Hakkaja Helina laiendab tasapisi tootmist (1)

Hakkaja Helina laiendab tasapisi tootmist

NATURAALSED SEEBID JA HUULEPALSAMID VALJALAST: Tallinnast Valjala maile kolinud Helina Mäekivi on leidnud ettevõtjana õige ala.

Naturaalsed käsitööna valminud seebid pole Eestimaal nii väga haruldased, aga ka mitte tavapärased. Valjalas valmistatud keemiavabasid seepe saab küsida otse seebimeister Helina Mäekivilt või siis mitmest Saare- ja mandrimaa poest. Tänavu jaanuaris jõudis Valjala seebitöökojast tarbijaini esimene partii looduslikku huulepalsamit.
Seebi- ja palsamimeister on füüsilisest isikust ettevõtja Helina Mäekivi.

Saare naised on töökusega silma paistnud iidamast-aadamast. Kirjanikud on ammuilma oma loominguks inspiratsiooni saanud põldu kündvast, lehmi lüpsvast, heina niitvast, kartuleid võtvast, kalagi püüdvast, leiba küpsetavast ja seitset last kantseldavast suure pere emast.

Nüüdisaja saare naised ei jää oma eelkäijaile palju alla. Tõsi, pered ei ole enam nii suured, maad ei pea enam hobusega harima ega lehma laudas käsitsi lüpsma. Tänapäeva naistel on teistsugused tööd ja toimetamised.
Tallinnast Valjalga elama tulnud Helina Mäekivi hakkas naturaalsete seepide tegemist katsetama kaks aastat tagasi. Kogemused tulid tööga.

Pihlaka tänava kolmekorruselise kortermaja teise korruse pisikeses töökojas on Helina Mäekivi valmistanud juba lugematul arvul aromaatse lõhnaga mõnusaid pesemisvahendeid. Sortimendis on koguni 16 sorti seepe. Kõigil armsad ja kentsakad nimed, nagu “Paradiisi värskus”, mille koostises on palmi- ja kookosrasva, extra virgin oliiviõli, külmpressi rapsi- ja päevalilleõli, kakaovõid, salvei, greibi ja sidrunheina eeterlikke õlisid ja salvei kuivatatud lehti.

Seep on tõesti värske ja tujutõstva aroomiga. Salvei näiteks pidavat lõdvestavalt mõjuma väsinud lihastele.

Kadaka kalli, Saialille pai, Paradiisi värskus, Tõrva Tõnn jt

Igal seebil on koostis kenasti kirjas. Pakendipaberilt saab huviline teada kõik põhikomponendid. Näiteks “Kadaka kalli” sisaldab peale kadaka ka tsipake mändi ja jahvatatud kadakamarju.

“Kui tead, mis tunne on kallistada kadakapõõsast, siis tead ka, mis tunne on selle seebiga pesta,” annab koduleht www.kasitooseebid.eu teada. Sama informatsiooniallikas toob lugejaini kogu tõe Helina Mäekivi ettevõtmistest.
Valjala seebikojas valmivad seebid külmprotsessi meetodil.

Põhikomponentid on taimsed õlid ja rasvad, vesi ja seebikivi. Värvi annavad põhiliselt taimed, millest paljusid kasvatab Helina Mäekivi ise oma aiamaal.
Lõhnaainetena kasutab ta eeterlikke õlisid. Käsitsi valmistatud seebi põhiliseks omaduseks peab seebimeister seda, et see on õrn ja nahka eriliselt niisutava toimega.

Uudistoodangust huulepalsamist kõneledes mainis ise naturaalsetest toodetest lugu pidav saarlanna, et nüüd saavad soovijad ise endale sõna otseses mõttes mett moka peale määrida.

Huulepalsam meega kaitseb ja niisutab ning jätab huultele õrna mee maigu. Meemaigulisele huulepalsamile lisaks on saadaval veel teepuuõli ja piparmündi eeterliku õliga palsam ja nn tavaline naturaalne huulepalsam.

