Nael: Maavanema vastuvõtu eel on õhus ohtlikku viisakust (7)

Vabariigi aastapäeva puhul Orissaares toimuva maavanema vastuvõtu eel on õhus ärevust. Küsimus, mis kohalikes sotsiaalprotsesside jälgijais iseäranis pingeid tekitab, on, kas pidulised suures piduhoos mitte liiga viisakateks ei kipu minema.

Eile pärastlõunal käis maavalitsuse töötajate ja peole kutsutute lähedastega vestlemas amatöör-kriminaalpolitseinik Plekk Tung Raud, et tuletada neile meelde ohtusid, mida suured rahvakogunemised piduhoos kolleegidele endast kujutavad. Raud rõhutas, et pahandused algavad lähedaste vaikivast nõusolekust, nii võib hoolimatust tervitusest alguse saada aastaid kestev sõltuvussuhe.

Tavaliselt saab vaikiv nõusolek alguse sellest, et lähedaste seas on üks, kes lepib tema pihta suunatud viisakustega. Enamasti on tegu naisterahvaga, kes arvab, et parem on kui viisakused elatakse välja tema juuresolekul, mitte kogu ilmarahva silme all.

“Kui te vaikival nõusolekul lubate pidulistel kättpidi teretada, siis sealt on edasi vaid väike samm naeratuste, kallistuste ja kes teab milliste viisakusteni,” rõhutas Raud. “Edasi ei suuda keegi neid enam kontrollida, sest tegemist on äärmiselt sõltuvusttekitavate tegevustega.”

Kust algab viisakus?

Kuidas ära tunda, et teie lähedane on viisakas? Plekk Tung Raud ütles, et viisakus peitub pisiasjades. “Vaadake tähelepanelikult, kas teie lähedane avab võõrastele uksi, lubab neil poes enne väljuda ning juhatab võõrastele küsijatele naeratades teed.”

Raua sõnul on üks olulisi äraandjaid korrektne ja viisakas keelekasutus. “Esialgu ei pruugi see välja paista, tervitused tulevad vaikselt üle huulte ning hüvastijätud kõlavad vaid pominatena, kuid suures seltskonnas saadakse kartusest üle ning hakatakse iseäranis selgelt ja arusaadavalt viisakusi vahetama.”

Lähedaste rahustuseks rääkis Raud, et saarlastel ei ole kunagi olnud kombeks liigne viisakus ja väljapoole elamine.
Alles hiljuti puistasid kriminaalpolitseinikud põrandaalust etiketiõpetamise urgast, mis tegutses ühe kooli ruumides näiteringi nime all. “See oli kohutav vaatepilt,” kirjeldas Raud. “Nad naeratasid üksteisele, soovisid edu, ei rääkinud üksteisele vahele ning palusid vabandust isegi jutu ajal aevastamise ja köhatuste pärast!”

Välimus reedab

Raud märkis, et kui lähedased hakkavad viisakuse ohvriks langema, siis väljendub see kohe ka inimese välimuses. Viisakad inimesed on tema sõnul sageli viksilt kammitud, puhtas särgis ning kannavad mütsi, et seda tervitamisel kergitada. “Jälgige hoolega oma lähedaste pükse, kas seal on ikka põlvekohad näha või on neil mustalt turult õnnestunud viikide ajamiseks triikraud hankida,” tõi Raud välja.

Kui jälgimine tulu ei too, siis on amatöörpolitseiniku sõnul igati vajalik oma lähedaste järele luurata. Vahel on võimalik läbi kammida tema e-kirjavahetus, et näha, kas tema saadetud kirjad lähevad kohe asja juurde või raiskavad aega tervitamiseks ja enese tutvustamiseks, rääkimata hüvastijätmisest.

Teinekord on mõistlik ka lähedase pükste-pintsakute taskud läbi otsida. “Kindel märk viisakusele kaldumisest on visiitkaardid,” rõhutas Raud. “Võib olla 0,01% võimalus, et see visiitkaart on tasku sattunud näppamise teel, et sinna mõni genitaal peale sodida, kuid enamasti on tegu viisakalt vahetatud kontaktandmetega.”

Amatöör-kriminaalpolitseiniku manitsused on juba jõudnud ka pidulisteni ning kuuldavasti ei kavatse nad leppida säärase “ühiskondliku ja sotsiaalkäitumusliku tsensuuriga”, nagu kirjeldas seda üks piduline.

Naela toimetusele teadaolevalt kulmineerub maavanema vastuvõtt protestiks ühiskonnas viisakuste tarvitamise piiramise vastu kätest kinni hoidmisega, mille initsiaatoriteks on maavalitsuse vilistlased.

“Eesmärgiks on teha maavalitsuse töötajad ning pidulised omavahel paremini tuttavaks, et siis pärast ei oleks kellelgi piinlik teise inimese viisakustele vastata,” teatas maavalitsuse vilistlane, kes soovib kuni esimese toostini jääda anonüümseks.

Print Friendly, PDF & Email