulemuse korral ehitada treppidele kaitsevõred ja katta välisrõdu mittepuruneva klaasiga.

Jüri Kuuse sõnul on 50 meetri kõrguse torni trepid kogu ulatuses mõlemalt poolt avatud, trepi käsipuud on vaevalt meeter kõrged. “Kukkudes ei maan-du sa mitte trepimademele, vaid sirgelt tornist alla,” rääkis Kuusk, kelle sõnul pole mõeldav korraldada sellistes tingimustes turistide, eriti veel lasteekskursioonide massilist üleslubamist.

Külaliste vastuvõtmiseks tuleb Kuuse hinnangul taastada viimase remondi käigus trepiosalt maha võetud amortiseerunud kaitsevõre ja tugevdada treppide kinnitust, et need võngete ja vibratsiooni korral järgi ei annaks.
Samuti peab tuletorni ülemise rõdu piirded võre või pleksiklaasiga kinni ehitama. Kuusk lisas, et raudbetoonist valatud torni tipus on seina paksus vaid 10 cm.

Tõnu Veldre ütles, et kuna Saaremaa muinsuskaitse seltsi 2009. aasta põhieesmärk on Sääre piirivalvekordonisse Sõrve militaarmuuseumi rajamine, siis selts enam tuletorni avamisega külastajatele aktiivselt ei tegele. Pärast endise vallavanema Tiit Kaasiku lahkumist on ka Torgu vald tuletorni turismiobjektiks muutmise protsessis hoo maha võtnud ning vähemalt esialgu asja arendamist valla poolt ei paista.

Kaugemas tulevikus võiks külastajatele avatud Sõrve tuletorn kuuluda koos Sõrve militaarmuuseumi, Stebeli patarei ning Maanteeküla sõjaväelinnakuga ühtsesse matkamarsruuti, arvas Veldre.

Print Friendly, PDF & Email