Kümme last – kümme puhast selget rõõmu (2)

Kümme last – kümme puhast selget rõõmu

EMA JA ISA: Koidu ja Juhan Heinmaa lapsed on pesast välja lennanud, koju on jäänud vaid gümnasist Hurmet. Igale lapsele on ema koostanud mahuka kroonika.

Heinmaade 10-lapselisest perest on jäänud koju veel ainult pesamuna Hurmet, kel käsil 11. klass. Kõik teised on pesast lahkunud. Ema-isa rõõmuks on mõned neist oma peredega kodusaarele ka tagasi tulnud.

Koidu ja Juhan Heinmaa võivad nüüd oma lastest ainult rõõmu tunda. Kui Heinmaade suur pere kaksteist aastat tagasi presidendiproua Helle Meri vastuvõtult naasis ja ajakirjanik nendest kui eeskujulikust suurperest lehelugu tegi, teatas pereema toona kindlalt – tema eesmärk siin elus on kõigile oma kümnele lapsele haridus anda.

Nüüd selgub, et ta on oma ülesandega kenasti hakkama saanud. Pereema arvepidamine näitab, et tema lapsed on õppinud 88 aastat põhikoolis, 44 aastat huvikoolis, 25,5 aastat keskkoolis ja 33,5 aastat kõrgkoolis.

Igal lapsel oma kroonika

“Kui nüüd kogu meie pere kokku lugeda – oma lapsed, nende kaasad ja elukaaslased, lapselapsed ning lõpuks meid Juhaniga ka –, tuleb 30 inimest,” arutleb Koidu. “Seda, et kogu pere kokku saab, polegi enam olnud, sest ikka on keegi merel ja keegi kuskil välismaal. Viimati oli see ime, et kõik poisid korraga kohal, isa 60. sünnipäeval.”

Koidu on igale lapsele teinud oma albumi. Need pole niisama pildialbumid, vaid suured ja paksud kroonikad. Ema on kokku kogunud kõik tunnistused, aukirjad, ajaleheväljalõiked ja otse loomulikult pildid. Pole ka ime, kui peres on nii palju oivikuid, laulu- ja pillimehi-naisi, sportlasi… Iga laps on oma albumi kaasa viinud, koju on veel jäänud Preediku ja Hurmeti oma.

Oli raskeid aegu

“Kui esimesed lapsed pisikesed, siis oli selliseid päevi küll, kus ajasin maja pealt kopikaid taga…” meenutab ema. Juhan räägib, et oli aegu, kus tervelt nädal aega polnud poodi asja. Siis aitasid hädast välja kala ja kartul.
Kõige masendavam oli see aeg, kui Läätsa kalatööstus pankrotti läks. Kogu kalurist pereisa suvine töö ja vaev läks vett vedama ja saamata jäi 33 000 krooni, mis oli tol ajal väga suur raha. Firma juhatuse eesotsas oli siis ärimees Vooglaid, kes nüüd miljoneid jagab.

Koidu jutustab, mis tal on tulnud laste riidesse panemiseks ette võtta. Kui kellelgi jälle mõnd vahvat kostüümi tarvis läks, seadis emme sammud kaltsukasse ja sealt sai alati abi. Ükskord meisterdas ta Luigile sihukesed popid lampassidega laulupüksid, mida tahetud 1000 krooni eest ära osta. Poiss ei andnud, sest ikkagi emme tehtud.

Kodus sai poiss ema käest pragada, sest raha oli ju nii vähe, oleks ikka võinud maha müüa! Ene-Mai kohendas oma ülikooli lõpuaktuseks sellesama kleidi, millega ema omal ajal sama kõrgkooli lõpetas (Koidu on Tallinna pedagoogilise instituudi lõpetanud matemaatikaõpetajana).

Tänud headele inimestele

Olgu, kuidas oli, aga need rasked ajad on möödas. Heinmaad on tänulikud kõigile headele inimestele, kes on nende suurt peret rasketel aegadel aidanud. Ja neid on olnud päris palju, alates linna- ja vallavalitsusest ning lõpetades abistajatega naaberkülast ja välismaaltki.

Nüüd on Koidu ja Juhan jõudnud pensioniikka, kuid tööpostil on veel mõlemad. Koidu teeb ilma Sõrve ilmajaamas, Juhan püüab kala. Lapsed on kodust läinud, kuid nüüd on neist vaid suisa puhast rõõmu.

Juhan poetab oma mehelikult tagasihoidlikul moel lõpuks: “Peaasi, et kõik on terved ja tublid inimesed. Mõni, näe, ei saa oma ühe või kahe lapsegagi hakkama, lähvad käest pätiks ära. Meil pole söukest asja olnd.”

