Veebruar: ilma teinud jää lasi uisurõõme nautida

Veebruar: ilma teinud jää lasi uisurõõme nautida

 

Aasta teise kuu ilma iseloomustasid “Harju keskmised” temperatuurid, mis olid siiski rohkem talve moodi kui möödunud kuul. Püsivad miinuskraadid hoidsid veekogud kaane all, mis lasi vähemalt uisurõõme nautida.

Peamised ilmauudised veebruaris olidki seotud jääoludega. Kuu alguses kirjutas Oma Saar, et jääolud on muutunud selliseks, et Abruka vahet laevaga enam hästi sõita ei saa ning Vilsandi saarevaht käib juba üle jää jala poes. Kuu lõpu poole oli aga kuulda, et Abrukale saab sõita roomikautoga.

Veebruari alguses juhtus ka kurikuulus läbi jää vajumine, kui päästjad otsisid jääaugu veerelt meest, kes aga juba kodus riideid kuivatas ja ihuliikmeid soojendas. Õnneks.

Veidi soojem

Olgugi et miinuskraadid olid püsivad, näitas ilm keskmistest temperatuuridest siiski pisut soojemat ilma.
Veebruarikuus, mil normtemperatuurid jäävad mõõtmispaikades pisut alla kolme külmakraadi, oli ilm nii Sõrves, Vilsandil kui ka Roomassaares ligikaudu kraadi võrra soojem, teatas Külli Loodla EMHI-st.

Ajaloos tagasi vaadates on eelmise sajandi algusest saadik kõige soojem veebruar olnud 19 aastat tagasi, mil temperatuur oli kuus keskmiselt kolm ja pool kraadi üle nulli.

Kõige külmemad ilmad jäävad 1940-ndatesse aastatesse. Sõrve kõige külmem veebruar oli aastal 1940, kui keskmiseks temperatuuriks mõõdeti –12,5 kraadi. Vilsandi tegi rekordi kaks aastat hiljem, kui temperatuuripügal langes 11,8 kraadi alla nulli.

Sel aastal ei ulatunud isegi kuu minimaalsed temperatuurid tollaste keskmisteni. Kõige külmem oli sel kuul veebruari esimesel päeval Vilsandil, kui seal mõõdeti temperatuuriks –9,2 kraadi.

Sõrve ja Roomassaare sekundeerisid kuu jooksul ligi kraadi võrra soojema ilmaga. Eesti miinimumtemperatuurile jäädi siiski kõvasti alla. Väike-Maarjas mõõdeti kuu külmarekordiks 23,1 kraadi alla nulli.

Maksimaalsed temperatuurid ulatusid kõikides mõõtmispaikades natuke üle kolme kraadi, mistõttu oli meie mõõtmispaikade näol tegu Eesti soojemate kohtadega.
Eelmisel aastal olid temperatuurid tõusnud koguni üle kuue kraadi.

Sademeid vähem

Veebruari sademete summa oli Sõrves 18 mm, Vilsandil 17 mm ja Roomassaares 20 mm. Sellega jäädi veidi normist allapoole ning tunduvalt alla eelmisele aastale. Lumi oli selle aasta veebruaris maas vaat et terve kuu. Siiski ei olnud seda piisavalt, et korraldada Saaremaa suusamaratoni.

Lumikatte paksus ulatus kuni 12 cm-ni, Vilsandil oli 22. veebruari hommikul koguni 23 cm lund. Seega võib väita, et tali tuli jälle külla. Eelmisel aastal oli siinne kant praktiliselt lumeta.

Vastupidiselt lumele oli päikest sel aastal vähem. Rohkem nägi päikest Roomassaare, kus mõõdeti koguajaks 60 tundi. Sõrves oli päikest 57 ja Vilsandil 45 tundi.

Norm on 62 tundi ning 2008. aasta veebruar pakkus päikest 70 tundi. EMHI märtsikuu ilmaprognoosi järgi tuleb kõige talvisem kuu teine kümnendik, mil lund sajab sageli ning ülekaalus on külmakraadid, kuu lõpupoole muutub ilm kuivemaks ja soojemaks.

Print Friendly, PDF & Email