Kaarma vald üritab päästa Oskar Kallase sünnikodu

Kaarma vald üritab päästa Oskar Kallase sünnikodu

NUTUSES SEISUS: Suurmeeste Oskar ja Rudolf Kallase sünnikodu on nutuses seisus. Vald on küll püüdnud nii muinsuskaitseameti toel kui ka oma jõududega hoonet korda teha, kuid siiani on rohkem tegemist olnud n-ö tulekahju kustutamisega.

Kahe Saaremaa suurmehe – Rudolf ja Oskar Kallase – sünnikodu Kaarma Kirikukülas on nutuses seisus. Viimased aastad on vald püüdnud muinsuskaitseameti toel maja hävimisest päästa, tänavu on lootust saada 350 000 krooni, mille eest plaanitakse hoonele panna uus katus.

Kaarma valla kultuuri- ja haridusnõuniku Rein Orni sõnul on muinsuskaitseamet tänavu lubanud Kallaste sünnikodu toetada viimast aastat – 350 000 krooniga. Eelmistel aastatel on summa olnud küll väiksem, kuid alati on ka vald oma eelarvest kümme protsenti juurde pannud.

“Alustasime hoone kindlustamisest, muidu oleks see lihtsalt laiali vajunud,” rääkis Orn Oma Saarele, lisades, et tänavu loodetakse Kallaste sünnikodule siiski uus katus peale saada.Nukras seisus oleva hoone andis vallale pikaajalisse kasutusse selle omanik Taimi Juhandi, kes ise sattus majja elama veel kolhoosi ajal, 70. aastate alguses, ning vald on omalt poolt võtnud kohustuse maja korras hoida.

“Tulime siia siis, kui siin majas olid veel korterid,” täpsustas Juhandi, kes tunneb laguneva maja pärast küll südamevalu, kuid lisas, et tema rahakott sellele lihtsalt peale ei hakka.

“Eks neid plaane on olnud siin igasuguseid,” avaldas Juhandi, kes aga eraisikuna ühegi toetusfondi rahastamiskriteeriumidesse pole mahtunud. “Olen võimalusi küll uurinud ja otsinud, aga ikka jään igalt poolt välja,” ohkas naine. “Olukord on muidugi katastroofiline, tõmbasin oma elamisepoole peale juba kile katusele, sest see hakkas läbi sadama,” selgitas majaomanik olukorda.

Rein Orni sõnul on Kaarma vallal tulevikus kavas sisustada hoones Kallaste memoriaaltuba. Taimi Juhandile see mõte meeldib, sest siis oleks ümberkaudsel rahval ka koht, kus koos käia. “Siin saaks korraldada väiksemaid kultuuriüritusi, kohvi juua ja juttu rääkida,” arvas ta.

Nii Orn kui ka Juhandi peavad hoone üheks olulisemaks väärtuseks lisaks perekond Kallase vaimule mantelkorstnat, mis on uhke ja hästi säilinud ning kindlasti vaatepilt omaette.

Tuntud kultuuritegelaste Oskar ja Rudolf Kallase sünnikodu asub Kaarma kiriku lähedal Kirikukülas, huvilisele on maja leidmiseks üles pandud ka teeviidad.


Oskar Kallas (1868, Kaarma – 1946, Stockholm) oli rahvaluule- ja keeleteadlane ning diplomaat, abielus Aino Kallasega. Rudolf Kallas (1851–1913) tegeles pedagoogika, kultuuriloo ja rahvaluule uurimisega.

Print Friendly, PDF & Email