Saarlased on endiselt kõvad kalapüüdjad ja -töötlejad

Saarlased on endiselt kõvad kalapüüdjad ja -töötlejad

JUMAL TAEVAS, KAPTEN LAEVAS: Herry kapten Tiit Sõber on rahul – kalasaagid on head.

Saare- ja Muhumaa kanged kalamehed on inspiratsiooni andnud vist küll kõigile siinsetele kirjanikele. Kes jõuaks üles lugeda viimse kui ühe teose, mida on August Mälk, Aadu Hint, Juhan Smuul, Albert ja Lembit Uustulnd, Jüri ja Ülo Tuulik ja teisedki kirjanikud kalureist kirjutanud. “Kala toidab ka kirjameest,” on väitnud Tuglase novelliauhinna värske võitja Jüri Tuulik. Laureaaditiitli tõi mitmete varasemate auhindadega pärjatud kirjamehele ikka ja jälle kalamehe (hinge)elust kirjutatud novell “Tellikaatne”.

Ajakirjanduses pole aga kaluritest ammu juttu tehtud. Ja kui ongi, siis ikka sellest, et kala on meres vähe, kormoranid ja hülged võtavad oma, või siis teisest küljest – kui kalameestel on õnne ja merehõbedat tuleb rohkem, pole sellele lihtne turgu leida.

Kalapüügi, -töötlemise ja -äriga tegelev ning mitme osaühingu juhatuse liige Arne Salong väidab, et jutud kalanappusest ei pea paika. Rääkides aga kalaärist, ütles OÜ Saare Fishexport juhataja, et praeguses majandussituatsioonis saab sel teemal juttu teha vaid mustades värvides. Vene rubla ja Ukraina grivna kurss on kõvasti langenud ning see mõjutab kalaekspordiga tegeleva ettevõtte majandustulemusi.

OÜ Saare Fishexport omanikud on Kihelkonna valla mehed Arne Salong ja Tiit Sõber ning Tallinnas elav Ivar Kiil. Kõik kolm tegelevad ka kalapüügiga. Monistico OÜ-le (Salong ja Sõber) kuulub traalpüügilaev Herry ja OÜ Saare Kalapüük (Kiil) püüab kala laevaga Lipton.

Laevapere liikmetest on enamik saarlased. Herry ja Lipton annavad tööd põhiliselt Lääne-Saaremaa ja Kuressaare kalameestele. Nasval paikneva Fishexpordi külmhoones ja tööstuses on palgal üle neljakümne saarlase.

Neli hakkajat Saaremaa meest – Arne Salong, Tiit Sõber, Ivar Kiil ja meie hulgast lahkunud Toomas Kiil – võttis nõuks koos kalamajandust arendama hakata kümmekond aastat tagasi. 2001. aastal asutati OÜ Saare Fishexport. Kalapüük ja -äri ei olnud meestele võõras.

“Laevadega oleme 1993. aastast tegelenud,” rääkis Arne Salong.
Hea koostöö on Fishexpordil Ösel Fish OÜ-ga.

Laevad püüavad põhiliselt Eesti vetes

“Septembrist aprillini püüavad laevad siinsetes vetes räime ja kilu. Varakevadel lähevad alused Lõuna-Baltikumi tursapüügile,” teavitas Arne Salong.
Firmaomaniku sõnul on kala meres palju. Kilu ja räime järelkasv on kalurite hinnangul võimas. Tänavu on küll tormid püüki seganud.

Kilu ja räim töödeldakse Nasval. Vürtsi- ja soolakala pannakse viie- ja kümneliitristesse ämbritesse ja saadetakse idapoolsetesse riikidesse.
“Tänasel päeval peab turukontaktide hoidmisel ja leidmisel ikka väga palju tööd tegema. Möödunud sügisel läks väga hästi. Siis tuli kala ja turg oli lahti. Nüüd on hinnad kõvasti alla läinud. Mingit katastroofi aga veel ei ole. Elu läheb edasi,” on Salong optimismi säilitanud.

Fishexpordile püüavad veel mõned Saaremaa laevad. See räägib kalapüügifirmade heast koostööst. Aastas töötleb Fish-export kala 7000–8000 tonni.