Lastega kodus olemine ärgitas seepe valmistama

Miks Tallinna daam pealinnast Saaremaale tuli, on aimatav. Eks selles on süüdi ikka üks tarmukas saarlane, kes suurlinnas sündinud, kasvanud, koolis käinud ja seal heal palgatööl olnud neiu oma kodusaarele kutsus.
Helina Tallinnast saarele tulemist ei kahetse. Siin hakkas talle kohe meeldima. Väikeste lastega kodus olles mõtles alati tegevuses olnud naine tihti töö peale.

“Ma ei teagi, miks need seebid just tulid. Võib-olla sellepärast, et poeseepe ei saa ma ise hästi kasutada, kuna enamik nendest on pealetükkiva lõhnaga. Tahtsin teha midagi tagasihoidlikku ja looduslikku ning niisugust seepi, mis nahka ei kuivataks. Mõtlesin ka laste peale. Nende pesemiseks kasutangi nüüd omavalmistatud seepe,” rääkis Helina Mäekivi.

Algus oli raske temalegi. Tahtmisest üksi ei piisa, alati ka teadmistest mitte. Teooria ja praktika tuleb kokku viia. Kuigi esimene partii seepe läks
n-ö aia taha, ei heitnud kord selle mõtte juba pähe võtnud naine meelt. “See töö nõuab kannatlikkust. Esialgu olingi vist natuke kannatamatu, oleksin pidanud rohkem mikserdama, siis vahest saanuks õige seebi kätte ka.

Sellest on nüüd natuke üle kahe aasta möödas. Nüüd võin öelda küll, et töö on käpas. Kõik on kaubaks läinud,” tunnistas sellist meistriseisusesse jõudnud ettevõtja.

Aeg-ajalt vahetab Helina Mäekivi kogemusi Saaremaa staažikaima seebivalmistaja Ea Velsvebel-Greenwoodiga Goodkaarma talust.
“Goodkaarma talus tehakse ainult ökoseepe. Kui alustasin, siis sain mõnedki nipid just nende käest,” rääkis Valjala seebimeister kolleegidest Saaremaal.

“Olen saanud väga palju oskusi katsetades. Meistril peab olema ka mingi tunnetus. Minu meelest on see väga tähtis. Halva tujuga seepi teha ei saa,” ütles Helina välja põhitõe.

Tõrvaseep on pilkupüüdev

Süsimust seep riiulis on pilkupüüdev. See on tõrvaseep. Meistri sõnul sisaldab see pesemisvahend üle kahekümne protsendi väärt männitõrva.

“Tõrvaseep on tõesti raviomadustega, aga esialgu ei olnud mul plaanis seda seepi sortimenti võtta. Kuna käime aga ka palju laatadel ja rahvas tõrvaseepi nõudis, siis hakkasingi seda valmistama. Õnneks on tagasiside hea. Kasutajad on sellest abi saanud. Selle seebiga pesemisel kaovad ekseemid, peast kõõm ja muud nahahaigused. Räägitakse, et tõrvaseep on saja ihuhäda vastu,” teavitas Helina Mäekivi.

Samas toonitas naturaalsete seepide tegija, et kõik tema valmistatud seebid mõjuvad nahale hästi. Tarvitaja peab vaid teadma ühe või teise seebi omadusi. Naturaalsed seebid üldiselt allergiat ei tekita.

Vajaminevaid komponente oma toodete valmistamiseks saab ettevõtja nii kodu- kui ka välismaalt. “Pooled tulevad Inglismaalt ja teise poole saan Eestist. Minu tegutsemisaja jooksul olen saanud juurde palju koostööpartnereid Eestistki,” ei tee meister millestki saladust.

Kuskohast siis neid omapäraseid kentsakate nimedega naturaalseid seepe osta saab? Tuleb välja, et neid müüakse kahes Kuressaare poes. Küsida võib Talupoest ja Käsitöökojast. Orissaare kandi inimesed saavad nimetatud naturaalse kaubaga tutvust teha Reinelilles ja otse Valjala seebikojast saab ka.

Ettevõtja sõnul on turg hakanud kevade saabumisega elavnema. Mõnel pool on populaarne mudaseep, teises kohas jälle “Saialille pai”. Üldiselt pole vahet. Aastateks pole ükski seep riiulitele seisma jäänud.


FIE Helina Mäekivi

Valjala, Pihlaka 11
Naturaalsed seebid ja huulepalsam

Print Friendly, PDF & Email