Kihelkonna uues kultuurimajas on esimene pidu peetud (5)

Kihelkonna uues kultuurimajas on esimene pidu peetud

VALLAJUHID MUHELEVAD: Kihelkonna valla volikogu esimees Rene Reinsoo (vasakul) ja vallavanem Jüri Saar on ehitajatele tänusõnad öelnud, lootuses, et eeloleval suvel saavad nad uues majas juba tantsu keerutada.

Reedel, küünlakuu kolmeteistkümnenda päeva pärastlõunal oli Kihelkonna kultuurimaja ehitusel vaiksem kui tavaliselt. Ehitusmehed olid tööriistad ära pannud ja sarikate külge pärja sättinud, mis traditsiooni järgi tähendab seda, et enne tööd ei jätkata, kui peremees välja teeb. Kui pudel toodud, tuuakse pärg maha, võetakse liiku ning räägitakse juttu. Peamiseks jututeemaks oli see, kui tublilt ehitajad oma tööd teinud.

Kellaosutid olid liikunud veidi üle kolme, kui saabus muhelev vallavanem Jüri Saar ja parkis auto otse ehitusobjekti ette. Kohale olid tulnud ka volikogu esimees Rene Reinsoo ja ehitusfirma Tesman AS juht Einar Soe.

Vallavolikogu esimees Rene Reinsoo ütles: “Teoksil on midagi suurt ja ma arvan, et see on ajalooline hetk Kihelkonna jaoks. Ruumi peaks selles majas jätkuma kõigile, kes soovivad kultuurielus kaasa lüüa.”

Reinsoo lisas, et kultuurimaja rajamine sattus õigesse aega, sest Kihelkonnal on lahti minemas ühisveevärgi ehitus, mida on samuti aastaid oodatud. Nüüd leidsid projekteerijad tema sõnul parima lahenduse, kuidas toruvärk majaga klappima panna.

Vallavanem Jüri Saar sõnas, et kui tema ametisse sai, oli selle maja üle vaieldud juba 12 aastat: “Eelmine vallavanemgi kaotas oma koha, sest tema soovis seda maja hoopis teise koha peale. Siia kavandati mingit turismikompleksi hotelli ja restoraniga.”

Saare sõnul pakkus ta algul välja mõtte, et koolimaja võimlast võiks universaalsaali teha. See aga tekitas spordi- ja kultuuriinimeste vahel vaidlusi. Mõte aga andis tõuke vana maja asemale uus kultuurimaja ehitada. Ka KOIT kava avanemine sel ajal avaldas mõju ja volikogu langetas oma otsuse päris suure ülekaaluga. “Pärast otsuse tegemist oli ikka tuli takus küll,” ütles vallavanem, “sest ettevalmistustööde jaoks jäi väga vähe aega.”

Praegune protsess, kus projekteerimine käib ühe sammu ehitamisest ees, on tema sõnul asjale kasuks tulnud. Kui midagi on vaja muuta, saab seda teha operatiivselt, kuigi sekeldamist paberitega jätkub igal rindel. Oma nõuded on kultuuritöötajatel, ehitajatel, projekteerijatel, aga mis peamine – asjadel peab silma peal EAS, sest tegemist on projektirahadega, millega päris omapäi talitada ei saa. Kõik peab jääma esitatud taotluse raamidesse.

Maja on kavas avada suve hakul enne jaanipäeva, kuigi mingit kiirustamist ei ole ja täpse avamispäeva nimel ei tegutseta. “Meil ju ei tule talv peale, vaid vastupidi, suvi,” arvas Saar, “seetõttu pigem kaalume asju rohkem ja püüame kõik lõplikult korda teha.”

Kultuurimaja saab nüüdisaegse lava- ja helitehnika. Arvati sedagi, vajadusel võiks tulevikus Kihelkonna kultuurimajas Saaremaa ooperipäevi läbi viia – saal ja lavaseadmed seda võimaldaksid.

Print Friendly, PDF & Email