Miks on siis Saaremaa mehed orienteerunud vaid välisturule? Arne Salongi sõnul on Eesti kalaturg väga väike. “Eestile läheks vaid üks rekkatäis kala kuus. Meie aga saadame ühes kuus välja 40–50 rekkatäit kala. Lisaks krevette. Ühes kuus sõidab meie juurest kaubaga ära 70 rekkat,” rääkis Arne Salong.

Krevetti ostab Fishexport sisse Kanadast. Selle kauge Põhja-Ameerika riigiga on Saaremaa kalatöötlemisfirmal juba pikaajalised usalduslikud ärisidemed. Salongi hinnangul pole usaldusväärsete äripartnerite leidmine sugugi kerge. Põhiliselt ekspordiga tegelev Ivar Kiil on saavutanud häid tulemusi. Aastaid tagasi on aga saarlasedki äri ajades oma vitsad kätte saanud. Firma loomise aastal maksti “kooliraha” 60 000 Ameerika dollarit.

Vahest kõige keerulisem aeg kalatoodete turustamiseks on jõulud. “Meie ja idapoolsete rahvaste jõulud on ju erinevatel aegadel. Piiri kokkulepped võtavad aega. Jaanuari lõpp on väga pingeline. Laod on täis. Sel aastal tuli finantspool veel juurde. Võlgu ei taha me ka kaupa välja anda. Kliente on igasuguseid. On neid, kes töötavad ettemaksuga, on ka neid, kelle tasumisaeg jääb kauba kättesaamisest alates kuni 60 päeva sisse,” andis firmajuht teada.

Tootmishooned ehitati ja renoveeriti 2003.–2004 aastal PRIA toel. PRIA toetas ka 2005 ja 2008 aastal. Kogu tootmine vastab täielikult Euroopa Liidu nõuetele. Ettevõttele on väljastatud kõik vajalikud sertifikaadid ekspordiks nii SRÜ-sse kui ka Euroopa Liidu riikidesse. SRÜ riikidesse eksportimiseks vormistab OÜ Saare Fishexport ise kõik tolliformaalsused.

Töötajad palga üle ei kurda

Kui küsisin firma kohta taustinformatsiooni MTÜ Saarte Kalandus juhatuse liikmelt, Eesti kalapüüdjate ühingu juhatuse esimehelt Tiiu Kupult, ütles maakonna kalamajanduses aastakümneid töötanud Kupp, et Saare Fishexporti töötajad palga üle ei kurda.

“Firma juhid on kalamajanduse arendamisel palju teinud. Koostöö nendega on hea. Oma töötajaisse suhtuvad nad hästi. Neil on usku, optimismi ja tahet seda iidset tootmisharu Saaremaal arendada,” kiitis Kupp.
Arne Salong ütles eelkirjutatule kommentaariks, et raha on alati vähe.

“Püüame aga õiglaselt maksta. Mis seal ikka, kõik me tahaksime rohkem, aga praegu pole võimalik. Koondanud me ei ole. Tööletahtjaid on palju. Praegu me inimesi juurde võtta ei saa,” informeeris ettevõtja.

Paigaltammumist Arne Salong ei salli. Nii tema kui teiste firmaomanike mõtted liiguvad selles suunas, kuidas tootmist edasi arendada, mida nii praeguses majandussituatsioonis kui ka edaspidi ette võtta.

Eelmisel nädalal naasis Arne Salong välismaalt. “Sellest reisist on veel vara rääkida. Võib-olla tulevikus, kui kõik nii läheb, mille nimel tegutseme,” jäi Salong napisõnaliseks.
Kaheksa-aastane OÜ Saare Fishexport liigub majandusraskustele vaatamata ülesmäge.

“Meie firma asukoht on hea ja inimesed tublid. Peaasi, et jaguks kala ja turgu. Konkurentsi tunnetame samuti. See viibki elu edasi. On kergemaid ja raskemaid aegu. Mis sa siin Saaremaal ikka teed. Jalgratast ei leiuta,” arutles Arne Salong.


OÜ Saare Fishexport

Kaarma vald, Nasva küla
Kalapüük ja -töötlemine
42 töötajat
Aastakäive üle saja miljoni krooni

Print Friendly, PDF & Email