Aili Kokk
ka oma pere 10. laps


Hannela (37)
Kuressaare gümnaasium (KG), Kuressaare kunstikool (4 aastat). Tallinna kergetööstustehnikumis õppis õmbleja-modelleerija eriala, täiendas ennast 2 aastat samal erialal Saksamaal.

Abielus Jens Detlefseniga. Pere elab Põhja-Saksamaal Stade linnas. Lapsed Elin (10), Simon (5) ja Mats (1). Emaga räägivad lapsed ainult eesti keelt, isaga saksa keelt. Isa oskab eesti keelt nii palju, et taga teda rääkida ei saa, mis tähendab, et ta saab eesti keelest aru, aga ei räägi.

Tuuli (36)
Õppis Kuressaare muusikakoolis 7 aastat klaverit ja läks siis edasi Otsa-nim muusikakooli Tallinna (4 a). Lõpetas Eesti muusikaakadeemia dirigeerimise erialal, kuid praegu töötab Nordea pangas kliendinõustajana. Elukaaslane Jüri, peres kasvab poeg Marten (9).

Ene-Mai (33)
KG, Kuressaare kunstikool (4 a). Lõpetas Tallinna pedagoogilise instituudi saksa filoloogina. Töötab Tallinnas Saksa-Eesti ühisfirmas Schüco Inernational. Praegu 2-aastase Beritiga kodune. Poeg Jörgen 12-aastane. Elukaaslane Esko.

Mahe (30)
KG, õppis Kuressaare muusikakoolis 5 aastat akordioni. Lõpetas Eesti mereakadeemia meteoroloogia erialal, lisaks õppis Tartu ülikoolis geograafiat, tegi läbi õpetajakursused. Meremehest abikaasa Raul Metsaluga otsustasid tagasi tulla kodusaarele. Neil on tütar Annabel (5) ja poeg Raimond (3).

Peeter (28)
KG; purjetas 10 aastat, tulnud purjetamises 6 korda Eesti meistriks noorteklassis. Lõpetas Eesti mereakadeemia laevajuhtimise erialal ja töötab praegu meremehena. Koos elukaaslase Geiliga elavad Kuressaares, neil on 3-aastane poeg Eerik ja 1-aastane tütar Eliise.

Leho (25)
Saaremaa ühisgümnaasium (SÜG), Kuressaare muusikakooli akordioni eriala (5 a). Laulnud Saaremaa Poistekooris, Eesti meestelaulu seltsi poistekooris, segakooris Kreedo ja ansamblis Varsakabi. Lõpetas Eesti mereakadeemia laevajuhtimise erialal, töötab meremehena.

Akadeemia lõpuaktusel ehmatas vanemaid: “Kõik ilusti istuvad, järsku meie poiss tõuseb püsti ja läheb minema. Armas aeg, mis asja ta nüüd teeb! Kas ta ei oska siis nüüd ka käituda!” pabistas ema. Poiss võttis aga mikrofoni ja laulis oma lennukaaslastele tervituslaulu. See oli väga ilus.

Luigi (23)
KG, Kuressaare muusikakoolis metsasarve eriala (5 a). Laulis Saaremaa Poistekooris, Eesti meestelaulu seltsi poistekooris, kaitseväes mängis orkestris ning jagas nari poplaulja Kristjan Kasearuga. Lõpetas Tallinna tehnikaülikooli mehhatroonika erialal bakalaureusekraadiga, praegu magistriõppes.

Lagle (21)
SÜG, Kuressaare muusikakoolis klaveri eriala (7 a). Laulis segakooris Kreedo. Õpib Eesti maaülikoolis maastikuarhitektuuri, praegu vahetusüliõpilasena Portugalis. Jagab 4-toalist korterit kahe saksa tütarlapse ja ühe itaalia noormehega.

Preedik (20)
KG, õppis Kuressaare muusikakoolis laulmist (7 a), laulis segakooris Kreedo ja noormeeste ansamblis JEPPS, Saaremaa Poistekooris ja Eesti meestelaulu seltsi poistekooris. Saavutanud mitmeid esikohti laulukonkurssidel. 2008. a Kuressaare parima gümnasisti tiitel ja aukiri. Õpib Eesti maaülikooli esimesel kursusel geodeesiat.

Hurmet (17)
Ainus, kes veel koju jäänud. Õpib Saaremaa ühisgümnaasiumi 11. klassis ja on samuti tubli laulumees. Laulab Saaremaa Poistekooris, segakooris Kreedo ja poisteansamblis Varsakabi.

Print Friendly, PDF & Email